"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İbret dersleri

Kâzım GÜLEÇYÜZ
27 Nisan 2024, Cumartesi
Geride kalan 40 yıllık süreçte cemaatler, sosyalleşme, müesseseleşme ve farklı alanlarda hizmetlerini çeşitlendirme süreçlerini yaşarken, ne yazık ki bilhassa ticaret ve siyaset eksenli tuzaklara düşmekten kendilerini muhafaza edemediler.

12 Eylül’den sonra el altından yapılan pazarlıklarla önü açılanlar, darbe ürünü ANAP iktidarı üzerinden son derece kaygan bir zemine sokuldular. Kendilerine sunulan ve hizmet mülâhazasıyla kabul ettikleri imkânların cazibesi, onları belki farkında bile olmadan, çıkış noktalarından çok farklı yerlere sürükledi. Araçlar amaç haline geldi.

Maddî imkânları arttıkça, ters orantılı bir şekilde, hizmetlerin ruhunu oluşturan ihlâs manası zayıflamaya, iç ahenk ve uyumlar bozulmaya, hizmet kardeşliğinin yerini kurumsal hiyerarşinin kuralları almaya, “ne pahasına olursa olsun büyüme ve başarma” hırsı “münhasıran Allah rızası için hizmet ve tebliğ” şiarının yerine geçmeye başladı.

Cemaatler medyadan finansa, eğitimden sağlığa, iç ve dış ticaretten STK’lara... birçok alanda milyarlarca dolarlık yatırımlarla kurulan organizasyonlarla anılır hale geldiler.

Eşzamanlı olarak devlet kurumlarında “cemaat eksenli” kadrolaşmalar da işin içine girince konu daha farklı boyutlar kazandı.

Ve bu yapılar büyüdükçe kontrolü zorlaştı, hatta imkânsızlaştı. Entegre işleyen sağlıklı istişare mekanizmalarının kurulamayışı giderek büyüyen boşluk ve kopmalar meydana getirdi. Maksatlı ve ard niyetli sızmalara karşı etkili tedbirler alınamadı.

Bu “hormonlu” büyümelerin ne kadar zayıf, çürük ve dayanıksız olduğu, ard arda yaşanan ibretli örneklerde açıkça görülüyor.

Nitekim onyıllar önce tuzaklarını kurup sabırla pusuda bekleyenler, hazırladıkları şartları olgunlaştırıp harekete geçme zamanının geldiğine karar vererek düğmeye bastıklarında, bir anda herşey tersyüz olmadı mı?

Yolun başında açılan kapılar, geri dönüşe imkân vermeyecek şekilde kapatılıp; yılların birikimleri insafsızca gasp edilmedi mi? Dün el üstünde tutuluyor gibi gösterilen insanlar en olmadık itham ve iftiralarla amansız bir linç harekâtına hedef yapılmadı mı?

Bu tecrübelerden çıkarılması gereken çok ibretli dersler var. Umalım ki, artık o dersler çıkarılarak ve yaşanan acılar, yapılan hataların keffareti sayılarak yola devam edilsin.

“Musibet, geçmiş hataların cezası ve gelecek saadetin başlangıcıdır” gerçeğinin ışığında...

Okunma Sayısı: 2652
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin

  28.4.2024 13:43:12

  Yahu Kazım kardeş dün kaçırmışım hakkını helal et. Kitabın ortasından çok güzel bir makale olmuş. Bunu sana Fetöcü diyenlerde okumuştur inşallah. Yalnız cemaatin mensubu bir iki arkadaşın yazdığı yorumda haksızlık var. 8 senedir haksızlığa uğrayan mağdurların hakkını müdafa eden Kazım kardeşe doğruyu söyledi diye hemen sitem etmekde hatalı. Kazım kardeş burada hakkın hatırını teslim etmiş. Bu cihetten bakılmazsa o vakit menfaatçilik olur. Bizi her şeyiyle desteklerse iyi. Yanlışımızı söylerse kötü olur. Öylemi?

 • Demokrat

  27.4.2024 17:44:50

  Allah razı olsun.Bir kardeş, bir dost ancak umuma açık bir yazıda bu şekilde naif ve hakikati öz şekilde ifade ederek ikazları bulunur. Noktası virgülüne imza atılacak bir yazı. Dilerim nefislerimiz bu ikazdan gereken dersi alıp tekrar bu vartaya düşmez.

 • Mustafa Said Kara

  27.4.2024 15:47:24

  Yıllardır yeni asya cemaati makam mevki, maddiyat, güç, statü elde etmekle hizmet olmaz diye yayın yapıyor. Hizmet niyeti ile sınav sorularının çalınması kabul edilemez dedi. Böyle hizmet olmaz dedi. Sonunda kader yeni asyayı haklı çıkardı. Ders almak, ibret almak lazım. Almak lazım ki aynı şeyler tekrar yaşanmasın.

 • Arda Yıldız

  27.4.2024 15:44:13

  Çok güzel tesbitler var yazıda. Ülkedeki tüm tarikat ve cemaat yapıları demokrasinin gereği olan meşveret ve şura ile yönetilmedikçe tam bir güven ortamı tesis edilemez. Maalesef bu tür yapılar kapalı sistemle çalışıyor. Bu da haklarında şüpheler oluşturuyor.

 • yusuf

  27.4.2024 13:53:12

  yani yazıya kabaca bakınca haklı olunan noktalar var fakat "kurt kuzuyu yemeye niyetlenince suyumu bulandırdın" örneği gibi siz ağzınızla kuş tutsanız şer cephesi iyilik düşmanı din düşmanları her zaman kendine bir bahane bulacaktır islam tarihi ve yakın tarihimiz örneklerle dolu iken. zalimlerin yüreklerine neden su serpen söylemlerde bulunuyorsunuz. anlamak mümkün değil.

 • Nahit Topaloğlu

  27.4.2024 12:35:46

  Bârekâllah. Kılçıksız bir yazı. Tebrik ederim kardeşim. Bâki selam ve muhabbetler. Fî emânillah!

 • Burhan

  27.4.2024 11:01:46

  efendimiz H.z Muhammed (s.a.v)'e asab-ı kiramdan soruyorlar ,ümmetinizden ençok ne olmasından korkarsınız ?Efendimiz cevap veriyor "mal" dan korkarım diye buyuruyor. Şüpesiz efendimiz doğru söyler.

 • Abidin

  27.4.2024 10:47:37

  Güçlülerin, çoğu saf ve masum insanların yüzüne gülüp, onlara ne zulümler yaptığını tarih keşke yazmasaydı; ama çoook yazdı ve de yazmaya devam edecek gibi!... Önemli olan doğru tarafta olmak. Yüreğinize, emeğinize sağlık...

 • Kazım

  27.4.2024 10:10:39

  Maksatlı ve art niyetli sızmalara karşı gerekli (etkili) tedbirler alınamadı. 👍👏👏 Ey imân edenler ! Yahudi ve hıristiyanları kendinize velî (dost) edimeyin ! Onlar birbirlerinin velisi ve dostudurlar ! ( Maide 51) 🤗🥰

 • Bülent Bektaş

  27.4.2024 06:39:30

  Güzel bir yazı kaleme almışsınız Emeğinize sağlık

 • Abdurrahman

  27.4.2024 00:44:09

  Bu tür yapılar demokratik sistemi kendi bünyelerine adapte edip pratiğe geçmedikleri süre, yazınızda bahsettiğiniz durumlar ilanihaye devam edecektir.Çok güzel ve anlamlı bir yazı teşekkürler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı