23 Temmuz 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Halil USLU

Ardı ardına iki müjde


A+ | A-

İletişim araçları sayılamayacak kadar çoğaldı ve bu sayede de her kişi ve inanç sahibi kendi fikriyâtını bu cihazlarla bütün âleme duyurmaktadır. Hizmet aşkı, münevver kalp ve akıl sahipleri küre şehrinde, dönen bu mihverde ve içinde çalkalanan 7 milyarlık 200’ü bulan devlette, tecellisi gittikçe artan İslâmî inkişafları hem takip ediyor, hem de müjdeli haberleri bütün efkâr-ı âmme ile paylaşıyor ve bu paylaşma da bir müjde yumağı hâline gelmektedir.

Son yıllarda mükerreren gittiğim ve dâvet aldığım Hollanda’da seri konferanslar verdim. Çok makalelerimde ve konuşmalarımda da ifade ettiğim gibi; oraların üniversitelerinde kardeşlerimiz var. Bunlar ora doğumlu ve oranın vatandaşı. Bunlara istikbaldeki bütün hizmetlerin kapıları, makamları ve kürsüleri açık. İşte bunlardan bir tanesi Rotterdam Üniversitesi öğrencilerinden Nur Muhammed Başoğlu’dur. Oldukça kabiliyetli bir insan. Özellikle İslâmî müjdelerle ilgili bütün taramalarını bize ânında intikal ettirir. Teşekkürlerimi sunduğum bu kardeşimizin son iki müjdesini kısa yorumlarla takdim ediyorum:

Birinci müjdenin sahibi İngiltere Kral veliahtı Prens Charles. Bu zat, İngiltere’de, bütün gezdiği ülkelerde ve katıldığı uluslar arası sempozyumlarda “İslâmiyet, Hz. Muhammed (asm) ve Kur’ân” hakkında senakâr, övücü ve müjdeleyici ifadelerde, beyanlarda bulunmuş ve bulunmaktadır. Son olarak, bundan kısa bir müddet önce, Dünya Çevre Günü münasebetiyle Prens Charles, Oxford İslâmî Çalışmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada, “Dünyayı kurtarmak için İslâmın izinden gidin” demiş. Bir saat süren konuşmasında Prens Charles “Çevreyi yok etmek bütün dinlere aykırı, ancak İslâmî prensipler buna özellikle karşı. İslâm bize bunu öğretti ve bunu inkâr etmek kendi varlığımızı inkâr etmektir” vurgusunu yapmış. Kendisinin Kur’ân-ı Kerim ile ilgili incelemelerinden de bahseden Charles, Kur’ân’ın insan ve çevreyi birbirinden ayırmadığını belirtmiş.

İkinci müjdeli haber ise; 143 milyonluk Rusya Federasyonu’ndan. 14 asır önce Azerbaycan duvarlarını yıkan İslâmiyet, Rusya topraklarına 2010 itibarıyla 1.120 yıl önce girmiş. Bunlar şimdiki iktidar ve müthiş İslâmî değişim içinde gün yüzüne bütün açıklığıyla çıkmaktadır. Rusya, bir değişimin içinde çalkalanmaktadır. Bu değişimde Risâle-i Nur eserleri çok muazzam açılım paketleriyle halkı ve münevver insanları gerçek hürriyete kavuşturmuştur.

Maalesef yıllar önce Türkiye’mizde olduğu gibi oralarda da bu inkişafa mani olmak isteyenler var. Bazı mahkemelerin kasıtlı ve bilerek yanlış kararları ile bazı eserler yasaklanmış ve bazı Nur Talebeleri hakkında da mahkûmiyet kararları verilmiştir. Fakat orada bulunan bütün İslâmî sivil toplum kuruluşları, büyük hukukçular ve üniversiteler itirazda bunmuşlardır. Bunun dışında da emniyet güçlerinin Risâle-i Nur dershaneleri üzerindeki baskılarının durdurulması için üniversite ilim adamları müsbet görüş bildirmişlerdir.

Risâle-i Nur’a karşı açılan dâvâda Moskova Devlet Üniversitesi rapor sunuyor ve bu raporunu emniyet birimlerine ve mahkemelere gönderiyor. Dünya Bülteni’nde yer alan haber ise “Rusya’da radikalizmi güçlendirdiği iddiasıyla açılan dâvâda bilirkişi olarak görüş alınan Moskova Devlet Üniversitesi, Risâle-i Nur Külliyatı hakkında olumlu rapor verdi. Uzmanlar, Said Nursî’nin kitaplarını analiz ederek kitaplar hakkında olumlu rapor hazırladı. Üniversite, Risâle-i Nur’un radikalizmi içermediğini, emniyet birimlerinin iddiâlarının temelsiz olduğunu, Risâle-i Nur'un Kur’ân-ı Kerim’in tefsiri olduğunu..” şeklinde beyan edilmiştir. Şükürler olsun. Dünya küçüldü. İşte küre şehrinden ardı ardına iki müjde. Meleklerin alkışladığı hizmet...

23.07.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (09.07.2010) - Âyetlerle kendini tedavi et

  (02.07.2010) - Sungur Ağabey ve hatıralar

  (25.06.2010) - Dalları bastı kiraz

  (18.06.2010) - Baharın çiçekleri ve Trabzon

  (11.06.2010) - Abdülmecid (Nursî) Ünlükul ve Risâle-i Nur

  (04.06.2010) - Bediüzzaman Avrupa’da

  (28.05.2010) - Hollanda semaları

  (21.05.2010) - Karaman’da konferanslar

  (14.05.2010) - Sultanbeyli ve müjdeler

  (07.05.2010) - Asr-ı Saadet’ten günümüze aile ve kadın


Son Dakika Haberleri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.