Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 07 Aralık 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Biri bize anlatsınÖyle hadiseler yaşanıyor ki, akılların karışmaması mümkün değil. Medyaya yansıyan haberleri duyan ve okuyanlar, haklı olarak; Türkiye’nin nereye sürüklenmek istendiğini sorabilir. Tabiî bu soru, açılan bir kampanyada sorulan “Tehlikenin farkında mısınız?” sorusundan daha farklıdır.

Bu kampanyaları açanların maksadı, akıl karışıklığı meydana getirip, “Üsküdar’ı geçmek” de olabilir. Meselâ, geçen aylarda meydana gelen Malatya’daki ‘cinayet’ haberleriyle ilgili öyle iddiâlar ileri sürülüyor ki, anlamak, kavramak ve hadiseleri çözmek mümkün değil. Konuyla ilgili olarak gazetelerde yer alan iddiâları tekrarlamak bile gereksiz. İddiâlara göre, sanığın ifadelerinin kaydedildiği ‘kaset’ imhâ edilmiş. Ayrıca, sanıkların ‘memur’larla onlarca defa telefon görüşmesi yaptıkları iddiâ ediliyor. Bu konudaki haberler, pek çok gazetede yer aldı. (Bkz. Akşam, 5 Kasım 2007)

Peki bu iddialar gazetelerde manşet olunca Türkiye’yi ‘idare’ edenlerin çıkıp makul açıklamalar yapması gerekmez mi? Bu yazı yazıldığı ana kadar böyle bir açıklama duymadık. Sanki hiç bir şey olmamış gibi davranılıyor. Bu iddialar yalan ise yalanlansın, doğru ise de lütfen hukuk içinde gereği yapılsın.

Gariplikler bununla sınırlı kalmıyor. Belki daha da garip olan başka bir hadise de ‘dünyaca meşhur’ törenlerimiz... Başta okullar olmak üzere pek çok yerde, her yıl düzenlenen onlarca, belki de yüzlerce ‘tören’lerle vaktimiz heba oluyor. Gazete manşetlerine taşınan son törende ise ilkokul öğrencileri az kalsın ‘donarak’ ölüyormuş! (Hürriyet, 3 Aralık 2007) Hadise, Kars’ın Esenyazı Köyündeki okulun açılış töreninde yaşanmış. Öğrenciler, ‘yetkililer’in gelmesi için saatlerce -2 derece soğuk havada bekletilmiş. Bazı öğrenciler bayılınca, tören kısa tutulmuş vs.

Tabiî ki bu ve benzeri törenler ilk defa yapılmıyor. Bilhassa ihtilâl dönemlerinde abartılan benzeri törenlere hemen hepimiz şahit olmuşuzdur. Peki, elimizi vicdanımıza koyalım ve cevap verelim: Bu törenlerin ‘faydalı’ olduğuna kaç kişi inanır?

Törenleri düzenleyenler de dahil olmak üzere çoğu kişi bu törenlerin faydadan çok zarar verdiği kanaatindedir. En başta ‘zorla’ yapılan bir törenden fayda temin edilmesi mümkün değildir. Hele hele böyle soğuk havalarda, yağmurda ve hatta kar altında ‘yetkililer’in gelmesini bekleyenlerin iyi şeyler düşündüğünü söylemek imkânsız.

Bu noktada, ‘piyade okulu’ndaki öğrencilik günlerini hatırladım. Askerliğini yapan hemen herkesin bu konuda ‘hatıralar’ı vardır. Ama kapı açmamak için kendi ‘hatıra’mı da anlatmıyor, sadece hatırladığımızı ifade etmekle yetiniyorum.

Tören hatıraları sadece askerlik ‘anı’larıyla da sınırlı değildir. Meselâ, İstanbul’da şoförlük yapanların mutlaka ‘kurtuluş günü törenleri’yle ilgili hatıraları vardır.

Hata ve yanlışların yapılması ‘normal’dir. Normal olmayan, itiraz edilen ‘yanlıştaki ısrar’dır. Meselâ, ilkokul öğrencilerinin ‘donma tehlikesi’ geçirdiği törenlerden sonra benzer hadiselerin yaşanmaması için bir tedbir alındı mı? Bu vesile edilerek, bütün ‘tören’ler masaya yatırılıp yanlışlara son verme kararı alınması gerekmez miydi?

‘Tören’ler sebebiyle meydana gelen ‘israf’ da ayrı bir tartışma konusu.

Biri bize, ‘yüzde yüz yanlış’ olduğu ortaya çıkan hâl ve hareketlerin hâlâ niçin ve nasıl devam ettirildiğini anlatsın! Anlatsın ki, millet de anlasın!

07.12.2007

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (06.12.2007) - Anketten ‘korku’ üretmek tutar mı?

  (05.12.2007) - Yapanın yanında kâr mı kalsın?

  (03.12.2007) - ‘YAŞ’a imza tutar mı?

  (02.12.2007) - Ölenlerin listesi ve İskender Hikmet

  (01.12.2007) - Sigara dur, alkol devam et!

  (30.11.2007) - Hz. Mevlânâ'ya ilgi

  (29.11.2007) - Enerjiyi kirletmeyelim

  (28.11.2007) - Risâle-i Nur’a duyulan ihtiyaç

  (27.11.2007) - Toplumun sığınabileceği liman

  (26.11.2007) - Bu kızı nasıl ağlattınız?

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri