"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Açık saçıklık, aile hürmet ve muhabbetini bozar

Risale-i Nur'dan
08 Haziran 2022, Çarşamba
ÜÇÜNCÜ HİKMET

Bir ailenin saadet-i hayatiyesi, koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimî bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o

mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar. Çünkü açık saçıklık kılığına giren on kadından ancak bir tanesi bulunur ki, kocasından daha güzeli görmediğinden, kendini ecnebiye sevdirmeye çalışmaz. Dokuzu, kocasından daha iyisini görür. Ve yirmi adamdan ancak bir tanesi, karısından daha güzelini görmüyor. O vakit o samimî muhabbet ve hürmet-i mütekabile gitmekle beraber, gayet çirkin ve gayet alçakça bir his uyandırmaya sebebiyet verebilir. Şöyle ki: 

İnsan, hemşire misillü mahremlerine karşı fıtraten şehevanî his taşıyamıyor. Çünkü mahremlerin simaları, karabet ve mahremiyet cihetindeki şefkat ve muhabbet-i meşruayı ihsas ettiği cihetle, nefsî, şehevanî temayülâtı kırar. Fakat bacaklar gibi şer’an mahremlere de göstermesi caiz olmayan yerlerini açık saçık bırakmak, süflî nefislere göre, gayet çirkin bir hissin uyanmasına sebebiyet verebilir. Çünkü mahremin siması mahremiyetten haber verir ve namahreme benzemez. Fakat meselâ açık bacak, mahremin gayrı ile müsâvîdir. Mahremiyeti haber verecek bir alâmet-i farikası olmadığından, hayvanî bir nazar-ı hevesi, bir kısım süflî mahremlerde uyandırmak mümkündür. Böyle nazar ise, tüyleri ürpertecek bir sukut-u insaniyettir!

Lem’alar, Yirmi Dördüncü Lem’a, s. 317-18

LÛ­GAT­ÇE:

alâmet-i farika: farklılık belirtisi.

emniyet-i mütekabile: karşılıklı güven, emniyet.

fıtraten: yaratılışça.

hemşire: kız kardeş.

hürmet-i mütekabile: karşılıklı hürmet, saygı.

karabet: yakınlık, hısımlık, akrabalık.

mabeyn: ara.

mahrem: nikâh düşmeyen, dinen evlenilmesi haram olan; çok yakın akraba; anne, baba, kardeş vb.

misillü: gibi, benzeri.

müsâvî: eşit, denk.

saadet-i hayatiye: hayatın saadeti, mutluluğu.

sukut-u insaniyet: insanlığın alçalması; insanî yönden değer yitiriş, alçalış.

tesettür: örtünme.

Okunma Sayısı: 1730
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  8.6.2022 10:17:23

  "Bir ailenin saadet-i hayatiyesi, koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimî bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar." Üç anahtar kelime: emniyet, hürmet ve muhabbet. Bu kavramlarım aile hayatımızda ziyadeşleşmesi istiyorsak tesettür emrine riayet etmemiz gerekir. Aksi halde üstadın kadın ve erkek fıtratıyla ilgili sonraki cümlelerde yaptığı analiz sebebiyle aile perişan olacaktır. Günümüzde boşanmaların sebeplerinin başında bu üç kavram geldiğine göre mevzunun tesettürle olan rabıtasına daha dikkat etmek gerekiyor vesselam.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı