"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Başarı, ahlâkla tamamlanmalı

14 Mart 2019, Perşembe 00:34
Prof. Dr. Süleyman Yılmaz, akademik başarının, insanî ve ahlâkî başarı ile tamamlanacağını söyledi.

Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Yılmaz, Yozgat Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kavramların Derinliğinden, Değerlerin Bütünlüğüne” konulu eğitim seminerleri çerçevesinde öğretmenlerle ve öğrencilerle buluştu.  Yozgat Bozok Salonunda gerçekleşen eğitim seminerlerinde Profesör Yılmaz “Değerlerin Hayata Yansıması ve Benimsenmesi: Eğitim Boyutu” başlığında sunum gerçekleştirdi. İki gün süren faaliyetler boyunca Bozok Üniversitesinden öğretim üyeleri değerlerin kavram, felsefi ve geçmişten günümüze karşılığı üzerine sunumlar yaptı. Programda eğitim seminerleri sonrasında katılımcı öğretmenlerle proje atölyesi faaliyetleri gerçekleştirildi. Öğretmenler, grup çalışması ile frekans aralığı yüksek olan değer başlıkları üzerinden proje planlaması gerçekleştirdiler ve bunları programın sonunda sundular. 

Sürdürülebilir kalkınma eğitimle mümkün

Program kapsamında Yılmaz, Yozgat Şehitler Fen Lisesinin öğrencileri ve öğretmenleriyle Hayri İnal Konağında buluşarak, “Modern Teknoloji Ekseninde Değerlerimiz” isimli bir söyleşi gerçekleştirdi. Nomofobi, kuşaklar, değer-erdem ilişkisi gibi kavramları sorgulayarak söyleşisine başlayan Profesör Yılmaz şu konulara değindi; “Sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşeni; eğitimdir. Akademik başarıyla, insani ve ahlâkî başarı arasında gelgitleri yaşayan günümüz dünyasında, ülkemiz insanının ortalama ufkunu, fikrini, irfanını yükseltmek ve yüceltmek istiyorsak; bilgiden bilgeliğe, sıradanlıktan entelektüele geçişlerin ilk halkasını oluşturmak durumundayız. Hayatın birbiriyle irtibatlı olan sosyal halkaları ve unsurları içinde ilk halkaya gönüllü olarak talip olmamız gerekir. Zaten Türk Eğitim Felsefesinin amaçlarında belirtilen, iyi insan, iyi vatandaş, iyi üretici ve iyi tüketici yetiştirebilme gayretinin arka planındaki beklenti de burada saklıdır.

Teknoloji insanΠdeğerlerden uzaklaştırmamalı

Modern teknolojiden soyutlanabilir miyiz? Elbette soyutlanamayız. Bu modern dünyanın bir gerçeği. Aslonan teknolojideki baş döndürücü gelişmeleri ve insanlığa sunduğu ürünleri amacına uygun ve dozajında kullanabilmektir. Kullanırken hayattan ve hayatın en önemli unsuru olan çevremizden kendimizi soyutlamamak, medeniyetimizin ve kültürümüzün en temel olgusu olan insani değerlerimizden uzaklaşmamaktır. 

Şahsiyetli fertler yetiştirilmeli

Şahsiyet eğitimi yalnızca günümüz toplumlarının gündeminde ve kaygısında değildir. Yüzyıllar önceki El Farabi, Yusuf Has Hacib, Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi gibi Türk Bilginlerinin eserlerine bakıldığında kusursuz, ferasetli, cesur ve kâmil insan profilinin tariflerine rastlanır. İnsanlık, İslâmlık ve Müslümanlık arasında açılan makasla birlikte, ahlâkî değerleri ve vicdanı sorgulamalıdır. Sonuçta varmamız gereken yer, akademik başarıyla birlikte insanî ve ahlâkî başarıyı sağlamak adına şahsiyetli bireyler olabilmek, yetiştirebilmektir” dedi.  Yozgat İl Millî Müdürü Yusuf Yazıcı tarafından program sonunda katılımcılara sertifika ve eğitimde katkıda bulunan eğitimcilere teşekkür belgesi verildi.

Haber: Süreyya Nur İşler

sureyyanurisler@gmail.com 

 

Okunma Sayısı: 675
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı