"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

BOP tuzağı ve Yemen

Kâzım GÜLEÇYÜZ
09 Aralık 2018, Pazar
Üstad Barla Lâhikasındaki mektuplarından birinde Yemen’deki Zeydîler için “Şiaların en mutedili ve en Sünnîsidir.

Hem ehl-i insaf ve hem çabuk hakkı kabul eder bir taifedir. İnşaallah Vehhabîlerin tahribatını tamire sebep oldukları gibi, Ehl-i Sünnet ve Cemaatten inhirafları istikamet kesbedip, Ehl-i Sünnete iltihak edip imtizac edecekler” diyor (s. 383).

İmam-ı Zeyd’in de büyük seyyidlerden ve Âl-i Beyt imamlarından biri olup, müfrit Şiaları reddeden, onları “Gidiniz, siz Rafızîlersiniz” diyerek kovan, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’den (ra) yüz çevirmeyi kabul etmeyen ve bu iki halife-i zîşanı hürmet edip kabul eden bir zat olduğunu vurguluyor.

Yemen’den gelen acı haberler bize “Bu mutedil zümre nerede?” diye sorduruyor.

70’li yıllarda Yemen’in, Sovyet etkisindeki Kuzey ve ABD kontrolündeki Güney olmak üzere ikiye bölündüğünü hatırlıyoruz.

Sonra Ali Salih Abdullah’ın liderliğinde bu bölünmüşlük sona erdirilip iki Yemen birleşti ve istikrara kavuştu. Öyle ki, Türkiye ile birlikte BOP’un eşbaşkanı yapıldı.

Arap âleminde onca güçlü ve zengin ülke varken bu işe Yemen’in uygun görülmesindeki bityeniği bilâhare ortaya çıktı.

2011’de Tunus’ta başlayan Arap Baharı fitnesi kısa sürede Yemen’e de sıçradı ve Ali Salih Abdullah’ı koltuğundan etti. Yerine gelen hükümet ve Cumhurbaşkanı  da birlik ve barışı sağlayamadı. İran destekli Husilerle Suud destekli Sünniler birbirine girdi. 2017’de Ali Salih, Kaddafi gibi öldürüldü.

Ondan sonra iç savaş daha da şiddetlendi ve bedelini masum sivillerle çocuklar ödedi, ödemeye devam ediyor. ABD destekli Suud koalisyonunun saldırılarında can veren çocukların haberleri yürek yakarken, Husiler de savaşa devam ediyor.

Siviller ve çocuklar ise savaşın yanı sıra açlık ve hastalıktan da kırılıyor. BM’nin bu konudaki uyarılarının ardı arkası gelmiyor.

Nobel ödüllü aktivist Tevekkül Kerman’ın Suud ve İran’a yaptığı “Yemen’den elinizi çekin” çağrısı hâlâ cevapsız. Memnun olan ise savaştan nemalanan silah tacirleri.

Gelinen nokta “Yemen’e BOP eşbaşkanlığının bedeli mi ödetiliyor?” diye sordururken, Zeydîlerin artık inisiyatifi ele alıp bu gidişata “dur” demesi bekleniyor, isteniyor.

***

İzlemek için tıklayınız

Hani herşey hukuk içinde yürüyordu? 

Okunma Sayısı: 4447
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  9.12.2018 14:43:50

  Muhterem Kazım bey,SSCB'nin peyki olan G.YEMEN idi.K.YEMEN ise hür dünya ile hareket eden bir siyasi rejime sahipti. HUSİ hareketi içinde ZEYDİ grubun adına olduğu söylenmeketedir.Ne acıdır ki müslümanlar olarak bizler dahilde biribirimizi kırmaya,güçsüzleştirmeye dönük oyunlara geliyoruz. Maalesef ülkemizi idare edenlerin İİT ile birlikte hareket edip tüm islam ülkelerinde ve toplumlarında dahili ihtilafları çözecek projeler üretmek yerine dahilde problem üreten yapıya bürünmüştür.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı