"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şeair-i İslâmiye bir surdu; yıkıldı

Ali FERŞADOĞLU
26 Nisan 2021, Pazartesi
Okuyucumuzun “Üstadımızın gördüğü meşhur rüyada, ‘Uyandım, anladım ki, bir büyük infilâk olacak. O infilâk ve inkılâptan sonra, Kur’ân etrafındaki surlar kırılacak.’ diyor. Bu surlar ne idi?” sorusunun cevaplarına devam ediyoruz:

Hilâfet bir surdu, yıkıldı. Müslümanların ittihadını sağlıyordu.  

“Şu inkılâb-ı azîmin temel taşları sağlam gerek. Şu meclis-i âlinin şahsiyet-i maneviyesi-sahip olduğu kuvvet cihetiyle-mânâ-yı saltanatı deruhte etmiştir. Eğer, şeâir-i İslâmiyeyi bizzat imtisal etmek ve ettirmekle mânâ-yı hilâfeti dahi vekâleten deruhte etmezse, hayat için dört şeye muhtaç, fakat an’ane-i müstemirre ile günde laakal beş defa dine muhtaç olan şu fıtratı bozulmayan ve lehviyat-ı medeniye ile ihtiyacât-ı ruhiyesini unutmayan bu milletin hacat-ı dîniyesini meclis tatmin etmezse, bilmecburiye mana-yı Hilâfeti, tamamen kabul ettiğiniz isme ve lâfza verecek…” (Bediüzzaman, Beyanat ve Tenvirler, Enstitü/internet, s. 130) 

Şeair-i İslâmiye olan dinî hükümler, tesettür, cami, minare gibi İslâm sembolleri birer surdu; İslâmı tebliğ ediyorlardı. Onlar da yıkıldı, silindi, yasaklandı. 

İslâm kitapları ve dinî gazeteler bir surdu; onlar da yakıldı, yıkıldı, yasaklandı: “Bu ittihadın nâşir-i efkârı, umum kütüb-ü İslâmiyedir. Günlük gazeteleri de, İ’lâ-i Kelimetullahı hedef-i maksat eden umum dinî gazetelerdir.” (Bediüzzaman, Divan-ı Harb-i Örfî, Enstitü/internet, s. 28) 

İ’lâ-i Kelimetullahı esas maksat ittihaz eden Osmanlı ordusu bir surdu; yıkıldı. 

“Eskiden beri İ’lâ-yı Kelimétullâhı ve bekà-yı istiklâliyeti ve İslâm için farz-ı kifâye-i cihâdı deruhte ile kendini, yekvücud olan âlem-i İslâma fedâya vazifedar ve hilâfete bayraktar görmüş olan bu devlet-i İslâmiyenin…” (Bediüzzaman, Hutbe-i Şâmiye, Enstitü/internet, s. 126) “Bu Osmanlı ordusunda belki yüz bin evliya var. Ben bu orduya karşı kılıç çekmem ve size iştirak etmem.” (Bediüzzaman, Şuâlar, Enstitü/internet, s. 315) 

İslâm ticaret ahlâkını ortaya koyan Ahilik teşkilâtı bir surdu o da yıkıldı. 

Terakki ve asayişin esası olan mesaileri tanzim, emniyet/güven, teavün prensipleri şuuru bir surdu, onlar da yıkıldı: “Terakki ve ticaretin esası olan emniyet ve âsâyiş” bir surdu, kırıldı. (Bediüzzaman, Mektubat, Enstitü/internet, s. 424)

Okunma Sayısı: 925
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı