"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bediüzzaman ve talebeleri

Mustafa ÖZTÜRKÇÜ
14 Haziran 2018, Perşembe 02:11
Bediüzzaman'ı tanımak...

Yazılarımızın baş kısımlarında, Bediüzzaman’ı tanımada  gerekli olan üç unsurdan bahsetmiş, bunlardan birisinin de, talebeleri olduğunu ifade etmiştik.

Özellikle, Risale-i Nurlar'ın ilk telif edildiği yıllarda, Bediüzzaman’a, zor şartlar içinde, talebe olup, onun etrafında bütün bed muamelelere mukabil, Kur’ân hakikatlerinden ve Üstadlarından vazgeçmeyen, Nur’un bu kahramanlarıyla alâkalı Bediüzzaman Hazretleri'nin bir çok senakâr ifadeleri mevcuttur. Üstadları talebelerine, talebeleri de Üstadlarına öyle sıkı bir şekilde bağlanmışlar ki, âdeta birbirlerinde fâni olmuşlardır. Lâhika mektuplarından, mahkeme müdafaalarından ve  hatıralardan bunu anlamak mümkündür. Üstad Hazretleri'nin "Aziz, sıddık, mübarek, gayyur, ciddî, halis ve muhlis ahiret kardeşim..." şeklinde hitaplarına mukabil, talebeleri de ona, "Sevgili ve kıymetli Üstadım, faziletmeap Efendim Hazretleri..." gibi saygı dolu ifadelerle hitap etmişlerdir.

Üstad'ın talebelerine yazdığı mektuplardan kısa bir örnek sunmak istiyorum:

"O mübarek cemaat ise, Hulûsi’nin tabiriyle telsiz telgrafın âhizeleri hükmünde ve Sabri’nin tabiriyle Nur fabrikasının elektriklerini yetiştiren makineler hükmünde ayrı ayrı meziyetleri ve kıymettar muhtelif hâsiyetleriyle beraber, yine Sabri’nin tabiriyle bir tevafukat-ı gaybiye nev’inden olarak, şevk ve sa’y ü gayret ve ciddiyette birbirine benzer bir surette, esrar-ı Kur’âniyeyi ve envâr-ı imaniyeyi etrafa neşretmeleri ve her yere eriştirmeleri ve şu zamanda (yani hurufat değişmiş, matbaa yok, herkes envâr-ı imaniyeye muhtaç olduğu bir zamanda) ve fütur verecek ve şevki kıracak çok esbab varken, bunların fütursuz, kemâl-i şevk ve gayretle bu hizmetleri, doğrudan doğruya bir keramet-i Kur’âniye ve zâhir bir inâyet-i İlâhiyedir." (Mektubat)

Bediüzzaman ve talebelerinin durduğu noktayı göstermek bakımından bu gibi davranışlar ve hitaplar çok manidardır diyoruz.

Okunma Sayısı: 1720
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı