"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nurun gurbetteki kaçıncı bayramı...

Şükrü BULUT
17 Haziran 2019, Pazartesi
İkinci Milenyumun başında, Almanya’nın Köln şehrindeki Belediye salonunda bir ilk olarak takdim edilen Bediüzzaman’ı anma programlarının yılları aşarak gelenekselleşeceğini, Avrupa Nur Cemaati nereden bilecekti ki…

Zamanın nehrinden ebediyete uçanların arkasından koşuşturan gençlerin (üçüncü neslin) bu sene hazırladığı program, Ahlen şehrinin meşhur Belediye salonunda; Müslüman ve Almanyanın STK ve resmî kurumların temsilcilerinin iştirakiyle -deyim yerinde ise- coşku ile icra ediliyor. İlk katılımcılardan günümüz katılımcılarına; kare kare geçmişteki ihtifallerin resimleri sergilenseydi; Nuru bu kıt’aya getiren kahramanların ekseriyetinin ebediyete uçtuklarını, o zamanın gençlerinin simsiyah saçlarının günümüzde tutuştuğunu ve o gün salonda koşuşturan çocukların, 2019’da olgun bir Kur’ân talebesi olduklarını birer birer seyredecektik.

Birinci Avrupa’nın kapitalizm ve sosyalizm şerrinden kurtulmasında, Hıristiyanlığa dayalı sosyal devletin inşaasında ve Risale-i Nurlar’ın kıt’anın hayat ve kültürüne yavaş yavaş nakş edilmesinde Ahlen şehrinin önemi olduğu kadar; gurbetçi Türk işçilerinin inşa ettikleri ilk caminin de burada oluşu, bu küçük şehri diğerlerinden farklılaştırıyor, kanaatindeyiz. Üstadı anma toplantısının bu seneki serlevhası heyecan verici. Rusya esaretinden kurtulup müttefiğimiz olan devletin başşehri Berlin’e gelişlerinin yüzüncü sene-i devriyesi manası çerçevesinde program hazırlanmış. Diğer taraftan ikinci Avrupa’nın İslâmiyet ve demokrasi karşıtı düşünürlere fevkalâde güzel bir mesaj verecek olan “demokrasi“ konusu da çok ilginç düşmüş.

Bu anma toplantıları çerçevesinde; hem Avrupa’daki İslâm toplumu ve hem de ilgi duyan Avrupalılar, kendilerince çok yeni ve garip bilgilerle karşılaşıyorlar. Klâsik kitaplardan okuduklarından ve sokakta duyduklarından tamamen farklı… İster istemez yeni bir terminoloji de doğuyor, bu arada… Birinci Avrupa, İsevî Ruhaniler, tasaffi etmiş Hıristiyanlık, doğru İslâmiyet, doğru veya dindar demokrasiler… Daha henüz duyacağınız onlarca turfanda tabir ve terimler.

Bu toplantı vesilesiyle; Avrupa Nur Cemaati’ne mensup olmayan kalabalık cemaatler de toplantıya iştirak ediyorlar. Müslüman cemaatleri ayrıştırıp birbirine düşman etmeye yönelik teşebbüslere öldürücü darbeler vuran bu dâvet, Avrupa’daki İslâmî uhuvvete de büyük katkılar sağlayacak inşaallah. Belki iki üç sene sonra, Arap Dünyası’ndan gelen diğer kardeşlerimizin Avrupa’ya kısmen entegresiyle birlikte, söz konusu toplantılar da değişik formatlar da kazanacaklar ve Risale-i Nur’un bu kıt’adaki otuz milyon insan arasındaki neşri, daha da yoğunluk kazanacak.

İlk programdan beri çıtayı yükseğe koyan Avrupa Nur Cemaati ve Yeni Asya İnternatioal Gazetesi, imkânsızlıklar, engeller ve müdahalelere rağmen ne prensiplerinden ve ne de kalitesinden taviz vermedi. Londra’dan Budapeşte’ye Paris’ten Milano’ya kıt’anın dört bir yanından gelen dâvetlilere iki-üç saat yetmiyor, burada. Ekseriyetle altı-yedi saatlik bir kutlama havasında geçen programlarda bir taraftan önceki kardeşliklerin tahassürü giderilip pekiştirilirken, diğer yandan yeni tanışmalarla yeni kardeşlikler tesis ediliyor, bu bayramlarda. Daha çok Türkçe-Almanca’nın konuşulduğu ve duyulduğu toplantılardaki temsili resmî zevat, Kilise temsilcileri ve STK mensupları dışardan katılanların daha çok dikkatini çekebilir. Bazı hanım bacılarımızın kollarındaki bebek sepetleri, bebek arabaları ve koşuşturanların yanı sıra dede ve ninelerin buradaki manzaraları da orijinaldirler.

İkinci Avrupa’nın dev sermayelerle çalıştırdığı STK’lar sosyal medya gurupları, kendi gazeteleri ve yayınları, para ile beslediği siyasetçilere rağmen Avrupa’da İslâm ile baş edemeyişinde, Risale-i Nur’un tesiri fevkalâde büyüktür. Hem bu tür toplantılar ve hem de buna mümasil diğer faaliyetlerle Risale-i Nur’un mahiyeti ve Tevhid hakikati güzel ahlâk ile birlikte çok geniş kitlelere ulaşacaktır, diye duâ ediyoruz.

Okunma Sayısı: 2065
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • H.Tahsin

  17.6.2019 16:53:48

  Kuran hizmetlerinin Avrupaya tasinmasinda emegi olan her kesi can ü gönülden tebrik ediyorum

 • Hüseyin Yılmaz

  17.6.2019 15:18:09

  Allah nice 20. Yıllarını nasib etsin, Ahlenli kardeşlerimisi ve bütün katkısı olanları tebrik ederim.

 • Ali Tam

  17.6.2019 11:57:07

  AHLEN'deki kardeslerimizi tasvir et deseler -onlarin mübalaga ediyorsun demelerine ragmen- tüm süperlatifleri pespese dizerek onlari sena ederdim. Nasil ki Rumeli Hisari yapilirken gemilerle taslari Karadeniz Eregli'den getirilmis. Ahlen Cemaatinde de öyle saglam temel tasi yine ayni beldeden gelmis ve tahkim kayalari Isparta, Emirdag ve sair beldelerin sarsilmaz, ihlasli ve birbirlerine tam kenetlenmis civanmertleri. Ahlen Almanya'da bir Rumeli Hisarimiz makamindadir. Isim vermeksizin hepsini mübarek hizmetlerinden dolayi tebrik ediyor bu sümbüllenen bahar ciceklerinin nöbetlese kiyamete kadar devamini diliyorum.

 • Kemal

  17.6.2019 10:57:43

  Her sey cok güzel, fakat said nursinin rusya- berlin seyehati cok tartisilacak görünüyor.

 • Said

  17.6.2019 10:47:58

  Gözler mesihin cografyasina bakiyor, demokrasi ve hürriyet mücadelemizde hakli olarak yardim bekliyoruz.

 • Necati

  17.6.2019 01:29:00

  Heyecan verici bir gelisme. Rabbim hayirli güzel hizmetlere insaallah vesile kilar, bu tür programlari. Kardeslerimizi tebrik ediyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı