17 Eylül 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Halil USLU

Zindebad Pakistan


A+ | A-

19 Ağustos 2010 günü Pakistan’da husûle gelen büyük sel felâketi, kardeşimiz Pakistan’ı perişan etmiştir. Son 80 yılının en büyük sel felâketini yaşayan Pakistan’a bütün dünya Müslümanları ve akabinde BM yardım elini uzatmıştır. Fakat yara çok büyük. Son tahminlere göre 2 milyon ölü ve kayıp var. 20 milyon civarında Pakistanlı, su, toprak, çamur ve yıkıntılarla dolu bir büyük sahada hayat mücadelesi vermektedir. Pakistan’ın yaşaması lâzım. Geçmişte tertiplediğimiz uluslar arası sempozyumlarda çokça kullanılan ve Farsça bir tâbir olan “çok yaşa“ mânâsında “Zindebad Pakistan” ifadesini makalemin ser levhası yaptık. Ve Pakistan’ın muteber lisanı Orduca’da “Jeeve Pakistan” yani “dost, kardeş ve çok yaşa” mânâlarını ihtiva eden ifadeyi de içine almaktadır.

Ağustos ayı Pakistan’ı çok hadiselere muhatap etmiştir. 14 Ağustos 1947 yılında Muhammed Ali Cinnah, Pakistan Genel Valisi olmuş ve Pakistan bağımsızlığını kazanmıştır. Bilâhare, milyonlarca Müslüman, Hindu ve Sih’in karşılıklı göçü başlamış, toplam 12 milyon civarında kişi sınırın iki tarafında yer değiştirmiştir. Bugün itibariyle yüzde 97’si Müslüman olan Pakistan’ın nüfusu yaklaşık 170 milyondur. Pakistan’da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Federal başşehir İslamabad’dır.

Gerek Muhammed Ali Cinnah, gerekse büyük şair Muhammed İkbal Pakistan’ın unutulmaz liderleridir. Zaman seylinde çok iktidarlar değişmiştir. Türkiye’de uzun yıllar süren ihtilâl dalgaları orada da kaim olmuştur. Türkiye’deki merhum Adnan Menderes gibi liderleri orası da kaybetmiştir, akan kan hiç durmamış, dahilî ve haricî düşmanlar, yani dünyadaki menhus ruh durdurmamıştır. Eski başbakan Benazir Butto, babası Zülfikar Ali Butto gibi maalesef öldürülmüştür. Ziya ül-Hak da böyle ve emsâlleri de böyle.

Gerçek demokrasiye geçmek için büyük gayret ve azim gösteren Pakistan İslâm Cumhuriyetinin siyasî liderleri ve görünürdeki devlet adamları ve üniversite öğretim üyeleri ve özellikle medrese imamları Kur’ân-ı Kerim’in sosyal ve içtimâî hayata bakan 230 âyetinin derinliklerine inmelidirler, başka çıkış yolları yoktur. Bilhassa ve özellikle; En’am Sûresi 164. âyet, Hucurat Sûresi 13. âyet, Maide 32’nci âyet ve Hucurat Sûresi 10’ncu âyetleri yaşamalıdırlar. Bu âyetlerin ışığında Hz. Bediüzzaman bundan 100 yıl önce “Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi, ittibâ-ı Kur’ân’dır” 1 demiştir.

Mübarek Ramazan ayı bizi alıp bir çok yerlere götürdü, Anadolu’nun bağrında dershanelerden, ceza evlerinden iftar sofralarına kadar. Bu manevî ahenk içinde, duâlarımızdan, dilimizden hiç eksik etmediğimiz Pakistan için makale yazamadım, tâ ki Ankara milletvekili, can dostumuz muhterem Burhan Kayatürk bizi bir iftar yemeğinin akabinde uyandırasıya kadar. Burhan bey Lahor Üniversitesi mezunu, 5 lisan biliyor ve uzun yıllar Pakistan’da kaldı. Kendilerini dinledikçe bugünkü hükümetin içinde “bakan” olarak, benim değil herkesin dinlemesi gerektiğine inandım. Pakistan ve o bölge üzerinde derin ihtisası var. Çünkü devlet adamlığı çok şeyler ister. Maalesef “çıra dibine karanlıktır”. Onu dinlerken bir kat daha üzüldüm..

Pakistan ve onun münevver halkı her zaman ve en acılı günlerinde Türkiye’nin yanında olmuştur. Pakistan’la her cihetle münasebetlerimiz vardır. 1955’teki Bağdat Paktı ile zirveye ulaşmıştı. Türkiye’nin yardım eli çok cihetlerle ulaşmalıdır. Türkiye’de aynı günlerdeki “Evet–Hayır” mücadelesi bu büyük seli gölgede bırakmıştır. İstenilen rakamlara ve yardımlara her yönüyle azim ihtiyaç vardır. Türkiye’deki bütün kurum ve kuruluşlar ve 10 bini aşkın vakıf, 2 bin STK ve 90 bin dernek harekete geçmelidir. Yara çok derindir. Onun için yaşlı gözlerle ve duâ dilleriyle “Zindebad Pakistan” diyoruz.

Dipnot: 1- B.S.Nursî, Mektubat, Hakikat

Çekirdekleri, No: 1.

17.09.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (10.09.2010) - Sincan’da Kadir Gecesi

  (03.09.2010) - Nevşehir ve cezaevi

  (27.08.2010) - Ereğli ve Kur’ân

  (20.08.2010) - Saygı ve saygısızlık

  (13.08.2010) - İyi ki geldin ey dost

  (06.08.2010) - Vefatlar ve yaylalar

  (30.07.2010) - Tesbihin ipi kopmasın

  (23.07.2010) - Ardı ardına iki müjde

  (09.07.2010) - Âyetlerle kendini tedavi et

  (02.07.2010) - Sungur Ağabey ve hatıralar


Son Dakika Haberleri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.