Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 18 Şubat 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Mehmet KARA

Olmert'in ziyaretiFilistin’de sivil katliâmları ve Lübnan’a saldırı emirlerini veren İsrail Başbakanı Ehud Olmert, “geciken ziyaretini” Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “resmî dâvetlisi” olarak gerçekleştirdi.

Başbakan olarak Türkiye’yi ilk kez ziyaret eden Olmert, 24-25 Ağustos 2006 tarihinde Türkiye’ye gelmeyi plânlamış ancak Lübnan’da giriştikleri katliâmdan sonra gelecek tepkileri göze alamayarak Türkiye’ye ziyaretini ertelemek zorunda kalmıştı.

Olmert, Türkiye’ye gelmede önce “sıcak mesajlar” gönderdi. “Türkiye ziyaretine çok önem veriyorum. Başbakan Erdoğan, görüşlerine saygı duyduğum, çok takdir ettiğim bir lider” diyerek “mevkidaşı”na ve Türk halkına “hoş” ya da “şirin” görünme telâşına girdi.

Ancak ne kadar şirin gözükmeye çalışsa da İsrail’in yıllardır Filistinlilere yaptığı zulümleri bu “samimiyetsiz sözleri”yle unutturamazdı.

* * *

İsrail, son günlerde Mescid-i Aksa Camii’nin Mugrabi kapısı önündeki köprüyü restore etmek adına başlatılan kazı çalışmalarına önce son verildiği açıklanmıştı. Ancak kazılara olanca hızıyla devam ediliyor. Yani, İsrail Kudüs’ün altını oyuyor, dünya uyuyor. Olmert, kazının Mescid-i Aksa’ya zarar vermediğini söyledi. Türkiye bu sözlere inanmadı, yerinde inceleme yapmak için Türk mühendislerin bölgeye gideceği söyleniyor. Bu inceleme bile İsrail’de -büyük suçluluk duygusu ile mi bilinmez- tartışmalara yol açtı. “Delilik” diyenler bile çıktı. Bu da İsrail’in bakışını göstermesi açısından önemli…

İsrail’in geçtiğimiz yıl Lübnan’da yaptığı katliamlar hâlâ hafızalarda. Hizbullah’ın 8 askerini öldürüp ikisini kaçırmasını bahane ederek, 12 Temmuz’da Lübnan’a başlattığı saldırıları 34 gün sürdürmüş, Birleşmiş Milletler kararıyla son bulan savaşta çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık bin 150 Lübnan vatandaşı ölmüştü. Bu katliamları bütün Müslümanlar unutmadı, unutamaz…

Hamas ile El Fetih taraftarları, Gazze’de giderek şiddetlenen bir iktidar kavgasına girişmişlerdi. Çatışmayı sona erdirmek amacıyla geçen hafta Mekke’de biraraya gelen taraflar, yeni bir hükümet çatısı altında birleşme kararı aldılar. Şimdi yeni hükümet kurma çalışmaları sürüyor. “Mekke anlaşması” İsraillileri âdeta çıldırttı. Çünkü Filistin’deki kardeş kavgası İsrail’i her zaman işine geliyor.

Bütün bunlar arda arda konulduğunda Olmert’in mesajları bir anlam ifade etmiyor. Ortadoğu’nun ortasında ur, bölgedeki fitne ve fesatın baş mimarı İsrail’in bu söyledikleri “takiyye’den başka bir şey değildir.

* * *

Erdoğan belki de yanlış anlaşılabilecek bu “sıcak mesaj”ın gazetelerde yer aldığı gün partinin grup toplantısında ertesi gün gelecek “davetlisi” için sert açıklamalar yapmış. “Üç büyük dinin kutsal mekânlarının yer aldığı Kudüs’te, ‘Ben yaptım oldu’ şeklinde bir politika izlemeye hiç kimsenin hakkı yoktur, olamaz. Barış sürecinin canlandırılması yolunda yeni fırsat pencerelerinin açılmasını düşündüğümüz dönemde bu olayların yaşanmasından rahatsızız, üzüntü duyuyoruz” diye tepki göstermişti. İsrail’den, Kudüs’te Müslümanlara ait dinî mekânların korunmasına ilişkin anlaşmalara uymasını istemişti.

Ancak şu hiç unutulmasın. İsrail şimdiye kadar hiçbir anlaşmaya uymadı ki, bu anlaşmalara uysun. İsrail’in anlaşmalara uymasını beklemek çok iyimserlik olur…

* * *

Filistinlilere yaptığı işkence ve zulüm konusunda sınır tanımayan, İsrail’in Başbakanı, Erdoğan’ın görüşlerine saygı duyduğunu ve de takdir ettiğini söylemesi karşında, hangi görüşlerine saygı duyduğunu da merak ettik doğrusu…

Bir de bilmiyorum dikkatinizi çekti mi: İsrail Başbakanının soyadı Olmert, demek ki mert değil, mert ol denilmiş… Bu belki soğuk bir espri ama, gerçekten de Ehud Olmert hiçbir zaman mert olmadı… İsrail hiçbir uluslar arası karara uymadı. Bunun için Olmert, sözlerinde de “mert” değil. Bunu en iyi onbinlerce gözü yaşlı Filistinliler anlar…

Olmert’in Türkiye ziyareti arkasında cevaplanması gereken sorularla sona erdi. Önümüzdeki günlerde özel görüşmelerde “gizli anlaşmalar” yapıldı mı, tâvizler verildi mi? Gezinin ardından bir çapanoğlu çıkacak mı? Olmert yapacağı görüşmelerin yapıcı olmasını beklediğini söylemişti. Acaba “yapıcı” oldu mu? İki başbakan arasında iki saatlik baş başa yapılan “özel görüşme”de neler konuşuldu? Gelmeden önce gösterilen “sert tepkiler” kamufle miydi?

İşte bütün bu sorular cevap bekliyor. Bekleyip göreceğiz.

18.02.2007

E-Posta: mkara@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (17.02.2007) - Meğer ‘288 okul numaram değil’miş!

  (11.02.2007) - 301 ve laiklik

  (10.02.2007) - “Derin”lere “çomak” sokmak

  (04.02.2007) - Halk diyor ki...

  (03.02.2007) - Derin mevzuu

  (28.01.2007) - O gün hangi gün?

  (27.01.2007) - Dink'in cenazesi kaldırıldı

  (21.01.2007) - Ateş topu

  (20.01.2007) - Irak imtihanı

  (14.01.2007) - Kafatasçı kim?

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004