Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 04 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Baskının katmerlisi"Hem suçlu, hem de güçlü" olanlar; kendi kabahatlerini örtmek için başkalarını suçlamaya, itham etmeye devam ediyorlar. Kendilerini ülkenin sahibi addeden 'elit' bir kesim, yıllardan beri hem milletin ensesinde 'boza' pişirdiler, hem de her fırsatta milleti ve değerlerini itham ettiler.

"Hayır, etmediler" diyenlere yakın, uzak ve bugünü şahit gösteriyoruz: Seçimler yapılır, milletin seçtiklerini beğenmezler. Daha doğrusu, milletin 'seçme' hakkına saygı göstermezler. Milleti tahkir etmek için yeri gelir 'cahil oy çoğunluğu' derler, yeri gelir 'göbeğini kaşıyan adam' olarak isimlendirirler. Onlara göre bu millet, 'elit' kesimin arzu ve isteklerine göre davranırsa ancak 'adam' olur. Öyle ki, milletin sadece siyasî tercihlerine değil, bayramından seyranına kadar her şeyine müdahale ederler ve bu müdahaleyi de kendilerince 'hak' olarak görürler.

İçlerinden bazı 'insaflı'lar çıkıp, geçmişte "milletin inancına ve değerlerine müdahale edilmiştir" diye gizlenen 'sır'ları açıklayınca da vaveyla ile 'isyan' ederler.

Geçmişe 'mazi' diyerek bir yana bırakmak mümkün olsa bile, bugünkü 'baskı'ları da mı inkâr edelim? Başörtüsü yasağı 'baskı'nın dik âlâsı değil mi? Namaz kılmak isteyen memur ya da öğrencilere 'yan gözle bakmak' da farklı bir baskı değil midir? Bir hareketin 'baskı' olarak görülmesi için illâ ki üzerinde 'Bu bir baskıdır' mı yazmalı?

Tarihimiz, azalarak bu günlere kadar ulaşan 'tek parti devri baskıları' ile doludur. Bu milletin ezanına, okuduğu Kur'ân'ına, giydiği elbisesine (ya da giymek istemediği-şapka gibi-kıyafetlerle) müdahale edilmemiş midir? "Allahü ekber!" nidaları yerine "Tanrı uludur!" demeye mecbur etmek 'baskı' değil midir? Kur'ân okuma ve öğrenmeyi yasaklamak 'baskı' değil midir? 1950 öncesi yaşanan 'baskı'ların şahitleri hâlâ hayattadır. "Hayır, bunlar olmadı" demekle kimi inandırabilirsiniz? İnsanlar unutuyor, ama 'tek parti devri baskıları' hâlâ unutulmadı, çünkü iz bırakan baskılardı!

Sosyoloji profesörü Nur Vergin'in "Geçmiş yıllarda evimizde bir mevlid okutmak istedik, ama çevre, eş-dost ne der, yanlış anlaşılırız diye çekindik" şeklinde özetlenebilecek şekilde konuşması ve bu tavrı bir 'baskı' olarak yorumlaması (Vatan, 1 Ocak 2008) üzerine; bu tesbite karşı çıkan ve "Hayır, böyle baskılar olmamıştır, bunlar iftira" anlamına gelebilecek değerlendirmeler okuduk. (Hürriyet, 2 Ocak 2008)

Toplum, bu ve benzeri 'gizli/açık mahalle baskıları'na şahittir. 'Moda'ya ve 'aydın' olmaya mâni olur diye Kur'ân'dan uzaklaşan 'cahil'lerin sayısı az mı? Bilhassa son yıllarda düzenlenen ve memurların 'eşleri ile katılması' istenen partiler de bir nevî baskı değil mi? Bu baskılar sebebiyle "Başörtülü birisiyle evlenirsem, istikbalim kararır" diyerek, kendilerini bekârlığa mahkûm eden 'memur'lar yok mudur? 'Baskı'lara boyun eğip böyle yapmak elbette yanlıştır, ama bunlar da bir vak'adır.

'Yetki'yi milletten almayan bir azınlık, yıllardan beri millete çeşitli vesilelerle maddî ve mânevî baskı uygulamıştır. Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır'ın da beyanıyla "Artık millet uyandı"ysa (Yeni Asya, 2 Ocak 2008) bu 'baskı'lar da inşallah sona erecek demektir.

04.01.2008

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (03.01.2008) - Tacizcilerin destekçileri kim?

  (02.01.2008) - Vahşî kapitalizm

  (01.01.2008) - Geç kalmayalım

  (31.12.2007) - Yılın son günü

  (30.12.2007) - Dubai'de çarşaf giyer, İstanbul'da?

  (29.12.2007) - Dost Pakistan

  (28.12.2007) - Asım'ın nesli

  (27.12.2007) - 84. yıl marşı: Fukaralık

  (26.12.2007) - Mesele 'güven'i kazanmakta

  (25.12.2007) - Gözler üzerimizde

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri