"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hayırlı olsun

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Temmuz 2020, Pazar
Peygamberimizin (asm) müjdesine mazhar Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethettikten sonra ilk yaptığı işlerden biri Ayasofya Kilisesini camiye çevirmek olmuştu. Böylece İstanbul’a İslam mührü onun üzerinden vurulmuştu.

Fatih Ayasofya ve müştemilâtı için bir de vakıf kurmuş ve vakfiyede fetih sembolüne asırlar sonra vurulacak darbeyi hissetmişçesine, onu önlemeye matuf şartlar koymuştu.

O darbe 1934’te geldi ve Ayasofya cami olmaktan çıkarılıp müzeye çevrildi. Aynı zamanda Fatih’in emanetine ihanet niteliğindeki bu son derece yanlış ve haksız tasarrufa en esaslı itiraz Bediüzzaman Said Nursî’den geldi.

Ve Said Nursî 1950’de milletin oylarıyla tek parti rejimini bitirip iktidara gelen DP iktidarına ısrarla ve tekrar tekrar şu çağrıyı yaptı:

“Bu kahraman milletin ebedî bir medar-ı şerefi, Kur’an ve cihad hizmetinde dünyada pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılıçlarının yadigârı olan Ayasofya Camii’ni 500 sene devam eden vaziyet-i kudsiyesine çevirin.”

Risale-i Nur’un medyadaki dili olan Yeni Asya da, öncüsü İttihad’la birlikte, çıkmaya başladığı tarihten bugüne, yarım asrı aşkın süreçte bu talebin ısrarlı takipçisi oldu.

Arşivimiz bunun örnekleriyle dolu: Manşet, köşe yazısı, röportaj, çizim, konuşma...

Menderes Üstadın çağrısını yerine getirmeye teşebbüs etti; ama muvaffak olamadı;  buna mukabil Demirel 1980 Ağustos’unda fetih sembolünün Hünkâr Mahfili kısmını ibadete açtı ve dört minaresinden ezan okuttu.

Bir ay sonra gelen 12 Eylül’ün ilk işi buna engel olmak oldu. 1991’e kadar Mahfil “onarım” gerekçesiyle ibadete kapalı tutuldu ve ancak o tarihte yeniden açılabildi. DYP’nin “Ayasofya açılsın” diyen kanun teklifi sonrası.

Gelinen noktada Danıştay’ın vakfiyeyi gerekçe göstererek müze kararını iptali üzerine Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Ayasofya’nın ibadete açılacak olmasını değerlendirirken bu arkaplanı da hatırlamak gerekiyor.

Bu süreçte mahzun mabedin 87 yıllık hicranına son verme kararında emeği ve katkısı olan herkese teşekkürler. Umarız, uygulamada bir engel çıkmaz. Diğer hukuksuzlukların da artık bitirilmesi ve aynı günkü Cuma’yı zehir eden fitne hutbesi gibi garabetlerin Ayasofya’ya da taşınmaması dileğiyle.

Hayırlı olsun...

Okunma Sayısı: 5492
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Feyzi Arslan

  18.7.2020 12:59:00

  Siyasetli cemaatler cümlesinden devleti ele geçirmeye gizli çalışan Fetö yü ilan etmek lazım. Sıradan izah yetmez.

 • Abdulkadir

  12.7.2020 18:51:09

  Hayırlı uğurlu olsun.Cami dışında hiçbir statüye dönüşmemesi,tek temennimiz.Duâmız bu yönde olacak.Allah zalimlere fırsat vermesin İnşaallah...

 • Hilal

  12.7.2020 16:55:29

  Kazım abi, bu karara milletçe sevindik. Dedem rahmetli, çok bekliyordu bu sevinçli günü. Lakin, babam çok sevindi. Milleti sevince boğan, üstadımızın üç isteğinden birinin daha gerçekleşmesine sebeb olan, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, herkese teşekkür ederiz.

 • Alparslan

  12.7.2020 12:14:27

  Rabbim, Ayasofya'nın kapatılmasına ve açılmasına vesile olan kullarının niyetlerine göre mükâfatlarını gani gani versin. Devletimizin idare mekanızmasına ve milletimizin iradesine vurulan zincirlerde kırıldığında seyreyleyin bu güzel milletin her alandaki inkişaflarını.

 • halil

  12.7.2020 10:15:43

  Meşru bir sonucun, vesilelerinin niyetine bakılmazsa da, eğer vesile iyi niyet sahibi ise ona teşekkür ve hayır dua edilir, eğer vesile iyi niyetli değilse, olsa olsa onun ıslahı için dua edilir, Allah ıslah etsin, yahut Allah hidayet versin denilir, sonucun Allah'tan olduğu ise izahtan varestedir!!!! Şükür ve minnet, sadece Allah'adır, heze min fadli Rabbina!!!

 • Abdullah

  12.7.2020 05:11:20

  Ayasofyayı açmak bu kadar basittide neden 18 yıl beklendi bu kadar basit bir meseleyi çözmek için 18 yıl bekleyen bu iktidarın türkiyenin köklü problemlerini çözmesi mümkün değil.

 • Rüstem garzanlı

  12.7.2020 05:03:51

  Evet,87 yıllık Ayasofya hasreti sona erdi...!Ayadofya'nın açılması içn yardımcı olan ve katkı sunan herkese binlerce teşekürler...... Darısı okullardaki eğitim programlarına...... Tüm ders kitaplarında hâlâ evrim teorisi gibi saçma sapan şeyler duruyor..... Artık ders kitaplarındaki evrim teorisi bayatlandı menfi fen ve felsefe teorileri çöplük oldu ...Batıl malumat-ı ı feniyeler ; kıymettar maarif-i ilahiye'ye inkılab edecek şekilde tanzim ve ıslah etme temennisiyle ....... Bu önemli konuyu kamuoyuyla paylaşan yazarımızı da tebrik ederim...

 • Yahya Evrin

  12.7.2020 02:46:56

  Ülkemiz miletimiz ve tarihimiz için önemli hayırlı olsun önemli bir karar. Ya gercekler milli olarak ecdadimizin mirasına ve haklarimiza sahip cikma vs önemli de dinen getirisi ne?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı