"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bediüzzaman; birinci 'Avrupa'yı övüyor, ikinci 'Avrupa'yı tokatlıyor

19 Şubat 2016, Cuma 16:44
Papa Francisco, ABD başkan adaylarından olan ve ırkçı söylemleriyle dikkat çekmeye çalışarak büyük tepki toplayan Donald Trump'ın, ABD’ye göçmenlerin gelmesine şiddetle karşı çıkan ve sınıra duvar öreceğini vurgulayan Trump’a ağır eleştirler yöneltti.

Papa, ABD’ye göçmenlerin gelmesine şiddetle karşı çıkan ve sınıra duvar öreceğini söyleyen Trump’ın bu sözlerinin Hristiyanlıkla bağdaşmadığını söylemişti. Papa, “Sadece duvarlar örmeyi düşünen ama köprü kurmayı düşünmeyen bir insan Hristiyan değildir” demişti.

Papa Trump'ın Hıristiyan olmadığı değerlendirmesinde bulunan Arjantinli Papa, “Nerede olursa olsun köprüler yerine sadece duvarlar inşa etmeyi düşünen insan Hıristiyan değildir.” ifadelerini kullandı.

Trump, başkan seçilmesi halinde Meksika sınırına 2500 kilometre uzunluğunda duvar inşa etmeyi ve 11 milyon göçmeni sınır dışı etmeyi vadediyor. Uçakta "Bir Amerikalı Hıristiyan Trump’a oy verebilir mi?" şeklindeki soruyu cevaplayan Papa, “Nerede olursa olsun köprüler yerine sadece duvarlar inşa etmeyi düşünen insan, Hıristiyan değildir. Oy verip vermeme konusuna ben girmiyorum. Sadece, bu insan Hıristiyan değildir diyorum." şeklinde konuştu.

Trump'dan cevap gecikmedi

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adaylarından Donald Trump, Hristiyan Katoliklerin dini lideri Papa Francis’in kendisini 'Hristiyan olmamakla' suçlamasını “rezalet” olarak niteledi.

Meksika ziyareti dönüşünde konuşan Papa, ABD’ye göçmenlerin gelmesine şiddetle karşı çıkan ve sınıra duvar öreceğini söyleyen Trump’ın bu sözlerinin Hristiyanlıkla bağdaşmadığını söylemişti. Papa, “Sadece duvarlar örmeyi düşünen ama köprü kurmayı düşünmeyen bir insan Hristiyan değildir” demişti.

Papa’ya tepki gösteren Trump, “IŞİD Vatikan’a saldırırsa ki saldıracak, herkes IŞİD’in asıl hedefinin bu olduğunu biliyor, sizi temin ederim ki Papa o zaman keşke Donald Trump ABD başkanı olsaymış diyecek” diye konuştu.

"Tam bir rezalet"

“Bir dini liderin, bir insanın inancını sorgulaması tam bir rezalet” diyen Trump, “Ben Hristiyan olmaktan gurur duyuyorum ve başkan olarak Hristiyanlığın sürekli saldırı altında olmasına izin vermeyeceğim” diye konuştu.

Sınıra duvar örecek

Servetini baba mirasından ve gayrimenkul ticaretinden kazanan Donald Trump, katıldığı televizyon programlarındaki ırkçı söylemleri ve başkanlık yarışına girer girmez Meksikalılar ve Müslümanlara yönelik ırkçı açıklamalarıyla tanınıyor.

Trump, eğer başkan seçilirse ABD’nin tüm güney sınırına duvar çekip Meksikalıların girmesine engel olacağını söylüyor. Trump ayrıca 8 Kasım’daki seçimi kazanırsa ülkedeki milyonlarca yasa dışı göçmeni sınır dışı edeceğini açıkladı.

Beediüzzaman; Birinci Avrupa'yı övüyor, ikinci Avrupa'yı tokatlıyor

Papa Francisco ve Donald Trump'ın karşılılklı ifadeleri, Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said Nursi'nin Kur'an-ı Hakim'in hakikatli ve nurlu bir tefsiri olan Risale-i Nur'da, Avrupa ve Hristiyan dünyası ile ilgili dikkat çeken ifadelerini hatırlattı.

Adeta Papa Francisco ve Donald Trump birbirlerine hitaben söyledikleri sözleriyle, Risale-i Nur'da yer alan Avrupa ve Hristiyan dünyasına dair bölümlerdeki kapsamlı tariflemelerin bir temsilcisi, ve o tariflerdeki anlamların tecessüm ettiği bir simge, yansıdığı bir ayna olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Yeni Asya yazarlarının kaleme aldığı, bu yazının son bölümünde yer alan ve isitifadeye medar olacak ve Risale-i Nur'un şerh ve izahı noktasında değerlendirilebilecek önemli yazıları okuyabilirsiniz.

İlgili yazılara geçmeden önce ifade etmek gerekir ki;

Risale-i Nur'da "Avrupa" adı altında aynı zamanda bir medeniyetin sorgulanması, eleştirisi, ağır basan yönleri ayrıntılı bir şekilde izahını bulmaktadır.

Bediüzzaman her konuda olduğu gibi Avrupa değerlendirmelerinde de toptancı bir yaklaşım sergilememiş, müsbet yönlerini de ifade etmiştir.

Bediüzzaman “Avrupa ikidir” diyor. Biri, İsevîlik din-i hakikîsinden ve İslamdan aldığı feyizle adalet ve hakkaniyete, insanlığa faydalı ilim ve sanatlara hizmet eden; diğeri sefahet ve dalâleti tervic eden Avrupa.

Bu iki Avrupa gerek kıtanın kendi içinde, gerek Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın sair yerlerinde kıyasıya mücadele halinde.

Avrupa Medeniyeti, Risale-i Nur'da iki ana başlık altında sınıflandırılmıştır:

Birincisi; temel dayanağını semavi dinlerin teşkil ettiği, hakiki İsevîlik dini ve İslamiyet'ten aldığı feyizle, insanların sosyal hayatları için faydalı fen ve sanayii insanların hizmetine sunarak terakki etmelerini sağlayan, aynı zamanda hakkın ve adaletin göz ardı edilmediği, ben merkezciliğin değil, toplum menfaatinin ön planda olduğu medeniyet.

İkincisi ise; insanları sefahat ve dalalete sevk eden, "ene"yi ön planda tutan, dayanışma yerine mücadele ve boğuşmayı netice veren medeniyet. (Mesnevi-i Nuriye, 1994, s. 129)

Avrupa bu iki cereyan arasında sıkışıp kalmıştır. Neticede, Avrupa'da menfi olanın ağır basması ve bunun zararlarının bütün dünyayı etkisi altına alması, daha çok bu yönünün öne çıkmasına ve sert bir şekilde eleştirilmesine sebep olmuştur.

Ayrıca, Avrupa medeniyeti ile İslam medeniyetinin, aralarındaki çok büyük farklılıklara rağmen kıyaslanması, İslam'a yönelik eleştiriler ve bu eleştirilerin dozunun giderek artması, İslam alimlerinin de bunlara cevap vermelerine ve örnek gösterilen medeniyetin insanlara ne kazandırıp-kaybettirdiğiyle ilgilenmelerine sebep olmuştur. Bu bağlamda Bediüzzaman haksız eleştirilere, hazır medeniyetin insanları sürüklediği tehlikeleri ortaya koyarak cevap vermiştir:

Risale-i Nur'da 'Avrupa' kavramı

http://www.yeniasya.com.tr/gundem/risale-i-nur-da-avrupa-kavrami_368418

Bediüzzaman ikinci Avrupa’yı niçin tokatlıyor?

http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/bediuzzaman-ikinci-avrupa-yi-nicin-tokatliyor_364708

2. Avrupa’ya karşı Müslüman-Hıristiyan ittifakı

http://www.yeniasya.com.tr/kazim-gulecyuz/2-avrupa-ya-karsi-musluman-hiristiyan-ittifaki_369068

Avrupa ikidir; biri adalete hizmet ediyor

http://www.yeniasya.com.tr/risale-i-nur-dan/avrupa-ikidir-biri-adalete-hizmet-ediyor_315654

İsevîler ve Musevîler ehl-i necat olabilir mi?

http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/iseviler-ve-museviler-ehl-i-necat-olabilir-mi_367557

Haber Merkezi

Okunma Sayısı: 7061
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı