"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ahlâkî sorulardan kaçını cevaplandırabiliriz?

Ali FERŞADOĞLU
15 Haziran 2021, Salı
Ahlâk, içtimaî/siyasî hayatımızı yakından ilgilendiren şu test sorularından kaçını cevaplandırabiliriz?

1- İstibdat nedir? 

a- Tahakkümdür, muâmele-i keyfiyedir, kuvvete istinad ile cebirdir, rey-i vâhiddir, Sû-i istimâlâta gâyet müsâit bir zemindir, zulmün temelidir, insâniyetin mâhisidir. 

b- Sefâlet derelerinin esfel-i sâfilînine insanı tekerlendiren ve âlem-i İslâmiyeti zillet ve sefâlete düşürttüren ve ağrâz ve husûmeti uyandıran,  

c- İslâmiyeti zehirlendiren, hattâ herşeye sirâyet ile zehrini atan, o derece ihtilâfâtı beyne’l-İslâm îkâ edip, Mûtezile, Cebriye, Mürcie gibi dalâlet fırkalarını tevlid eden, istibdattır.  

e- Hepsi. 

2- Meşrûtiyet/demokrasi nedir?  

a- “Veşavirhum fil-emri/bütün işlerde onlarla meşveret et, fikir alış verişinde bulun, görüşlerine müracaat et...” (Al-i İmran Sûresi: 159)

“Ve emruhum şura beynehum/Onların aralarındaki işleri istişare iledir.” (Şûrâ Sûresi, 38) âyet-i kerîmelerinin tecellîsidir ve meşveret-i şer’iyedir. Vücud-ı nuranî olan,  

b- Meşrûtiyet hâkimiyet-i millettir; siz dahi hâkim oldunuz.  

c- Umum akvâmın sebeb-i saadetidir; siz de saadete gideceksiniz. Bütün eşvâk ve hissiyât-ı âliyeyi uyandırır; uyku bes, siz de uyanınız.  

d- İnsanı hayvanlıktan kurtarır; siz de tam insan olunuz.

e- Hepsi. 

3- Vücud-u nuranî olan meşrûtiyetin özellikleri nelerdir?  

a- O vücud-u nûrânînin kuvvete bedel, hayatı haktır,  

b- Kalbi mârifettir, c- Lisânı muhabbettir, d- Aklı kânundur, şahıs değildir. 

e- Hepsi. 

4- Hürriyet/meşrûtiyet/demokrasinin gelmesi için ne yapmak lâzım? 

a- Demokrasi durağında beklemek lâzım. b- Tevekkül etmek lâzım. c- Ağlamayana demokrasi vermezler, istemek gerekir. 

d- “Onun çabuk gelmesini istiyorsanız, işte marifet ve faziletten demiryolunu yapınız; ta ki meşrûtiyet, medeniyet denilen şimendifer-i kemalata (mükemmellik trenine) binip ve terakkiyat (ilerleme) tohumlarını bindirerek kısa bir zamanda mânilerden kurtulup geçerek size selâm etsin. Siz ne kadar yolu acele ile yapsanız, o da o derece acele ile gelecektir...” 

e- Demokrasi ile idare edilen ülkelerden dilenmek veya ithal etmek lâzım. 

Cevap anahtarı: 1/e, 2/e, 3/e, 4/d 

Okunma Sayısı: 992
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  15.6.2021 22:22:03

  Çok değişik bir usül. Fevkalede yararlı buluyorum. Soru sormak merak uyandırır. Merak edince de iştahli bir şekilde okunuyor. Maşallah barekallah.

 • AHMET AYDIN

  15.6.2021 15:40:50

  Allah razı olsun Ali abim çok güzel olmuş

 • Ali

  15.6.2021 12:15:33

  Maaşallah baarekallah..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı