"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Meşveret ve uyum

13 Temmuz 2018, Cuma
Hep bu köşeden yazdık, yazıyoruz ve yazacağız. Her yapılan işte görüşme, konuşma, istişare, meşveret ve şûrâ yapmak şarttır, elzemdir. Fikrî seyir ve iktiza-î hal bunları gerektirmektedir.

Âyetlerin metinlerinde bizlere emir olarak bildirilen istişare, meşveret ve şûrâ; hadis-i şeriflerde de tavsiye emir olarak bizlere ders verilmektedir.

Evvelâ hiçbir zaman meşveret, istişare, şûrâ; görüşme, konuşma ve karar alma süs olarak, göstermelik ve lâf olsun diye yapılmaz, yapılmamalıdır ve işin hakikatini ve ehemmiyetini bilenler tarafından da yapılmamıştır.

Herkesin konuşacağı, söyleyeceği, fikir ve düşünce beyan edeceği ve tekliflerde bulunacağı zemin ve mahal/yer; alâkalı kişilerin hayır olduğu meşveret ortamıdır.

Herkesin susacağı ve uyacağı zemin ve mahaller/yerler ise; meşverette konuşularak, görüşülerek, ekseriyetle karar altına alınmış olan meselelerin kararların geçerli olduğu yerler/mahallerdir.

Eğer böyle olursa Allah’ın âyetle emrettiği iş, fiil yapılmış yerine getirilmiş olur. Resulullahın (asm) hadislerinde yer alan tavsiyelere uyulmuş ve Sünnet-i Seniyye yerine getirilmiş olur. Her iki halde de Cenâb-ı Hakk’ın inayet ve rahmetini meşveret edenler ve bu meşveretin kararına uyanlar kendi üzerlerine celbetmiş olurlar.

Umumun bir mesele hakkında karar vermesiyle; bu kararın aksine her hüküm düşmüş / zail olmuş olur; sakıt olur.

Üzerinde karar verilmiş bir mes’eleyi karar verenlerin dışında tek başına incelemeniz, irdelemeniz ilâve ve nakıs  fikirler beyan etmeniz meşveretin ruhuna aykırı olduğu gibi, etik de değildir.

Meşveretlerde esas olan daima “üzüm yemek” olmalıdır. “Bağcıyı dövmek” değil. Bir bu kadar adamın kafasını yorup ortaya çıkardığı –müsbet veya menfi- fikri, düşünceyi, kararı tek başımıza kendimizce ikaz ve ihtarlarla halletmeye çalışmak; bütün meşveret edenlerin hukuklarını ihlâl etmektir. Ama herkes toplanır, bütün meşverete iştirak edenler “senin meselelerini” yeniden görüşmek için karar verirler o zaman başka!.. Uyumlu olmak her zaman bizlere ve meşveret ettiğimiz kişilere kudsî hizmetler açısından daima faydalar ve güzel neticeler kazandırır inşallah.

Okunma Sayısı: 3852
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı