"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ya yeni hale adapte oluruz ya mahvoluruz!

Ali FERŞADOĞLU
11 Kasım 2023, Cumartesi
Bir kardeşimiz, “Eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl’1 ne demektir?” diye sordu.

Eski hal istibdattır. İstibdat; tek adam veya bir zümrenin tahakkümcü yönetimidir. “İstibdat, zulüm ve tahakkümdür.”2 İslâm âlemini geri bırakan, perişan eden sebeplerden beşincisi “Çeşit çeşit sari hastalıklar gibi intişar eden istibdattır.”3  

Yeni hal ise, “hak, hürriyet, adalet, meşveret, meşrutiyet/demokrasi, şeffaflık ve sorgulama” ve “malikiyet ile serbestiyet” dönemidir. “Meşrutiyet, adalet ve Şeriattır.”4 Ya yeni hal meşrutiyet ve demokrasiye adapte oluruz veya mahvolacağız. İşte istibdatın hükümran olduğu ülkelerdeki ilmi, ekonomik geri kalmışlık, kaos, krizler izmihlali gösterir. Ve işte demokrasi ile yönetilen ülkelerdeki hak, hürriyet, adalet, hukuk, zenginlik…  

Artık “eski hal” değil, meşrutiyet/demokrasi geçerli olacak! Zira, eski hal olan “Zaman-ı istibdâdın hâkim-i mânevîsi kuvvet idi; kimin kılıncı keskin, kalbi kâsî (katı) olsa idi, yükselirdi. Fakat, zaman-ı meşrûtiyetin zenbereği rûhu, kuvveti, hâkimi, ağası hak’tır, akıl’dır, mârifet’tir, kânun’dur, efkâr-ı âmme’dir; kimin aklı keskin, kalbi parlak olursa, yalnız o yükselecektir.”5 

Yani, tek adam yönetimi istibdat, baskı, tahakkümün geçerli olduğu eskiden kimin kılıcı keskin, kalbi katı idiyse, o hükmediyor, idare ediyordu. Meşrutiyet/demokrasi zamanında “haklı” olan, meselelerini “akli ve mantıki delillere” dayandıran, doğru “bilgiye” sahip olan, “hukuk çerçevesinde kalan, adaletle hareket” eden; ve “kamuoyunu” arkasına alan yükselecek, kazanacaktır. Dolayısıyla, “hak/gerçek, akıl, marifet/doğru bilgi, kanun/hukuk/adalet ve efkar-ı ammeyi/kamuoyunu” nazara almak gerekir. “Efkar-ı ammeyi/kamuoyu” da ancak doğru ve kıyas edebileceği bilgilendirme ile gelişir.  

Yeni hal yalnızca ülke yönetiminde değil, ferd, aile, yani, toplumun tüm katmanları ve ayrıca fikir, ilim vs., vs., için de geçerlidir.  

21. yüzyılın kaçınılmaz dönüşümü, meşrutiyet/demokrasi, meşveret, adalettir. Bu, “yeni hal”e ayak uydurabilenler ve kendilerini yenileyenler ayakta kalabilirler. 

Dipnotlar:

 1-Münâzârât, Enst./inter, s. 52.; 

2-Divan-ı Harb-i Örfî, s. 23.; 

3-Tarihçe-i Hayat, s. 79.; 

4-Divan-ı Harb-i Örfî, s. 23.; 

5-Münâzârât, s. 33. 

Okunma Sayısı: 1278
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Raşit örenel

  12.11.2023 13:36:44

  Abi Allah razı olsun, dediğiniz doğru "yeni hal" toplumun tüm kesimleri için şart hale geldi, elhamdülillah Yeni Asya da bu konu da rüştünü ispat ettiği gibi, "eski hal"in zerresini dahi içine katmayarak istikametini de muhafaza edecek.

 • Şenol Berk

  11.11.2023 14:33:52

  Kesinlikle..

 • Ömer

  11.11.2023 11:34:53

  Kaleminize sağlık. Binlerce tebrikler ediyoruz.

 • Halil

  11.11.2023 09:51:49

  "Acaba sizin şu siyah çadırınız parça parça edilip yandırılırsa, külü havaya savrulursa, o külden yeniden çadır edip içinde oturmak kâbil midir?" Diyen bir Üstadımız varken, maalesef, o pis istibdadı geri getirmeyi başardılar, ancak daha fazla devam ettiremeyecekker inşallah!!!!

 • Nurullah Aksoy

  11.11.2023 08:51:34

  Risalei Nur Kuranın tereşşuhatı olduğu için hükümleri her zaman geçerlidir şu anda tek adam rejimi eski hali temsil ediyor ya yeni hal ya izmihlal

 • hasan

  11.11.2023 04:42:08

  Değerli Hocam Çok teşekkür ederim.Akla kapı açan akıl vicdan mantık ve basirete hitap eden yaklaşımınız güzel. Her şart ve durumda da lillah için tebliğ ve bilgilendirme ,yorum ve güncel hükmü okuyucuya bırakmanız çok yerinde. Kutluyorum . Malumu ilama gerek yok diyorlar .Anlayana sivrisinek saz... Görelim Mevlam Neyler ...iyilik eden iyilik buluyor elhamdülillah .. Selam sevgi ve dua ile.

 • sinan yeşiltepe

  11.11.2023 00:24:45

  eski tarz siyaseti kutadgu biligde görmek mümkün olsada islamın yayılması kılıçla olmuştur iftirasını yalanlıyor felsefi tartışmalar.eski hal muhal ya yeni hal ve izmihlal sözünde birçok gerçek olduğu aşikar.cumhuriyet ve demokrasi şeytani bir düzendir görüşünde olanlar olsada istibdadın karşılığı faşizm olmuştur.faşizmin kaynağında güç ve baskı oluşu işçi sınıfını bastırmakla bir idare tesis eder.demokrasi parti örgütlenmeleriyle mümkün.bundan istifade etmek hak ve taleplerin karşılanması sistem tarafından.tabiki gerçek demokrasi halen duyulan bir özlem türkiye için.yenilikler ne anlama geliyor sorusu tartışmalıdır siyasette.insanlığın kültür mirasında eski döneme ait yapılarda vardır.değişen nasıl izah edilir sorusu için materyalizmede karşı çıkmak gerekiyor

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı