"Gerçekten" haber verir 01 Mayıs 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Osman ZENGİN

Yeniden “Hoş geldin, safa geldin!”Gazetemizde “Elif”in yeniden çıkacağı haberini okuyunca heyecanlandım. Bu haber beni, ta otuz üç-otuz dört sene önceye, gençliğimizin baharındaki günlerimize götürdü.

Yeni Asya’nın ilk sayılarından beri, bazen müstear, bazen kendi ismimizle yazıyorduk. 30 Ocak 1976 Cuma günü Elif isminde bir ilâvemiz çıkmaya başladı. Çok sevmiştik biz onu.

O günlerde Ankara’dan, İstanbul’a bir seyahatimiz olmuştu. Bizim İstanbul seyahatlerimizin çoğu da, hizmet endeksli; dershane, arkadaş ve gazetemizin binası şeklinde ziyaretler olduğundan, her gidişimizde mutlaka Cağaloğlu’na gider, gazete binamız ve hizmet erlerimizi ziyaret ederdik.

İşte o ziyaretimizde, rahmetli Hüseyin Demirel, gazetenin bütün birimlerini bize gezdirdi, arkadaşlarla tanıştırdı. Elif ilâvemiz de, yeni çıkıyordu. Bize intibalarımızı sordu ”Elif’i nasıl buluyorsunuz?” diye. Biz de, o andaki ilk duygu ve hissiyatımızı orada söyledik. Tekrar Ankara dönüşünde otobüste, o sualden mülhemen, ”Elif’i nasıl buluyorsunuz?” diye bir yazı yazdık. 9. sayısında çıkmıştı Elif’in. Hani derler ya, herhangi bir şeyin geçmişi ile ilgili olarak, “Ben bugün de olsa, onun altına imza atarım” diye.

İşte aynen onun gibi, o yazının altına bugün de imza atıp yolluyoruz. Şükürler olsun ki, nurların verdiği istikamet ile; düne, bugün de rahatlıkla imza atabiliyoruz.

Arşivimde bulunan ciltletmiş olduğum ilk bir yıllık, 52 sayı Elif ilâvemizi çıkarıp bir baktım da; tahassür ve hüzünle kimlerin yazdıklarına göz attım:

İlk on sayıda, Yeni Asya mektebinin Elif sınıfında bulunan şu isimleri gördüm:

Necmeddin Şahiner, Muhsin Demirel, İhsan Atasoy, A. Erkan Kavaklı, Mehmed Dikmen, Vehbi Vakkasoğlu, Abdülkadir Usta, Cemal Uşşak, Ömer Yavuzyiğit, Safa Mürsel, Salih Suruç, Edip Yılmaz, Mustafa Kaplan, Haluk İmamoğlu, Ali Sarıkaya, Muzaffer Taşyürek, Gürbüz Azak, Mikail Yaprak, Suad Alkan, M. Yaşar Akgül, M. Hanifi Örnek, Ceyhun Savaşan, Ahmed Özdemir, İslâm Yaşar, Osman Zengin, Adnan Şimşek, M. Necati Bursalı, Erol Erşenkal ve Ayşe Zühal Göktürk benim tesbit edebildiklerim.

Bildiğim kadarıyla bunların çoğu hayatta ama, bu isimlerden, Yeni Asya okuluna halen devam edip gidenler: Mikail Yaprak, Ahmed Özdemir, İslâm Yaşar, Osman Zengin, Abdil Yıldırım olarak görünüyor.

İşte o gün yazdığımız ve bugün de aynen tasdik ettiğimiz yazımız:

“Elif’i çıkaran arkadaşlar bize şöyle sordu: ‘Elif’i nasıl buluyorsunuz?’

“Elif’i biz Yeni Asya’nın içinde bulduk! O, orada doğdu. En kısa zamanda Yeni Asya’nın evlâdı olduğunu gösterdi. Bize zaten böyle bir ilâve lâzımdı. Çoklar tarafından böyle bir ek arzu ediliyordu. Çıkarılması için geç bile kalındı. Elif, şu sıralarda 10. sayısına geldi. Ve biz, bu müddet içerisinde gördük ki, Yeni Asya’nın el attığı veya az uğraşabildiği meselelerle Elif canla başla uğraşıyor. Sanat, edebiyat, musiki, sinema, tıp vs. gibi mevzulara geniş yer veriliyor. Sonra Elif’te yeni yeni kalemler, yeni yeni kabiliyetler görüyoruz. Kalemlerin savaştığı şu asrımızda yeni yeni kalem mücâhidleri gazi kalemlere yardım ve ileride onların yerini doldurma gayretindeler.

“Elif bir kültür. Elif bir edebiyat. Elif bir sanat hâzinesi.

“Hakikaten bekleniyordu. Geldiği iyi oldu. Hoş safa geldi, baş göz üstüne geldi. Elif’i bir ansiklopedi gibi saklayanlar, her Cuma gelmesini dört gözle bekliyorlar. Elif’e kavuşabilmenin heyecanı, kalplerinde çarpıyor.

“Bilmiyorum Elif’i anlatabilecek başka bir kelime var mı?”

(Osman Zengin, Elif İlâvesi, 1976, Sayı: 9)

01.05.2009

E-Posta: osmanzengin0616@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (15.04.2009) - “Bursa’nın İslâmiyet gömleği yırtılmamış!”

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis