Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 06 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Kazım GÜLEÇYÜZ

Küresel dershaneGeçen yıl Mayıs sonunda Fransa'nın Normandiya sahillerine yakın bir dağ evinde, oradaki okurlarımızın organize ettiği ve Almanya ile Belçika'dan da katılımların olduğu bir programda Risale-i Nur dersleri yapmıştık.

Altı buçuk ay sonra ise, oradan 24 bin kilometre uzaktaki beşinci kıtada, Sydney ve Melbourne şehirlerinde nur sohbetlerine katıldık.

Arada İstanbul'da gerçekleşen 8. Bediüzzaman Sempozyumu da, Risale-i Nur'un Rusya'dan, ABD'den, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden, Afrika ve Uzakdoğu'dan, Orta Asya ve Ortadoğu'dan gelen yankılarını buluşturdu.

Normandiya ve Avustralya'da da söyledik:

Bu tür program ve yankılar bize hep, Üstadın önde gelen talebelerinden Bayram Yüksel'in Sıddık Süleyman Ağabeyden aktardığı çok ibretli ve düşündürücü bir anekdotu hatırlatıyor:

"Bir gün içimden dedim: 'Biz yazıyoruz, biz okuyoruz. Üstad bu kadar zahmeti niye çekiyor?' diye düşündüm. Böyle mülâhaza ediyordum. Üstad birden, 'Kardaşım, göreceksin, ben bunları bütün dünyaya okutturacağım' dedi." (N. Şahiner, Son Şahitler, cilt: 3, s. 74)

Bayram Ağabey diğer eski ağabeylerden de buna benzer çok şeyler işittiğini anlatıyor. Ki, nurun ilk talebe ve kâtiplerinden Şamlı Hafız Tevfik ve Hafız Halid Ağabeylerden de bu mânâda nakiller yapılıyor.

Ve yeryüzünün "küresel bir nur dershanesi"ne dönüştüğünü gösteren örnekler her geçen gün artarken, Risale-i Nur'un ilk telif edildiği yer olma imtiyazıyla nazarların çevrildiği Türkiye'nin de, bu eserlerin yazıldığı dil olarak Türkçe'nin de yıldızı giderek parlıyor.

Dikkatli tetkikler, başına musallat olan ceberut zihniyete rağmen medenî ve çağdaş değerlere İslâm namına sahiplenerek ve dinden hiçbir taviz vermeden "çağdaş" olunabileceğini ispatlama yolunda en güzel örneği teşkil etme yolunda ciddî mesafeler kat etmiş olan Türkiye modelinin bu niteliği kazanmasında Risale-i Nur'un rol ve katkısını mercek altına alıyorlar.

Bu eserlerin, Kur'ân'ın çağımız insanına mesajı ve dersi olarak iki cihan saadetinin formülünü sunduğu gerçeğini heyecanla keşfedenlerden, sırf Risale-i Nur'u aslından okuyabilmek için Türkçe öğrenmeye başlayanlar dahi var.

Dolayısıyla, başka ülkelerde olup da Risale-i Nur'la tanışma bahtiyarlığına erişenler, Türkiye'deki nur talebelerine gıpta ile bakıyorlar. "Ne mutlu size ki, bu eserlerin yazıldığı ülkede yaşıyorsunuz, bu eşsiz Kur'ân tefsirinin birinci derecedeki ilk muhataplarısınız ve eserleri orijinalinden okuma imkânına sahipsiniz" diyorlar.

Bu durumda bize düşen, bu özel mazhariyetin kadrini bilip, hakkını vermek için çok daha fazla gayret göstermek olmalı. Ve hizmetlerimizi, dar ve yerel ufukların ötesine uzanan bir bakışla, Üstadın 80 sene önce Barla'da ifade ettiği küresel perspektife oturtarak devam ettirmeliyiz.

Bunu yaparken, hizmetin orijinal prensip ve esaslarına sadakatle ve tavizsiz bağlılığın korunması; hariçten gelebilecek farklı telkin ve manipülasyon çabalarına karşı her zaman dikkatli ve müteyakkız olunması; hizmetin asliyetinin her hal ve şartta muhafazası çok büyük öneme sahip.

Üstad "Risale-i Nur kendi kendine intişar eder" diyor. Bize düşen, perde değil, ayna olmak.

Bu büyük sorumluluğun şuurunda mıyız?

06.01.2008

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (05.01.2008) - Ekonomi nereye?

  (04.01.2008) - Anayasada yine sıkıntı

  (03.01.2008) - AKP tercihini yapsın

  (02.01.2008) - Bu kadar rötar yeter

  (01.01.2008) - Pakistan dramı

  (27.12.2007) - Nur kampı

  (21.12.2007) - Beşinci kıtada bayram

  (20.12.2007) - Avustralya Nur Vakfı

  (19.12.2007) - Avustralya'daki Türkiye

  (18.12.2007) - Avustralya'dan selâmlar

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri