"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Allah Allah bu nasıl vatan sevmek!”

Ali FERŞADOĞLU
27 Haziran 2022, Pazartesi
Sevdiğiniz bir insanın yüzüne tükürür, başına çer-çöp atar mısınız? Elbette hayır! Değil sevdiğiniz, sevmediğiniz insanın, hatta hayvanın yüzüne de böyle bir iğrençliği yapmazsınız! Çünkü insan medenidir, naziktir! Böyle bir iğrençlik sevgiden değil, belki öfkeden, nefretten, düşmanlıktan yapılır; öyle değil mi?

Peki, çok sevdiklerinizin cebinden para aşırır mısınız? Malını çalar veya talan eder misiniz? Hayır, hayır, imanlı, şerefli, izzetli birisi sevmediklerinin de malını çalmaz, talan etmez! 

“Vatanımı çok seviyorum, onun uğrunda ölürüm!” diyen yeryüzüne, vatan toprağına nasıl tükürür, çer-çöpü boca eder? “Allah Allah, bu nasıl sevmek?!” Vatanını sevdiğini ve onun uğrunda öleceğini söyleyenler, hamasi nutuklar atanlar nasıl “hırsızlık, yolsuzluk yapar; sevdiğinin vergisini, malını çar-çur eder? “Allah Allah, bu nasıl sevmek?!” 

Halbuki, “Eğer onlara, ‘Kendinizi öldürün’ yahud, ‘Vatanlarınızdan çıkın’ diye emretmiş olsaydık içlerinden ancak çok az kısmı bunu yapardı” (Nisâ Suresi, 66) meâlindeki âyet-i kerimede sanki can sevgisiyle vatan sevgisinin eşit tutuluyor gibi! Öte yandan “Müslümanların, yurtlarından sürülüp çocuklarından koparılmasını savaş sebebi saydıklarına dair” (Bakara Suresi, 246) âyet-i kerime de vatan sevgisinin fıtrî, yaratılıştan gelen bir sevgiye işaret etmiyor mu?  

“Hubbü’l-vatan mine’l-îmân/Vatan sevgisi imandandır” sözü hadîs-i şerif olarak meşhurdur. (Mevlânâ Celâleddin Rûmî (672/1273) Mesnevî; İmam-ı Rabbânî (1034/1624) Mektûbât.) Hazret-i Ömer’in (ra) “Allah beldeleri, vatan sevgisi sayesinde maʽmur etti” dediği rivayet edilir.   

Bediüzzaman, “Hem şan ve şeref-i millet-i İslâmiye (İslâm milletinin şerefi), hem sevab-ı âhiret, hem cemiyet-i milliye, hem hamiyet-i İslâmiye (İslâmın değerlerini koruma ve sahip çıkma gayreti), hem hubb-u vatan (vatan sevgisi), hem hubb-u din (din sevgisi) ile mütehassis (duygulanmış, deli divane) olmalıyız.” (Divan-ı Harb-i Örfi, s. 46.) İslamiyet, “En cebîn ve âmi (korkak ve sıradan, basit) adamı en cesur ve en has adam gibi hiss-i hakikî-i terakki (gerçek ilerleme duygusu) ile ve fedakârlık ve hubb-u vatanla mütehassis” (Hutbe-i Şamiye, s. 87.) der. 

“İslâmiyet, vatan ve millet sevgisini aşılayan; Allah’a itaati, çalışkanlık ve merhameti Risale-i Nur’dan” (Şualar, s. 470.) öğrenen genç, ihtiyar gerçek, sadık bir vatanperver olur.

Okunma Sayısı: 1611
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  28.6.2022 00:12:07

  Sözde vatana millete aşık olduğunu söyleyenler, yolsuzluk, hırsızlık yaparak, milletin milyarları hiç ederek aslında millete degil de kendi nefislerine benlik ve enaniyetletine esir olduklarını gösteriyorlar.

 • Bülent Bektaş

  27.6.2022 08:14:02

  Teşekkürler Ali bey emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

 • Hacı Ahmet

  27.6.2022 05:33:33

  Bizde ise vatan vatan deyip memlekett ne varsa satan türedi.

 • Ali

  27.6.2022 03:02:46

  Çok kıymetli adaşım, maalesef şu an dünyada genelde ama bilhassa özelde Türkiye’de ve alemi islamda artık tamamına yakın herşey yapmacık sahte göstermelik yapay ve yavan kalıyor. Yine bu günlerde vefat etmiş olan önemli bir zat var yani alemi islam git gide maneviyatdan çöküyor ve dibe gidiyor Ve daha esef veren hal ise Türkiye ve islam aleminde artık bu hususları idrak edecek gayet az sayıda insan kalmıştır Allah vatanımıza ve milletimize aklı selim fikri selim irade istikamet izan mizan nizam ihsan eylesin inşaAllah

 • M. Selim

  27.6.2022 00:48:27

  Vatan sevgisi daha güzel anlatılamazdı herhalde. Yüreğinize ve kaleminize sağlık ağabey.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı