28 Ocak 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Faruk ÇAKIR

Cinnet manzaraları


A+ | A-

Gazeteleri kirleten “3. sayfa haberleri”ne bakılırsa, öncelikleri tesbit ederken hata yaptığımız akla geliyor. Gün geçmiyor ki akla ve hayale gelmez hadiseler yaşanmasın. Cinayet, intihar, soygun, kap-kaç gibi çirkinliklere ‘cinsel suçlar’ eklenmiş durumda. Maalesef, hatırlatmaktan hicap duyduğumuz çirkinlikler yaşanıyor ülkemizde.

Yayınlarıyla böyle çirkinliklere dolaylı olarak da olsa zemin hazırlayan bazı “büyük gazete”ler de bu haberleri “Memleketimden cinsellik manzaraları” başlığıyla duyurup güya tehlikeye dikkat çekmişler.

Maalesef ve maalesef geçmiş yıllarda “şehir efsanesi” gibi akla uzak görülen bazı hadiseler artık ülkemizde de yaşanıyor. “Batılı tasvir, safi zihinleri idlal eder” prensibi gereği bu haberleri duymamak ve duyurmamak gerekir, ama Türkiye’yi idare edenlerin dikkatini bu konuya çekmek için akla kapı açmak da gerekiyor. Gazete sayfalarını kirleten habere göre bir üniversite öğrencisi büyük bir şehirden ailesinin yanına dönerken otobüsün mola verdiği dinlenme tesisinin tuvaletinde bir bebek dünyaya getirmiş. Öğrenci anne, “utandığı için” olsa gerek, bebeği tuvaletteki “çöp kutusuna” bırakmış. Ağlama sesi üzerine bebek bulunup hastaneye kaldırılmış. “Anne” olduğu tartışılan öğrenci de gözaltına alınarak başka bir hastahanede tedavi altına alınmış. (Hürriyet, 26 Ocak 2010)

Ah, keşke böyle bir hadise hiç yaşanmasaydı, ya da ilk ve de son olsaydı. Ne yazık ki ilk değil, dua edelim de son olsun. Fakat ciddî tedbir alınmadığı sürece bu ve benzeri çirkinliklerle karşı karşıya kalacağımız görülmüyor mu?

Haberi ilk duyduğumda hakikaten üzüldüm ve gayr-ı ihtiyarî olarak, “Böyle çirkinliklerin yaşandığı bir ülkede, ekonomi, ticaret ve sanayi problemsiz olsa ne fayda?” demekten kendimi alamadım. Bu vesile ile Türkiye’yi idare edenlere de aynı hakikati hatırlatmak gerek: Lütfen önceliği sosyal ve ahlâkî konulara verelim! Milletin imanı selâmette olmadığı şartlarda, diğer konuların sağlam olması hem mümkün değil, hem olsa da bir kıymet ifade etmez!

Müstehcenlik gibi bir belâ ve musîbet başımızda varken hâlâ gençlerin bu yola sevk edilmesine nasıl müsaade edilir? Uzmanlar da her defasında ikaz ediyor: Mevcut haliyle televizyon yayınları, internet ve gazeteler; başta gençler olmak üzere bütün bir aileyi, milleti ve dolayısıy- la ülkeyi tehdit ediyor. Müstehcen yayınlar başta olmak üzere kumar, şans oyunları ve benzeri alışkanlıklar teşvik edilmemeli.

Bediüzzaman’ın Talebelerinden merhum Zübeyir Gündüzalp’in “Teessür ve ıztırap karşısında kalpten bir parça kopsaydı, ‘Bir genç dinsiz olmuş’ haberi karşısında o kalbin atom zerratı adedince paramparça olması gerekirdi” sözüyle ifade ettiği müthiş bir tehlike ile karşı karşıyayız. Gerçekten de bu çirkin haberleri duyan ve “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” diyen ‘insan’ olabilir mi?

İfsat şebekelerinin tuzağına düşen gençlerin bu belâ ve musîbetlerden korunması için Allah’a sığınalım, dua edip yalvaralım ve elden gelen diğer tedbirleri de gecikmeden alalım. Aksi halde tedbir almakta da geç kalmış oluruz...

28.01.2010

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (27.01.2010) - Olmaması gereken şeylerin olduğu ülke

  (26.01.2010) - Uzlaşma tuzağı

  (25.01.2010) - Gizli gizli yönetim

  (24.01.2010) - Hesap sormak gerek

  (23.01.2010) - Tatbikatsız darbe olur mu?

  (22.01.2010) - Yaptıkları, yapmak istediklerinin teminatıdır!

  (21.01.2010) - Haydi, gerçekleri görmeye!

  (20.01.2010) - Borç, esnafın kamçısı mı?

  (19.01.2010) - Su boşa akmaz

  (17.01.2010) - Gençlere kucak açmak

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl