"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Vicdanın sesi: Yeni Asya

Said YÜKSEKDAĞ
12 Ağustos 2018, Pazar 00:05

Yeni Asya, yayına girdiği günden beri sağduyunun ve vicdanın sesi olmuştur. “Hakkı tanıyan, hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmez. Zira hakkın hatırı âlîdir; hiçbir hatıra feda edilmemek gerektir”1 hakîkatini kendine şiar edinen ve hak bildiği bu yolda yarım asra yakındır taviz vermeyen Yeni Asya, her daim hakkın yanında haksızlığın karşısında olmuştur. Müsbet hareket ederek attığı her adımda hak, hukuk, adalet, hürriyet ve demokrasi mücadelesini veren, darbelere ve darbecilere karşı hakkı savunan tek gazetedir. Yeni Asya’yı en iyi anlatan cümlelerden birisi de hiç kuşkusuz ki “tavizsiz istikrar çizgisi”dir. Hak gördüğü dâvâsında eğilmeden bükülmeden, dik durarak, ama müsbet hareketi ve sağduyuyu hiç elden bırakmadan bugüne kadar yayınlarını sürdürmüştür, sürdürecektir de inşâallah.

Sadece son günlerdeki tartışmalara ve yapılan provokatif eylemlere bakıldığında Yeni Asya’nın çizgisinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Yeni Asya, dik duruşunu her zaman muhafaza etmekte, bu duruşuyla hem kamuoyunda hem de basın dünyasında örnek olmaktadır. Dik duruşunu hiçbir zaman bozmadığı için birileri tarafından anlaşılmakta zorlanılırsa da er ya da geç haklılığı ve anlaşılırlığı ortaya çıkacaktır ve çıkmıştır. Çünkü hakîkatlerin er ya da geç ortaya çıkma gibi bir özelliği vardır.

İman ve Kur’ân hizmetini esas maksat yapan Yeni Asya, Risâle-i Nur’da yer alan imânî ve içtimâî prensiplere uygun hareket ederek asla ve kat’a başkaları gibi rey-i vâhid yani tek adamlığı savunmamış, tek adamın emrine itaat etmemiştir. Bundan dolayı kurulduğu günden bu yana iftira ve çarpıtmalara hedef olmuş ve hâlâ da olmaya devam etmektedir. Bu kadar taarruzlara maruz kalmasına rağmen Allah’a şükürler olsun ki hakkı ve hakîkati söylemeye, vicdanın sesi olmaya devam etmektedir.

Yeni Asya, öyle sıradan bir dâvânın değil, büyük bir dâvânın dellâlı ve temsilcisidir. Dâvâsı sırat-ı müstakim olan îman ve Kur’ân dâvâsıdır. Hakîkat yolunda tabiri caizse yürüyen bir lokomotif gibidir. Rayları ise bütün baskı ve zulümlere rağmen eğilmez, önüne çıkan durak ve istasyonlara takılmaz, küçük mes’elelere ehemmiyet vermeden yoluna devam eden bir hizmet şimendiferidir. Her türlü tehdide, zulme beş para ehemmiyet vermemiş, bu uğurda nice eza ve cefalar çekmiş, def’alarca kapatılıp yayın hayatından uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. Ama yine de hakkın yanında haksızlığın karşısında olup, sağduyunun ve vicdanın sesi olmaya devam etmiştir.

Yeni Asya nasıl oluyor da hakkı haykırırken korkmuyor? diye soru aklınıza gelebilir. 1920’li yıllarda İstanbul’u istilâ eden İngiliz Başkumandanına ve onun vasıtasıyla fetva verenlere karşı, İslâmiyet şerefi için, idam tehdidine beş para ehemmiyet vermeyen ve “Tükürün zalimlerin o hayâsız yüzüne!” cümlesiyle ve matbuat lisanıyla karşı koyan Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin bu müthiş cesaretinden dolayı kendinde kuvvet buluyor ve “Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur.”2 âyetini de kendine düstur edinip, zalimlerin yüzüne her gün matbuat lisanıyla tokat vuruyor.

Elhasıl: Yeni Asya, asayiş ve emniyeti muhafazaya çalışmakla birlikte her türlü zulme karşı müsbet hareket prensibiyle mânen cihad etmeye devam edecek ve korkmadan hakkı haykırıp sağduyunun ve vicdanın sesi olmaya devam edecektir inşâallah.

Dipnotlar:

1. Eski Said Dönemi Eserleri, Said Nursî, Yeni Asya 2010, s. 231.

2. Hûd Sûresi, 113. Âyet.

Okunma Sayısı: 2300
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı