"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cibali Baba ve Bel’am’ın duası

Yasemin GÜLEÇYÜZ
20 Temmuz 2022, Çarşamba
Gaflet, yapılan duâların kabulünü engeller. Üstelik umumî belâların daha da şiddetlenerek devamını netice verir. Bizi belki de zalimlerin zulmüne ortak yapar. Peki, hangi halimizle bu tabloya sebep olur kadere fetva verdiririz?

Bediüzzaman Hazretleri “fevkalâde safderunluk” olarak tanımladığı bu büyük gafleti şöyle anlatır: 

MÜSTEHAK MIYIZ?

“Bu asrın acip bir hassasıdır. Bu asırdaki ehl-i İslâmın fevkalâde safderûnluğu ve dehşetli cânileri de âlicenâbâne affetmesi ve bir tek haseneyi, binler seyyiatı işleyen ve binler manevî ve maddî hukuk-u ibâdı mahveden adamdan görse, ona bir nevî taraftar çıkmasıdır. Bu suretle, ekall-i kalîl olan ehl-i dalâlet ve tuğyan, safdil taraftarla ekseriyet teşkil ederek, ekseriyetin hatasına terettüb eden musîbet-i âmmenin devamına ve idamesine, belki teşdidine kader-i İlâhiyeye fetva verirler; ‘Biz buna müstehakız’ derler.” 

Evet, elması bildiği (ahiret ve iman gibi) halde, yalnız zaruret-i kat’iye suretinde şişeyi (dünya ve mal gibi) ona tercih etmek ruhsat-ı şer’iye var. Yoksa, küçük bir ihtiyaçla veya hevesle veya tamâh ve hafif bir korkuyla tercih edilse, eblehâne bir cehalet ve hasârettir, tokata müstehak eder. 

Hem âlicenâbâne affetmek ise, yalnız kendine karşı cinayetini affedebilir. Kendi hakkından vazgeçse hakkı var; yoksa başkalarının hukukunu çiğneyen cânilere afüvkârâne bakmaya hakkı yoktur, zulme şerik olur.” (Bediüzzaman Said Nursî, Kastamonu Lâhikası, s 24)

TARİHTEN ÖRNEKLER

Her asırda safdil Müslümanlarca yapılan bu derin hata sebebiyle, küfür ve dalâlet galip gelir. Zulüm ve felâketler umumileşip şiddetlenerek devam eder.

Musa (as) zamanında Kenan ilinde duâsı makbul Bel’am b. Bağura isimli dindar bir âlim vardır. Hz. Musa (as) Kenan iline savaşmaya gelince kavmi Bel’am’a hediyeler ve dünyevî makamlar vaad ederek Musa (as) aleyhine bedduâ etmesini ve ordusunun mağlûp olup dağılmasını isterler. O da bunlara aldanarak Musa (as) aleyhinde çalışmaya, bedduâ etmeye başlar. Şöyle düşünmektedir: “Hz Musa (as) peygamber olduğu için Allah bedduâlarımı zaten kabul etmeyecek, ben de mala ve mevkiye kavuşacağım”. 

Ne var ki, Bel’am’ın hiç hesabını yapmadığı bir şey gerçekleşir. Münkir ve müşrikler “Bel’am bizim için duâ ediyor” diyerek, içlerindeki mü’minlerin desteğini alırlar. Hz. Musa’nın (as) ordusu mağlûb olur.  

Böylece Bel’am ve “Bel’am’ın bir bildiği var!” diye düşünen safdil Müslümanlar sayesinde Hz. Musa’nın (as) ordusu yenilir. Küfür ve ve zulüm Kenan ilinde bir müddet daha devam eder. 

Risale-i Nur’da İstanbul’un fethinin yapılmasına duâlarıyla engel olan Cibali Baba da Bel’am misal tarihten başka bir örnektir.

HÜLÂSA

Rabbimiz ümmetin ve şahsımızın selameti için gafletten uzak şuurlu dualar yapmamızı nasip etsin!

Okunma Sayısı: 2640
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İsmail Atak Cebecili

  21.7.2022 02:57:42

  Bu konuda daha yazacaklarınızın olduğunu düşünüyorum. Tebrikler. Başka misallerle konuyu izaha devam etmelisiniz. Yorumlardan da anlaşılacağı üzere şüphelere cevap vermeniz gerekiyor.

 • S.topuz

  20.7.2022 11:46:20

  "İşte muvakkat veya daimî meczub olduklarından, manen "mübarek mecnun" hükmünde oluyorlar. Ve mübarek ve serbest mecnun hükmünde oldukları için, mükellef değiller. Ve mükellef olmadıkları için, muahaze olunmuyorlar. Kendi velayet-i meczubaneleri bâki kalmakla beraber, ehl-i dalalete ve ehl-i bid'aya tarafdar çıkarlar. Mesleklerine bir derece revaç verip, bir kısım ehl-i imanı ve ehl-i hakkı, o mesleğe girmeye meş'umane bir sebebiyet verirler." Hakikat Nurları - 127

 • S.topuz

  20.7.2022 11:44:58

  " Sultan Mehmed Fatih'in zamanında hikâye edilen meşhur ve manidar "Cibali Baba kıssası" nev'inden olarak bir kısım ehl-i velayet, zahiren muhakemeli ve âkıl görünürken, meczubdurlar. Ve bir kısmı dahi; bazan sahvede ve daire-i akılda görünür, bazan aklın ve muhakemenin haricinde bir hâle girer. Şu kısımdan bir sınıfı ehl-i iltibastır, tefrik etmiyor. Sekir halinde gördüğü bir mes'eleyi halet-i sahvede tatbik eder, hata eder ve hata ettiğini bilmez. " Mektubat - 343

 • S.topuz

  20.7.2022 11:42:38

  Demokrat Pardi ve DEMOKRASİ 'nin isminden bile korkan DEMOKRASİ muhalifleri ve mugayirleri, (Tek ADAM SEVDALILARI) ,ister medyada ,ister açık oturumlarda veya mitinglerinde kesinlikle DEMOKRATLARDAN bir tek KELAM etmeye bile korkuyorlar! Çünkü milleti, çeşitli hile ve hıdalarla öyle bir şaşırttılar,korkuttular ve UYUTTULAR ki, kim gerçek DEMOKRAT ,kim ÇAKMA vatandaşın AYIRABILECEK MECALİ ve BASİRETİ kalmadı.20 senedir (40 sene de denilebilir) uzuuunca bir KIŞ UYKUSUNA YATIRILDI. TEKRAR MİLLETİN Uyanmasından çok çok KORKUYORLAR. Millî ve manevî duygu ve değerleri de su-i istimal ederek, "CİBALİ BABA"ların sayısı ister istemez coğalıyor. Ve netice olarak yapılan halis DUALAR mukabil dua ve ataklarla tesirsiz kalıyor. Onlar için her şey MÜBAH. Aynı tavır ve su-i istimallerì HAK YOLUN yolcuları yapamaz, müsbet hareket etmekle muvazzafız!

 • Kamil

  20.7.2022 06:28:31

  Dünyevi makamlar verilip duası kabul olan dindar alim profili nasıl olabilir? Allah kalbi dünya ya kayan bir alimin duasını hangi hikmetle kabul edebilir? İstanbul'un fethi gibi hadisle müjdelenen hayırlı bir işe Allah neden başkasının duasını mani kılsın? Verdiğiniz örnekler İslami ölçülere ters düşüyor. Konuyu açıklamaya yetersiz kalmış.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı