"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bin aydan hayırlı gece

Mustafa ÖZTÜRKÇÜ
08 Mayıs 2021, Cumartesi 00:07
HER GÜNE BİR NUR TEFEKKÜRÜ - Hazırlayan: Mustafa Öztürkçü

“Şüphe yok ki biz o Kur’ân’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sana ne bildirdi. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her bir iş için peyderpey inerler. O gece fecrin doğuşuna kadar selâmettir.” (Kâdir; 1-5)

Cenâb-ı Hak engin rahmet deryasından sızan katreleri her an ve her saniye kullarına sunar. Bilhassa mübarek aylarda, gecelerde veya mübarek saatlerde Allah’ın rahmeti bütün âlemleri kapsar. Bu vakitler fani dünyada ve kısa bir hayatta baki bir ömür ve uzun bir hayat-ı bakiyeyi kaplar, kazandırır. İşte bu mübarek zamanlardan biri de Ramazan-ı Şerifteki Kadir Gecesi’dir.

Anlam itibariyle “kadir” kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil eden, Yüce Allah tarafından Resul-i Ekrem vasıtasıyla beşere Kur’ân’ın indirildiği gecedir.

Yüce Allah’ın (cc), Peygamberi (asm) vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur’ân’ın indirildiği gece olan Kadir Gecesi, mü’minler için pek çok manaları ihtiva etmektedir. Cevad-ı Mutlak olan Allah tarafından bu gecede verilen nimetler ve müjdelenen faziletler Kur’ân’da zikredilmektedir. Kur’ân’ın bu gecede indirilmiş olması, geceyi hakkıyla ifa edenin bin aydan fazla ibadet sevabı alması, o geceye has özelliklerdendir.

Bu mübarek gecenin bütün âlem-i İslâma, insanlığa ve iman Kur’ân hizmetinde sadâkatle çalışanlara daha çok saadete vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan dileriz.

Okunma Sayısı: 2108
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Muallim Osman

  9.5.2021 04:53:27

  EL GÂFFAR ismiyle günahları affeden ve bağışlayan RABBİM Celle Celalûhuuu, RAMAZANIN SON GÜNLERİNDE ve bin aydan hayırlı olan *KADİR GECESİNDE* bin ay kadar sevap kazanmamızı ihsan eyle, *Ümmet-i Muhammed'e (sav.) saadet ve selamet ver.., *Kadir gecemizi* hakkımızda seksen sene makbul olan *bir ömür hükmünde kabul eyle,* ömrümüzdeki her bir geceyi bizim hakkımızda *KADİR GECESİ kıymeti* kadar sevap ver, *Rızana ulaştıracak şekilde* bütün gecelerimizi *Kâbe’de ihya etmiş gibi kabul eyle.., *KADİR GECESİNİN HAKİKATINI* ve Ramazanın yüksek mertebesini *her sene kazanmayı;* hem sahip ve hissedar olmayı, ömür boyu ve *kıyamete kadar nasip eyle.., *KADİR GECESİ HÜRMETİNE* bizi mükâfâtlandır, merhamet et, bağışla, bize muvaffakiyet ver ve *doğru yoldan ayırma.. ÂMİN.

 • Caner

  8.5.2021 13:45:05

  Amin. Amin. Amin

 • Muallim Osman

  8.5.2021 11:38:15

  El-MÛCİB ismiyle duaları, istekleri ve dilekleri kabul eden RABBİM Celle Celalûhuuu. RAMAZAN-I ŞERİFİN SON GÜNLERİNDE VE MÜBAREK KADİR GECESİNDE, verdiğin ni'metleri şükreden bizleri, ana-babamızı, iman etmiş tüm mü'minleri BAĞIŞLA, bizleri dünya hayatımızda imtihan olduğumuzu anlayıp iyilik eden, sabreden, TEVEKKÜL eden, namaz ve ibadetlerle Sana koşan kullarından eyle, **Rabbim bizlere rahmetinle kalbimize HİDAYET, işlerimize NİZÂM, amellerimize temizlik, İHLAS, hayırlar, güzellikler ve iyilikler ver ve bir hikmet bahşeterek bizleri SÂLİH kullarından eyle, **Başımızı secdesiz, dilimizi duasız, kalbimizi kur'an-sız BIRAKMA, bizim hakkımızda HAYIRLI KAPILAR açarak işlerimizi ISLÂH et, borçlularımız için ödeme kolaylığı, hastalarımız için sıhhat-afiyet, dertlilerimiz için DEVA ve çalışmalarımız için kolaylıklar ver, ÂMİN.

 • Muallim Osman

  8.5.2021 11:06:54

  Âmin inşallah binlerce kez amin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı