08 Şubat 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Faruk ÇAKIR

Tehlikeli gidiş


A+ | A-

Elbirliği ile çözmemiz gereken problemlerden biri de cezaevlerinin durumudur. Ne yazık ki cezaevleri problemi denince kimilerinin aklına sadece ‘mekân’ gelmekte, çözüm olarak da yeni cezaevleri yapılması teklif edilmektedir. Nitekim son yıllarda yeni ve büyük olmasıyla övünülen “Adalet Sarayları” ve devâsâ cezaevleri inşa edildi.

“Adalet mülkün temelidir” ama bu temel büyük adliye sarayları yapılarak mı atılır? Öyle olsaydı Türkiye’de adaletsizlikten bahsetmek mümkün olmazdı. Yakınlarda hizmete açılması beklenen yeni adalet saraylarının birinde “Avrupa’nın en büyük adalet sarayı burada yapılıyor” yazısı var.

Adalet saraylarının ihtiyacı karşılayacak şekilde yenilenmesi önemlidir, ama daha da önemli olan buralarda gecikmeyen bir adaletin dağıtılıyor olması değil mi? Keşke “Avrupa’nın en büyük adalet sarayını biz yapıyoruz” diye övünmek yerine, “Avrupa’nın en adil ülkesi Türkiye’dir” diyebilseydik...

Adalet sarayları, güvenlikli cezaevleri gibi konular tartışılırken; cezaevlerinin ‘içi’ yeterince gündeme gelmiyor. Geldiğinde de kapasite fazlalığı olduğu ifade edilerek, asıl problem yine göz ardı ediliyor.

Bıçak kemiğe dayanmış olacak ki; Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Kulaç, son 10 ayda uyuşturucu sebebiyle cezaevine giren kişi sayısının 13 binden 23 bine yükseldiğini belirtmiş ve ‘Uyuşturucu suçlarındaki ciddî artışın ardından cezaevindeki intiharlarda da artış olabilir. Böyle bir tehlike görüyoruz” demek suretiyle dikkatleri “iç”eriye çekmeye çalışmış. (Hürriyet, 6 Şubat 2010)

Kulaç, Hollanda’ya 5-6 yıl önce yaptıkları bir ziyarette, bu ülkedeki yetkililere en büyük sorunlarının ne olduğunu sorduklarını belirterek, şu hatırasını anlatmış: “Hollandalı yetkililer, en büyük sorunlarının uyuşturucu ve intihar olduğunu söylediler. O zaman biraz da içimizden gülmüştük, ‘adamlar neyle uğraşıyorlar’ diye. Türkiye’deki aile bağları bu şekilde olduğu sürece onların geldiği bu noktaya gelmeyiz diye düşünüyorduk. Ama uyuşturucu suçlarındaki ciddî artışın ardından cezaevlerindeki intiharlarda da artış olabilir. Böyle bir tehlike görüyoruz, sıkıntı var. Bu konuda psikologlarımız çalışmalar yapıyor. (...) Bu, el birliğiyle çözülecek bir konu.”

İşte meselenin ‘püf’ noktası burada: Şükürler olsun, Avrupa’ya nisbetle ‘sağlam bir aile yapımız’ var ama bu sağlamlığın devamlılığını kim garanti edebilir? Başta TV yayınları olmak üzere, müstehcen gazete ve yayınlarla her gün bombalanan aile, bu bombardımana daha ne kadar dayanabilir?

Türkiye’yi idare edenler, asıl tehlikenin bu noktadan geleceğini görmeli ve ‘aile’ başta olmak üzere cemiyetin ana temellerini muhafazaya çalışmalıdır. Bunun ilk adımı da müstehcen yayınları engellemek olmalıdır. Uyuşturucu (doğrusu: öldürücü) alışkanlığının yaygınlaşması da yine ciddî çalışmalarla önlenmelidir. Gençlerin bulunması gereken yer cezaevi damları değil, okul sıraları ve fabrikalar olmalı.

Sağlık Bakanlığı ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı başta olmak üzere gençleri kötü alışkanlıklardan korumakla vazifeli olan bilumum ‘yetkililer’e bir defa daha soralım: Gazetelerde alkollü içki reklâmlarının devam etmesi sizi hiç ilgilendirmiyor mu? Bu gidişe kim dur diyecek? Bu reklâmlar devam ettiği sürece, gençlerin çeşitli ‘suç’lar sebebiyle cezaevlerini doldurması daha da hızlanmaz mı?

08.02.2010

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (07.02.2010) - Ahlâkî darbelere de karşı çıkalım

  (06.02.2010) - İnsanî yaklaşım

  (05.02.2010) - Gözyaşlarına mahkûm olamayız

  (04.02.2010) - Darbelere itiraz devam etmeli

  (03.02.2010) - Eğitim, eğitim, eğitim

  (02.02.2010) - Bu ne haber, bu ne reklam?

  (01.02.2010) - ‘Önce hürriyet’ de!

  (31.01.2010) - 100 temel yanlış

  (30.01.2010) - Dipsiz terör kuyusu

  (28.01.2010) - Cinnet manzaraları

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl