"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gençler okumak için buluştu

12 Şubat 2022, Cumartesi
Şanlıurfa Bediüzzaman Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı bünyesindeki liseli gençler için dört günlük kış okuma programı düzenlendi. Okuma programını Nesih Yetim, Eğitimci Sebahattin Yaşar, Mahmut Kaya, Evren Eser ve Mehmet Küçük yürüttüler.

Okuma programı tarihinin karlı soğuk kış günlerine rastlaması programı daha bir önemli hale getirdi. Gençler iklimin soğukluğuna rağmen program içindeki faaliyetlerle sıcak bir program yaptılar. Onlarca liseli gencin katıldığı programda birbirinden güzel spor, gezi, sohbet faaliyetleri yapıldı.

Vakıf bünyesindeki spor salonu gençlerin enerjilerini burada atmalarına katkı sağladı. Aynı zamanda gençler arkadaşlık ilişkilerinde birbirleriyle nitelikli zaman geçirdiler. Birlikte Risale-i Nur eserlerinden konular çalışarak, topluluğa karşı sohbet yaptılar. Böylece gençlerde öz güven gelişimi, sosyalleşme, kendini topluluk karşısında ifade etme gibi kazanımlar sağlandı.

Programa farklı farklı konularda alan uzmanları olan eğitimciler Risale-i Nur’dan bazı konuları sohbet konusu yaptılar. Özellikle soru cevap tarzında her sohbette gençler bolca sorular sordu ve cevap aldılar.

Gençlerin sorularına cevap

Bediüzzaman Vakfı gönüllüsü eğitimciler gençlerin ihtiyaç duyduğu güven, psikoloji, spor, internet oyunları, kitap okuma, yazı yazma gibi konularda gençlerin sorularına cevap bulmaya çalıştılar. Kış ve pandemi şartları sebebiyle bu programın yazın olacak programın bir fragmanı olacağını ifade eden eğitimciler, gençleri yaz programında spor faaliyetleri, gezi, ihtiyaç duyulan konuya uygun seminerler gibi konularda daha elverişli programlar olacağını belirttiler.

Okuma programında Risale-i Nur’dan müzakereli dersler çok ilgi çekti. Gençler bir konu koşulurken soru sorabilme, konuyu bir hikâye etrafında ele alma gibi konularda sohbetten daha çok istifade ettiler. Gençler, kendi görüşlerinin yer aldığı sohbetlere daha çok ilgi gösterdiler.

İlmihal dersleri de verildi

Okuma programında Risale-i Nur derslerinin yanı sıra ilmihal dersleri de verildi. Bu derse çok fazla ilgi duyulmasıyla beraber tekrardan böyle bir program olursa ilmihal derslerinin konulması istendi. İlmihal dersinde ilgili hocaya rahat sorular sorabilmek ve güncele uygun cevaplar alabilmek anlatılanların daha rahat anlaşılmasını sağladı.

Spor müsabakaları yapıldı

Okuma programında okuma, anlama, sohbet, ilmihal gibi eğitim faaliyeti yanında, halı sahada top oynayarak güzel ve eğlenceli vakit geçirildi. Spor müsabakalarının gençlerin arasındaki arkadaşlık ilişkilerine çok katkısı oldu. Aynı takımda yer alan arkadaşlar daha sonra programda da aynı takımda yer alarak birlikte sohbet hazırlığı yaptılar. Yani spordaki birliktelik diğer alanlarda da kendini gösterdi. Tabiî gerek cemaat mensuplarının ve gerekse vakıf ilgililerinin sunmuş oldukları yemek, çay yanında çerez, pasta gibi ikramlar programı daha cazip hale getirdi.

Bediüzzaman’ın hayatı paylaşıldı

Okuma programının içinde bir diğer faaliyet ise, Şanlıurfa’nın olmazsa olmazı Balıklı Göl gezisi idi. Dergâh’ta sabah namazı kılmak, namaz sonrası zikir dinlemek, Peygamberimizin (asm) sakal-ı şerifinin ziyareti, salâvatlar çekilmesi tam bir manevî ziyafete dö-nüştü. Devamında namaz tesbihatı yapıldı. Sonra gençlerle Hz. İbrahim’in (as) doğduğu mağaranın önünde ayaküstü sohbetler yapıldı. Ayrıca Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin vefat ettiğinde defnedildiği ilk yer olan mekânda duâlar edildi. Ve burada Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatı ve o tarihte yaşanan hadiseler paylaşıldı. Gençlere satırda okunanların mekândaki izleri duygu anları yaşattı.

Tabiî böyle bir program yapılır da, Urfa’da bu saatte bir güzel bir ciğer ziyafeti yapılmadan olmaz. 

Ciğerler pişerken ciğerci mekânında yirmi kişiyi bulan topluluğa sabah namazı sonrası Risale-i Nur dersi okundu. Buradaki derste de, Risale-i Nur sohbetlerinin önemi ve bu programların insan hayatındaki yeri paylaşıldı.

Sabah saatlerinde bu mekânlarda gezmek ve bu mekânlarda yaşananları ilgililerden dinlemek gençler için oldukça anlamlı oldu. Gençler pek çok sorular sordular ve cevap aldılar. Dergâh programı sonrası okuma programı mekânına dönüldüğünde, yine bir özel okuma saatinden sonra program hakkındaki görüşlere geçildi. Tek tek gençlere program hakkındaki görüşlerini ifade etmeleri imkânı sunuldu.

Emeği geçenlere teşekkür ettiler

Gençler programı düzenleyen Yeni Asya okuyucusu ve Bediüzzaman Vakfı yetkililerine, maddî ve manevî katkılarıyla emeği geçenlere, programın yürütücüsü olan eğitimcilere ayrı ayrı teşekkür ettiler. Ayrıca Pazar Gurubu adıyla yapılan haftalık Pazar derslerinin kendi hayatlarında oldukça faydası olduğunu, bu okuma programların kendilerini hayata hazırladığına dikkat çektiler. Bu okuma programlarının mümkün mertebe farklı şehirlerde ve farklı şehirlerden gençlerle de yapılmasının kendilerine çok şey kazandıracağına dikkat çektiler.

Programa katılan gençlere hediyeler verildi ve helâllik istendikten sonra program sonlandırıldı.

Şanlıurfa Bediüzzaman Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı bünyesinde, liseli gençlerinin Pazar sohbetleri, yine Pazar günleri saat 15-17 arasında devam etmektedir.

YAŞAR OLĞUN / SEBAHATTİN YAŞAR

Okunma Sayısı: 3227
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ayhan Aydın

  23.2.2022 09:58:10

  Binler tebrik... Allah yar ve yardımcınız olsun.

 • Mustafa Gönüllü

  12.2.2022 05:04:10

  Tebrik ederim maşallah. Gazetemizde böyle haberlerin olması uzakta olan bizleri siz kardeşlerimize yakın ediyor. Okuma programı haberlerini okumak şevklerimizi tazeliyor. Ve her bir program gençlere çok cihette kazanımlar veriyor. Güzel Urfamızda güzel faaliyetler okumaya devam etmek arzusundayım. Yaşar Olğun kardeşimin ismini Sebahattin Yaşar Hocamın yanında görmek, yeni bir yazar yetiştiğinin işareti. Maşallah... Belki de okulların vermediği ya da veremediği ahlaki eğitimi, öz güven eğitimini, sosyalliği, dayanışma şuurunu, bâki arkadaşlıkları bu okul veriyor, âdetâ Risale-i Nur okulu ve şahs-ı manevinin azaları olan bu okulun öğretmenleri. Öğrencisiyle, öğretmenleriyle, ilgilileriyle en kapsamlı eğitim bu okulda. Üstadları Bediüzzaman'ın mesleğini devam ettiren Nur talebeleri... Sizleri tekrardan tebrik ediyorum. Medresetü'z-Zehra işte böyle yaşanıyor. Maddi ve manevi eğitim işte böyle veriliyor. Allah muvaffak etsin. 4 günlük programın istifadesini 4 asır sürdürsün inşallah...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı