"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ne, “2.Karaoğlan’ı” ne, “Atatürkçüler kazandı”sı, ne, “%25 cam tavanı patlattık”ı?

Osman ZENGİN
28 Nisan 2024, Pazar
Normalde, pek siyâsî makaleler yazmıyorum.

Hele de, mubarek Ramazan’da hiç yazmak istemiyorum. (milletin mubarek günlerinin şevkini bozup, bu günleri seçime denk getirenlerin de, kulakları çınlasın!) Ama îcab ettiğinde, mecbur olunca da tabii, yazıyoruz.

Malûmunuz, 31 Mart’ta bir seçim geçirdik ama ne seçim? Şimdiye kadar, 1965’ten bu tarafa seçimleri iyi bilip tâkib eden, üstelik de, okuyarak, duyarak değil, bizzat içinde yaşayarak gelen birisiyim. Böyle bir seçimi hiç görmedik. İntibalarımızı, Ramazan sonrasına bırakarak, biraz da geç olsa yazıyoruz. 

Milletin ekserisi (buna AKP’ye daha önce oy verenler de dâhil) , mevcud iktidarın, bilhassa, pahalılık, adaletsizlikleri vs. icraatları yüzünden, tercihini “millet ittifakı” tarafında kullanıp, oyunu CHP’ye vererek, uzun müddettir, %25’i geçmeyen oy oranını, ilk defa %37,7 e getirmiştir. Ama bunda, dediğimiz gibi, klâsik CHP oyu değil, birçok başka partili vatandaşın da oyu var. Fakat seçimden sonra, bazı Jakoben Kemalistlerin gazıyla, (daha ziyade de, o görüşteki bir iki gazetenin), sanki bu oy oranını kendi seçmeninden almış gibi, ortalıkta, yok “Atatürkçüler kazandı!” yok, “%25 cam tavanı patlattık” yok, yeni genel başkanı kastederek “2. Karaoğlan” teşbihleri yapılarak, milleti kandırmaya çalışıyorlar.

Yahu, dediğimiz gibi, altmış senelik seçim mazisini biliriz. 1950’de, milletten tokadı yedikten sonra, o eski, millet ve din düşmanı CHP, üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin; “Bu asil Türk milleti, ihtiyarıyla (kendi istek ve tercihiyle) o partiyi (CHP’yi) kat’iyyen iktidara getirmeyecek. Çünkü Halk Partisi iktidara gelecek olursa, komünist kuvveti aynı partinin altında bu vatana hâkim olacaktır. Hâlbuki bir Müslüman kat’iyyen komünist olamaz, anarşist olur.” Sözünde de bahsettiği gibi,  o eski CHP, tek başına hiç iktidara gelememiştir! 1960 ihtilâlcilerin payanda olmasıyla, AP ile koalisyon yapmıştır. 1965’den sonra, yine, bir varlık gösterememiş, anarşi zemininin hâkim olduğu 1973 ve 1977 seçimlerinde ise, mükerrer, hileli oylar sayesinde, kısa aralıklarla iktidar yüzü görmüştür. 1973 seçiminden sonra, AKP nin mayasını teşkil eden, MSP ile yapılan koalisyon ile iktidara getirilmiştir. 1977 seçimlerinde ise, bizzat yaşayarak geldiğimiz hadiseler neticesinde (https://www.yeniasya.com.tr/osman-zengin/44-senesinde-1977-secimleri_544210,)  mükerrer oyların tavan yaptığı bir seçimle, hileli bir şekilde iktidara gelmişti.

Günümüze geldiğimizde ise,  CHP’nin bir önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin genleriyle oynayarak, din ve millet düşmanlığını bıraktıracak bir şeye imza atmasıyla, CHP’yi eski huylarından bir nebze uzaklaştırmıştı. Mazide, CHP’nin yaptığı zulümlerden, sürgünlerden vb. dolayı milletten özür dileyerek yeni bir sayfa açmıştı. Tabii bu millet nezdinde kabul görse de, eski CHP kafalı Jakoben Kemalistlerde, pek karşılık bulmamıştı. Üstelik de, senelerce zulüm yaptıkları, 1. Cihan harbi gazisi Said Nursî Hazretlerinin “risale-i nur” eserlerine konulmak istenen devlet tekelinin kaldırılmasında da, en büyük rolü oynamıştır.

İşte, meydana gelen bütün bu değişimlerden dolayı, CHP, millet ittifakı sayesinde, geçtiğimiz 14 Mayıs seçimlerinde, bayağı bir mesafe almasına rağmen, bazı sebeblerden dolayı kazanamamış ama bu seçimin kazanılmasında, Kılıçdaroğlu’nun büyük rolü olmuştur. Bu da unutulmamalıdır!

Onun için, bu son seçimde, hani onların tabiriyle;” , “%25 cam tavanı patlattık”? Sözleri var ya, onu, CHP’nin klâsik oyları ile değil, diğer partili vatandaşların oylarıyla yaptılar. “Atatürkçüler kazandı!” sözünün adresi ise, “Atatürkçü partiyiz” diyen Muharrem İnce’nin aldığı binde 16'lık oy ve 72,726 adet oyda arayınız!

“2. Karaoğlan” sözü ise, gülünecek bir sözdür. Ecevit’in hile ile aldığı iki seçime bakmak lâzım.

Hem, eğer seçim propagandasında, bu başlıktaki sözlerini söyleyerek girselerdi, ne olurdu acaba? Şimdi, onları mahallî seçimlerin iktidarı, birinci partisi yapan millet, onlara oy verir miydi acaba?

Kazandılar, “hayırlı olsun!” diyelim. Bundan sonra çok dikkat edip, milleti incitici, ürkütücü, rahatsız edici şeylere, müsaade edilmemesi lâzım, Meselâ, Ankara Mamak’ın CHP’li Belediye başkanın mazbata merasiminde, ezan okunurken,  konuşmasını hemen kesmesi üzerine, arkasındaki bir kişinin “Burada kaç tane cami var, buranın ezanı biter mi? Bu ne ya! Ora cami ora cami’ demesi ve yine bir kadının “merak etmeyin, ezan 15 dakika sürer (hangi ezan 15 dakika sürer, bilen var mı? Namazda gözü olmayanın, ezanda kulağı olmaz misâli, burada tam oturmuş.) işte, bu gibi şeylere dikkat edilmez, millete ve değerlerine karşı gelinirse, Kılıçdaroğlu sayesinde yakaladıkları bu netice de, bir son olur.

Okunma Sayısı: 1722
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  28.4.2024 16:08:37

  halka, yaptıkları söylemleri eylemlerle destekleyerek, tam manası ile güven oluşturdukları anda, derhal erken seçim dillendirilmeli ve gerekirse ihtiyaç duyulan sayıda milletvekilinin istifa etmesi sağlanarak, seçimi kaçınılmaz hale getirmeliler. Böyle bir durumda da ittifaklarla beraber en az % 50’nin üstünde bir oyla, ülkenin gelecek 20 yılına damga vurabilirler. Kendileri bilir!

 • Erhan

  28.4.2024 16:07:58

  Khk mağdurlarını, yapılan zulümleri, çıplak arama ve işkenceleri dile getirerek, darbeyi araştırma komisyonu kurulması için sürekli baskı yapmalı, aihm kararlarına derhal uyulmalı baskısı artırılarak sürekli hale getirilmeli, elektrik, doğalgaz, akaryakıttaki fahiş vergi oranlarına vurgu yaparak aşağı çekilmesi için baskı yapmalı bu baskıyı yüksek sesle halka duyurmalı, kendi yönetimlerinde ki belediyeler su fiyatlarını acilen aşağı çekmeli. 128 milyar dolar nerede, Dillendirilmeli unutturulmamalı, sürekli sorulmalı, yandaşların dedikleri gibi hukuku siyasetin köpeği olmaktan kurtaracaklarını taahhüt etmeli, mülakatı derhal kaldıracaklarını taahhüt etmeli, yap işlet, sömür, soy soğana çevir yatırımlarının tek tek inceleneceği ve kamu zararına sebep olanlardan hukuk önünde hesap soracaklarını taahhüt etmeli,

 • Erhan

  28.4.2024 16:07:16

  hak, hukuk, adaleti her zaman her alanda, her manada haykırmalı savunmalı, haksız hukuksuz işten çıkarmalar yapmamalı, sürekli kapsayıcı, bütünleştirici kucaklayıcı politikalar üretmeli, çalmamalı, çaldırmamalı! Emekliler konusuna, her gün, her platformda, sürekli vurgu yapmalı, 2002 ile 2024 tüm ekonomik verileri sürekli dillendirmeli, darbenin aydınlatılmasını her hafta, cesurca, yüksek sesle dile getirmeli,

 • Erhan

  28.4.2024 16:06:34

  CHP lideri iktidarın başı ile görüşmemeli, iktidarın, eleştirdikleri hatalarını kendileri yapmamalı, tüm alınan belediyelerin mali performans verilerini çıkarıp bilboard ve diğer basın yolu ve görsellerle halkı bilgilendirmeli, kutsal varlıklarımız, yaşam biçimi vb değerleri hiçbir şekilde eleştirmemeli,

 • Erhan

  28.4.2024 16:05:07

  Bir kere CHP’nin almış olduğu oy oranında Kemal Kılıçdaroğlu’nun hakkını teslim etmek lazım. yıllarca Kemalist rejim zulmetmiş olduğu insanlarla gidip helalleşme niyetini net bir şekilde ortaya koyacak kadar cesur davranan Kılıçdaroğlu’nun bugün CHP’nin bu duruma gelmesinde çok büyük emeği vardır. Adalet için yürümesi, hukuk için yürümesi, hak hukuk adalet haykırması ve insanların yaşam biçimi inanış şekli gibi bütün özgürlükleri ortaya koyacağını taahhüt etmesi CHP’nin bugün bu noktaya gelmesine temel oluşturmuştur. bu saatten sonra Sayın yazarın da yazdığı gibi CHP eylemleri ve söylemleri ile insanları kırıcı rencide edici insanların kutsal değerleriyle alay edici bir dil kullanır bir davranış biçimi sergilerse! bir yüzyıl daha şu anda almış olduğu oy Oranını yakalayamaz.

 • Mustafa

  28.4.2024 15:00:24

  Çok iyi bir analiz..

 • Hüseyin

  28.4.2024 06:30:31

  Osman kardeş Allah razı olsun. İçimin yağını erittin. Tamda düşündüğüm gibi yazdın. Bu makaleni her zeminde dillendirmek lazım.

 • Cengiz

  28.4.2024 00:13:07

  Güzel tespitleriniz için çok teşekkürler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı