"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gönüllü mahkûmlar; Karıncalar - 1

İbrahim Yasir Teğiş
23 Temmuz 2023, Pazar
Kâinat, her an işleyen ve yaldızlı nakışlar ile süslenmiş bir surette bizlerin tefekkürüne sunulmuş olmasına karşın insanoğlu akan topluluk gelgitlerinden onun hakikatine zaman ayırmaktan aciz kaldığı için Allah (cc), hayvan taifesini yaratarak beşerin gözünün önüne bir tefekkür ve ibret vesikası yerleştirmiştir.

Sadece hayvan taifesi ve hatta hayvan taifesinin sadece bir nevi bile yüce Rabbimizin varlık ve birliğine yüzlerce delil sunmaktadır.

Şöyle bir hakikati arayan gözle baktığımızda kimi hayvanların dilleri ile kimi hayvanların ise lisan-ı halleri ile Allah’ı tesbih ettiklerini ve bazı isimleri kuşanıp insanoğluna “Bak ben Musavvir isminin bir numunesi olarak yaratıldım” der ve o zarif ve nakışlı libasının altından bizlere ders verir.

Şahsına münhasır hoş lisanı ile o sessiz seher vaktini Kuddüs ismi ile nurlandıran Kumru kuşu nasıl diliyle dellallık yapıyor ise, Karınca taifesi de lisan-ı halleri ile adaleti, ittifakı ve meşrutiyetin dellallığını öyle yapıyor. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri karınca taifesine hürmet göstermiş ve eserlerinde karıncalar ile ilgili şöyle demiştir: “Bu karınca ve arı milletleri cumhuriyetçidirler. O cumhuriyetperverliklerine hürmeten, (yemeklerimin) tanelerini karıncalara verirdim.”

Karınca taifesi dünyada Antartika hariç tüm kıtalarda bulunmakla beraber, her biri kendini özgü karaktere, davranış kalıplarına ve sosyal kurallara sahip yaklaşık altı bin türü mevcuttur.

Hatta Karıncalar o kadar sosyal varlılardır ki bazı araştırmacılar, insanların sığır ve koyunları otlatıp yetiştirdiği gibi karıncaların da yaprak bitlerini güddüklerini ileri sürmüş ve bununla alakalı pek çok çalışma ortaya koyularak hipotezin varlığı nerede ise kanıtlanmış bulunmaktadır.

Bir karınca popülasyonu yaklaşık on iki yıl yaşayan kraliçeden, cinsiyetsiz işçilerden ve sadece beş altı hafta yaşayan erkek karıncalardan oluşur. Genel olarak doğada erkek popülasyonu özellikle kın kanatlılar ve karıncalarda sadece neslin devamını sağlamak amacı ile popülasyon içinde kendine yer bulur ardından kimi türlerde protein kaynağı olarak dişiye sunulur.

Kraliçe karıncadan bahsetmişken, burada sistem arılarda olduğu gibi tek bir kişinin otoriter rejiminden yürümüyor. Kraliçe sadece sözcü durumunda, kraliçenin arkasında ise yine dişilerden oluşan bir ‘meşveret heyeti’ mevcut. Belki de bu yönleri ile karıncalar arılardan daha cumhuriyetçidir demek mümkün.

Karıncaların amaçlarından biri de hep daha ileri gitmektir bu nedenden ötürü her bir karınca kendinden daha fazla gayret sarfeden bir diğer karıncayı örnek alır. Bu şekilde her karıncanın bir sonraki hedefi ve çalışma sitili kendinden daha fazla çalışan bir arkadaşı olur. Kesinlikle kendinden daha az çalışan bir karıncaya özenme durumu söz konusu değildir.

—DEVAMI VAR—

Okunma Sayısı: 1662
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Said Yüksekdağ

  24.7.2023 10:45:42

  Kelâmına ve kalemine kuvvet...

 • Cenk Çalık

  23.7.2023 20:06:14

  Karıncaların pek çok yönü cay-i dikkattir. Bu makalenizde cumhuriyetçi ve meşveret heyetine sahip olmaları nazara verilmiş. Kraliçe, işçi ve erkek arı gibi farklı kabiliyet ve vazifeleri de olsa da ortak nokta kendi nefsini değil, yaşadığı toplumu ön plana alan bir nazarla yaşadıkları anlaşılıyor. Bu çağın hastalığı enaniyettir. Dolayısıyla egoist beşere ben değil biz, şahıs değil şahsı manevi olmak gerektiğini ibretimize sunuyor. Bu durumda Neml adında sureye ismini veren karıncanın mübarekliği de biraz daha anlaşılmış oluyor. Devam yazılarıyla birlikte karınca hakkında çok daha derin tefekkür pencerelerinin açılacağı aşikârdır. Sabırsızlıkla devamını bekliyoruz. Emeğinize yüreğinize sağlık. Allah razı olsun. Baki selamlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı