"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İslam alimlerinden zulme karşı birlik çağrısı

11 Mart 2024, Pazartesi 01:19
Dünya Müslüman Alimler Birliği, İsrail’in Gazze’deki savunmasız sivillere yönelik gerçekleştirdiği soykırımı kınayarak, zulme karşı birlik olma çağrısında bulundu.

Dünya Filistin için ayakta

Dünya Müslüman Alimler Birliği, İsrail tarafından Gazze’deki savunmasız sivillere yönelik uygulanan soykırımı ve asrın suçunu en sert ifadelerle kınadı ve İslam dünyasını, bu suçlara karşı durmaya çağırdı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği 6. Mütevelli Heyeti toplantısı İstanbul’da Uluslararası Müslüman Âlimler Dayanışma Derneğinde (UMAD) gerçekleştirildi.

Toplantıya, Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Başkanı Ali Muhyiddin el-Karadaği, Genel Sekreter Ali Muhammed es-Sallabi, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Dünya Müslüman Âlimler Birliği Türkiye temsilcisi ve UMAD Başkanı Abdulvahap Ekinci katıldı.

Ekinci tarafından okunan toplantının sonuç bildirisinde, Gazze’deki çocuk, kadın ve erkeklerin uğradıkları zulme karşı çıkma konusunda daha önce Birlik tarafından yayınlanan açıklama, fetva ve pratik öneriler teyit edildi ve Gazze’deki savunmasız sivillere yönelik uygulanan soykırım ve asrın suçu en sert ifadelerle kınandı.

Yekvücut olalım

Pek çok ülkenin Birleşmiş Milletler prensiplerini görmezden geldiği ve sessiz kaldığı bir ortamda, İslam ümmeti, halkları ve liderleri, bu acımasız saldırıya ve işgal ordusunun Gazze’de işlediği suçlara karşı durmaya, bu zalim saldırıya karşı yekvücut olmaya ve Gazze halkına gıda, içecek ve ilaç sağlamaya davet edilen bildiride, yaklaşan ramazan ayı vesilesiyle, Gazze’deki çocuklar ve kadınlar için gıda ve ilaç temin etmek amacıyla zekât ve sadakaların hızlı bir şekilde ödenmesi çağrısı yapıldı. Dinin temel prensiplerini yıkan, toplumsal değerler ile ahlaka zarar veren düşünsel ve ahlaki olumsuzluklardan şiddetle kaçınılması gerektiği belirtilen bildiride, bu olumsuz akımlara karşı Müslümanlar ile gayrimüslimlerin ortak bir mücadele sergilemesi gerektiği ifade edildi.

AA

Okunma Sayısı: 1038
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  11.3.2024 11:01:14

  En evvel savunmasız Filistinli KARDEŞLERIN üzerinden bu azîm ZULÜM ve KATLIAM ve kıyamlara bi son verdirmeli ve bunun için diğer insanî değerlere sahip Dünya siysíleriyle beraber asgarî müştereklerde bir ve beraber olup,her yola, SIYASÎ ve Askerî çarelere bakmalı, acele! Yoksa bütün insanlık, bilhassa Alem-i İslam maddî ve manevî AZÎM mesuliyetler altında kalacak, belkide kıyameti çabuklaştıracaktır diye endişe etmeliyiz, Allah muhafaza! Bu durum kesinlikle hafifden alınmamalı!

 • S.topuz

  11.3.2024 11:00:14

  "Her zaman def'-i şer, celb-i nef'a racih olmakla beraber; bu tahribat ve sefahet ve cazibedar hevesat zamanında bu takva olan def'-i mefasid ve terk-i kebair üssü'l-esas olup, büyük bir rüçhaniyet kesbetmiş. Bu zamanda tahribat ve menfî cereyan dehşetlendiği için, takva bu tahribata karşı en büyük esastır. Farzlarını yapan, kebireleri işlemeyen, kurtulur. Böyle kebair-i azîme içinde amel-i sâlihin ihlasla muvaffakıyeti pek azdır. Hem az bir amel-i sâlih, bu ağır şerait içinde çok hükmündedir."... Risale-i Nur Kastamonu - 148

 • S.topuz

  11.3.2024 10:38:02

  ..." Amma Ye'cüc Me'cüc, bazı müfessir "Veled-i Yafes'ten iki kabile" ve bazı diğer "Moğol ve Mançur" ve bazı dahi "akvam-ı şarkıye-i şimalî" ve bazı dahi "Benî-Âdemden bir cem'iyet-i azîme, dünya ve medeniyeti herc ü merc eden bir taife" ve bazı dahi "Mahluk-u İlahîden yerin zahrında veyahut batnında âdemî veya gayr-ı âdemî bir mahluktur ki kıyamete, böyle nev'-i beşerin herc ü mercine sebeb olacaktır." Bazı ve bazı ve bazı dediklerini dediler... Nokta-i kat'iyye ve cihet-i ittifakî budur: Ye'cüc ve Me'cüc, ehl-i garet ve fesad ve ehl-i hadaret ve medeniyete ecel-i kaza hükmünde iki taife-i mahlukullahtır."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Muhakemat - 68

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı