"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çok pahalı bir tecrübe olmadı mı?

Ali FERŞADOĞLU
25 Mayıs 2022, Çarşamba
“Dindar” makam sahibi bir AKP’li, kurtuluşun siyaset yoluyla olacağını iddia ederek şöyle demişti: “İmân tamam, şimdi siyaset ve iktidar kaldı! Onu da ele geçirirsek millet kurtulacak!”

20 sene sonra işte kurtardıkları Türkiye’nin hâl-i pürmelâli: İnsan hak ve hürriyetleri ayaklar altında; adalet ve eğitim felç, ahlâk ve sosyal barış mefluç, ekonomi fecaat! 

Demek ki, siyaset ve iktidarla olmuyormuş! Dine, imana, Kur’ân’a, millete, hak ve hürriyetlere, adalete, hatta ekonomi “siyaset, iktidar” yoluyla değil, iman endeksli yapılmalı. Zira, “Deccalizm, süfyanizm, zındıka ve ifsat komitelerinin” fitne ve tahribatları siyasetle değil, ancak imân, Kur’ân nurlarıyla mukabele edilebilir.” (Tarihçe-i Hayat, s. 131.) Görüldü ki, “İman tamam!” değil!  

Tamam olan iman nedir? İnanmak, bağlanmak, hayatı, varlığı, Yaratanı, yaratılışı, bütün yönleriyle okumak, anlamak, olan iman, “hem ilim hem nur hem kuvvettir.” Yani, “İman ediyorum!” demekle iman tamam olmuyor. Tıpkı, “Tıp ilmine inanıyorum!” deyip hiçbir şey yapmamak gibi. 

Yani, altı iman esasından Allah’a imanı, tevhidi yüzlerce alt başlığıyla; meleklere imanı yüzlerce alt başlığıyla; kitaplara imanı yüzlerce alt başlığıyla; peygamberlere imanı yüzlerce alt başlığıyla; kadere imanı yüzlerce alt başlığıyla; ahirete imanı yüzlerce alt başlığıyla aklen, mantıken, kalben, vicdanen ve ilmen mutmain olacak şekilde “anlayarak ve kabul ederek” okuyup meleke haline getireceksiniz. Ve keza, İslam şartları, ibadet, ahlâk, ukubatı (ahiret) yüzlerce alt başlıkları ve teferruatıyla zihninizde ispat ve izah edeceksiniz. İstenen, kurtuluşa erdiren hakiki iman şudur: 

Kur’an hakikatlerini, “ilme’l-yakîn (ilimle kesin bilme), ayne’l-yakîn (gözle görerek kesin bilme), hakka’l-yakîn (bizzat yaşayarak kesin bilme) derecesidir. Meselâ, denizi coğrafya, haritadan bilme “ilme’l-yakîn; gözle görerek bilme ayne’l-yakîn; içine dalıp yaşayarak bilme hakka’l-yakîn’dir. Bunların dışındaki iman değil, teslimiyettir: “Bedeviler, ‘İman ettik’ dediler. De ki: ‘Siz iman etmediniz; ancak ‘İslam teslim olduk deyin. İman henüz kalplerinize girmiş değildir.” (Hucurat Suresi, 14.) 20 yılda, siyaset labirentlerinde oyalanan milyonlar;  

“Maddiyyunluk tâunuyla çoklar o dâvâsını kaybediyor. Hattâ bir ehl-i keşif ve tahkik, bir yerde kırk vefiyattan yalnız birkaç tanesi kazandığını sekeratta müşahede etmiş; ötekiler kaybetmişler. Acaba bu kaybettiği dâvânın yerini, bütün dünya saltanatı (iktidarı, siyaseti) o adama verilse doldurabilir mi?” (Şualar, s. 185.) Doldurabildi mi, değdi mi? Çok pahalı bir tecrübe olmadı mı?

Okunma Sayısı: 1645
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali Ferşadoğlu

  25.5.2022 12:41:51

  Zira, “Deccalizm, süfyanizm, zındıka ve ifsat komitelerinin” fitne ve tahribatları siyasetle değil, ancak imân, Kur’ân nurlarıyla mukabele edilebilir.” (Tarihçe-i Hayat, s. 131.) Görüldü ki, “İman tamam!” değil! Bu cümlenin, "Kur’an’ın nurlarıyla mukabele edilebilir" kısmı tırnak içine alınmalıydı. Tashih eder, özür dileriz.

 • Aysuna

  25.5.2022 12:17:48

  Lafa geldi mi herkes Mevlâna,işe geldi mi Celâlettin.İşine gelmezse Rûmî.Sözde cemâli,işte celâlî.İşine gelmedi mi frengi...

 • Aysuna

  25.5.2022 12:14:47

  O dönemde insanlar hak,hukuk,adalet,AB reformlarını...savunan partiye destek verdi,şimdikine değil.Demokrat Soylu'ya,MHP'ye ya da sicili çok da temiz olmayan diğerlerine destek verecek değillerdi.

 • Emin

  25.5.2022 07:56:50

  Çok acı bir tecrübe oldu.. o dönemler maalesef her kesimden insanlar etik ve ilkesel değerleri de bir kenara atıp, cemaatlerini ve partilerini bırakarak Akp'ye koşmuşlardı; ve yıllarca birlikte hizmet ettikleri dava arkadaşlarına da iftiralar atarak düşman olmuşlardı/savundukları değerleri ve ilkeleri de inkâr ederek düşman olmuşlardı.

 • Necati

  25.5.2022 05:51:43

  Dünyaya ve siyasete tabii olanlar için değmedi gerçekten. Belki çok az bir kısmı maddi olarak büyük kazançlar elde ettiler. Fakat dini siyasete alet siyasetcilerin peşinden giden oldukca büyük bir dindar kesim manen çok şey kaybettiler. Bu kaybedilen şeylerin yerini hiç bir dünyevi geçici menfaatler dolduramaz.

 • Mehmet

  25.5.2022 04:52:51

  Pahalısınında pahalıdır.Ahiretler gitti şu dünya hırsına.Ölümlerde ders olmadı.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı