"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Talibanı doğru okuyabiliyor muyuz?

Şükrü BULUT
27 Ağustos 2021, Cuma
Bediüzzaman Hz.leri Sünûhat isimli eserinde, Avrupa üflüyor, biz (Asya) oynuyoruz, diyorlar. Yani gelişen hadiselerde inisiyatifin bizde olmadıklarını beyan ediyorlar.

Yine Rüyada Hitabe isimli eserinde ise, devletler ve milletler savaşının bittiğinden bahsediyor. Geçmişteki savaşların yerini “sınıflar ve zümreler arası savaşın” aldığını ifade ediyorlar.

Mektubat isimli, eserinin on beşinci mektubunda, mahiyetleri itibariyle günümüzün iki büyük dinsizlik cereyanlarını, özetle izah ediyor Bediüzzaman Said Nursî.

Bütün bu izahlara ilâveten “Hz. Mesih’in bu zamanda geleceği ve global dinsizlik cereyanını öldüreceği” Hadis-i Şerifinin aktüel yorumunu da, eserlerinin bir çok yerinde farklı tarzlarda haber veriyor, Bediüzzaman Hz.leri. Dünya hadiselerini tahlil ederken, Kur’ân ve sünnete dayanarak zamanın yorumunu yapan Said Nursî’nin Risale-i Nur’da ortaya koyduğu paradigmaları esas aldığımızda, ekseriyetle doğru sonuçlara ulaştığımızı, bilhassa uygulayan okuyucularımız şahit olagelmişlerdir.

Taliban’ın, Amerikan ve İngiliz Ordularına hükmeden “neoconların” 11 Eylül ihtilâliyle işgal ettiği Afganistan’ı (kendi vatanları) 15 Ağustos’ta tamamen el geçirmeleri üzerine, hâkim medyanın teşvişiyle kafaların iyice karıştığını gördük. Bir kısım sağcı yazarlarımız, bi-zim neoconcularımızın (ulusal sol) üslûbuyla Amerikan’ın Taliban karşısındaki yenilgisinden bahsettiler. Hatta bir kısmı, Sovyetlere karşı Afganistan’a destek veren önceki savaş ile Komünistlerin yıkıldığını ve şimdi de Amerika ile birlikte kapitalizmin yıkıldığını/yıkılacağını iddia ettiler. Burada kalmayıp, Amerika’nın karşısına Çin ile Rusya’yı yerleştirdiler. Yani Komünist Çin’i kapitalist Amerika ve Avrupa’ya (bunların çoğu semavî dinlere mensup, yani ehl-i kitap) tercih ettiler, kendilerince. Bütün bu telâkkilerin sebebi, kişilerin arzularını reel doğruların yerlerine koymasından mı ileri geliyordu, yoksa sermayeye dayanan ve sivil Marksizm ile yürüyen belli bir medyanın iğfali miydi veya siyasal İslâm’ın daima önünde engel gördüğü demokrasiye dolaylı hücumu muydu; bütün bunları önümüzdeki zamanlar inşaallah gösterecektir. 

Fakat bir noktayı tartışmaksızın kabul etmek durumundayız: Tembelliğimizden kaynaklanan cehaletimize artık özür aramamalıyız.

Efendim ben ne Neocon’u, ne neoliberali, ne AB’nin aktüel durumunu, ne neoliberallerin emrindeki Çin ile yapılan projeleri, ne inkâr-ı ulûhiyetçilerle ehl-i kitabı ve ne de BOP hikâyelerini duymak istemiyorum, diyorsanız buyurunuz. Bize yalnızca geçmiş olsun, demek düşüyor.

Burada, hadiseyi doğru anlamamızı zorlaştıran bir hususun üzerinde durmamız gerekiyor. Meydana gelen olayları, köklerinden koparmadan ve geçmişin şartlarını da nazara alarak tahlil etmemiz lâzım. Sovyetler ile Amerika’yı aynı gören bir ruh halini hiç kimse sağlıklı bulamaz. Georg W. Bush’u da devre dışı bırakarak 11 Eylül global ihtilâlini gerçekleştiren semavî din karşıtı neocon ekibi tanımadan Afganistan işgalini nasıl değerlendireceksiniz ki… Bu topraklardaki kırk küsur senelik kaosu doğru bilgiler ışığında tahlil etmediğimizde elbette TALİBAN’ın bir netice olduğunu anlayamayız. 

AB ülkelerinin Amerikan / İngiliz Neocon’larının NATO’yu işgallerinde kullanmalarındaki rahatsızlıklarını arşivlerde okuyamadığımız takdirde de hadise anlaşılmaz. Afganistan’da mağlup olan bir devlet değildir, bir millet değildir. Yalnızca Marksizm’den doğan ihtilâlci Enternasyonal sosyalistlerin bir kolu olan “Yeni Muhafazakârlardır”.

Yeni Muhafazakârları ve Yeni Liberalleri Amerika ve Avrupa’da kimlerin temsil ettiklerini araştırabiliriz. Taliban’ın Kabil’e girişine en çok üzülenlere dikkat edelim. Bunama yaşında başkanlık koltuğuna oturtulan Jeo Biden’in bütün sorumlulukları ve günahları üstlenmesi de mi dikkatimizi çekmiyor. Arkadaki Kamala Haris ve ekibi olan “Neocon-Neoliberal ittifakının” siyasî militanlarını aklınca kurtardığını ve onları gelecek seçime hazırladığını da anlamıyorsak, hakikaten olaylara epeyce uzağız demektir. Elbette hadiseye farklı adeselerden bakacağız. Doğru ve tutarlı başka açılardan da değerlendirmeler gelecektir. Fakat nazarınıza arz ettiğimiz şu telakkilerin yanlış olduğunu da kimse iddia etmiyor.

Tekrar güzeldir, zira ne yerimiz ve ne de zamanımız var. BOP projesiyle alâkalı Yeni Asya’nın neşrettiği kitapçık çok önemliydi. G. W. Bush’un kadın dış işleri bakanı, BOP’un neocon’lara yakın sosyal enstitülerindeki hazırlık safahatını, Obama döneminde detaylıca anlatmıştı. Yeni Dünya Düzenini kurmak isteyen Henry Kissinger’ın militan şakirtlerinin Afganistan macerasını, sonradan devreye soktukları Arap Baharı ile birlikte değerlendirmek de gerekiyor.

Taliban’a gelince… Önce yerli ve millî bir harekettir. Tıpkı Arabistan’a büyük zararlar verdikleri halde İngiliz emellerine tam manasıyla alet olmayan Vehhabiler gibi. Cenab-ı Hak, sathî ve taklidî de olsa, kendi isminin içinde çok geçtiği ve peygamberinin kısmen dikkate alındığı “menfi hadiseleri” de düşmana alet ettirmiyor. Burada, Bediüzzaman’ın 31 Mart hadisesini çıkaranların hedeflerine “Şeriat isteriz!” sloganın gölgesinde ulaşamadıklarını, müdafaasında belirttikleri hususla karşılaştırabiliriz, değil mi? Taliban’a “terörist” nitelemesinde bulunmaya devam ettiğimizde kendimizi; Hamas’ı, İhvan’ı ve Cemaat-ı İslâmiyi de “terörist” ilân eden neocon-neoliberal ittifakının labirentinde buluruz.

Söz konusu gurupların yanlışlarından ve çoğu kez dinsiz düşmana alet olmalarından bahsedebilirsiniz, zira onları Marksist PKK ile mukayese edemezsiniz.

Mevzu ile ilgili değinmemiz gereken önemli bir diğer nokta ise mülteci meselesidir. Neoconların vatanlarını ateşe verdikleri mağdur ve musîbetzede Müslümanların, neoliberallerce Avrupa’ya taşınmasının altındaki gerçeği, daha önce anlatmıştık. Merkel- Soros işbirliği… Veya Ursula von der Leyen MCKensey ile ittifakları… Mültecilerin organizeleri ve teknik alt yapısı ile ilgili enstitüler ve çalışmalar… 

Bu meselede Türkiye hükümetinin şuurlu bir şekilde kullanıldığını hiç kimse inkâr edemez. Suriye ile masaya oturup Şam konferansını her an toplama gücüne sahip AKP hükümetinin milletinden ziyade, bahsettiğimiz cereyanları dinlediğini iddia edenler ne kadar haksız olabilirler ki… Şimdi de Afganistan göçü devreye sokuluyor. Zaten Türkiye’de, Avrupa’ya geçmek ümidiyle köle gibi çalışmayı içine sindirmiş milyonları aşan Afganlı yok mu?

Hâsılı Kelâm: Taliban meselesi, yarım asra yakındır düşman işgalleri, iç ihtilaflar ve nihayet dış müdahalelerin Afgan milletini sürüklediği bir neticedir. Tıpkı Amerika’yı rehin alan Neocon’lara Amerikan halkının Trump ile cevap vermesi gibi. 

Trump bir tepki veya bir netice idi. Bu iki hadiseyi, Almanya topraklarında, Prusya krallığından sonraki “demokratik süreci istismar eden enternasyonal sosyalistlerin” sebep oldukları Adolf Hitler dönemiyle de karşılaştırabiliriz. Milletlerin ve halkların sıkıştırılmalarıyla ulaşılan beklenmedik neticeler… 

Taliban, Trump ve Nasyonal Sosyalistler…

Okunma Sayısı: 1797
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman

  27.8.2021 17:14:34

  Zındıka komitelerini sayenizde tanıyoruz fakat bunlar yoruma açık konular konuşarak doğru yu bulmaya çalışıyoruz Afganistan taliban ab abd Zalimlerin satranç oyunu Biz kendi oyunumuzu oynayalım Dünya başlarını yesin ve yiyecek

 • Muharrem

  27.8.2021 16:53:10

  Hadiselere dışardan ve temel bilgileriyle bakmanın faydasını, gazetemizle yaşıyoruz. Zihni bir karmaşa ile aldatmalara müsaade etmeyen ölçüler veriyor bize Allah sizlerden razı olsun.

 • Zeliha

  27.8.2021 15:19:10

  İstedikleri filmi fırıldağı cevirsinler artık her geçen gün iyice ortaya çıkmaya başladılar. Her türlü tanınıyorlar. Bizden olsun Avrupa'dan olsun, yandaşları saklamaya çalıştıkça daha da sırıtıyorlar. Sadece düz mantikla konuyu anlamamız mümkün. Risale-i nurları dikkatli okuyanlar zaten konuya asinalar. Yeterki rolleri iyi anlamaya çalışalım. Yazılarınızla yerine oturmuş taşlara işaret ediyorsunuz. Bize çalışmak düşüyor. Umid ediyoruz dua ediyoruz. Hakikat ortaya çıkacak. İslam'a atmaya çalıştıkları leke tutmayacak inşaallah

 • İ.Seyda

  27.8.2021 12:41:58

  Türkiye'deki egemen olan ''ABD bitti, çöktü, kaçtı'' yorumları, Taliban-ABD ilişkilerini anlamamızı gölgeliyor, zorlaştırıyor. Bu tür yorumlar, ABD'nin yeni bölgesel planlarını analiz dışında tutturarak, bizleri jeopolitik dönüşüm sürecinin mahiyetini anlamaktan uzaklaştırıyor. Biden'ın açıklamalarından anlaşılıyor ki, Taliban, ABD'ye Afganistan topraklarında operasyon izni verecektir. ABD, Taliban'dan Elkaide ve IŞİD karşı operasyon yapma hakkı ve güvencesini almış. Büyük ihtimalle birlikte mücadele edecekler veya belki de ediyorlar.300 bin Afgan ordusu nereye kayboldu? Irak’da Saddam’ın ordusunun yer altına itilmesiyle Daeş’in canlanması arasındaki ilşkiyi unutmayın.

 • Hıdır Yıldırım

  27.8.2021 12:29:53

  Afganistan'da henüz fiili olarak yönetimi elinde tutan bir güç yoktur. Her an herşey olabilir. Hava limanının yakınındaki patlamalar bunu gösteriyor. Zaman içinde herşey şekillenecektir. Cenab-ı Hak yıllardır eza, cefa, ızdırap çeken Afgan halkının yar ve yardımcı olsun. Avrupa zalimlerine ve Asya'nın münafıklarına fırsat vermesin.

 • Ali TAM

  27.8.2021 12:12:53

  Müslümanlar arasinda kendini gösterme hevesi tasiyanlarin Hz. ÖMER RA'i cok metheder acip bir hali olur. Hatta Islam Deccali bile Hz. Ömer RA'i över diye rivayetler var. Afganistan'da sivrilmek isteyen Hz. Ömer'in SERT MIZACINI güya uygulamaya calisirken herseyi yüzüne gözüne bulastiriyor. Siyasal Islamcilar arasinda sivrilmek isteyenlerin ilk önce bas vurdugu yöntem de Hz. Ömer RA'in sert mizaci kisvesiyle taraftar toplamaktir. TALIBAN da bu yanlis yolda yürüyor! KUVVET KANUNDA OLMALI! KANUNU uygulamak da devletin isi, ama siyasal Islamcilarda oldugu gibi ahbap-cavusa her sey mübah vatandasa YASSSAHHH Adalet degil hic de KUVVET YOKTUR. Dessas Ingiliz, ABD karsisinda siyasal Islamcinin dizleri titrer, gercek korkakligi belli olur.

 • İsmail Erhan

  27.8.2021 10:54:40

  Önemli olan, olaylara Risale-i nur gözüyle bakmak ve aşırılıklardan kaçınmak değil mi? Tebrik ediyorum.

 • Hüseyin

  27.8.2021 10:43:52

  (2)Öyle bir paradox yaşanıyor ki darul islam bilinen coğrafya darul harp .darul harp bilinen ülkeler darul islam olmuş. Talibanın ya da islam adına güç devşirmiş diğer azınlıkların başını öne eğip düşünmeleri gereken tablo : Müslüman müslümandan neden kaçıyor . Müslüman müslümana değil de neden gavurun tekerleğine sarılıyor , adeta beni bu cehennemden kurtar diye yalvarıyor.. Cehalet din kisvesine bürünürse korkunç olur. neoconların, komünistlerin, çeşitli güç odaklarının türlü türlü numaralarına, manevralarına alet olur, yem olur.

 • Hüseyin

  27.8.2021 10:43:15

  (1)Demokrasinin en büyük handikaplarındandır.Teknolojinin, sermayenin, bilimin ve devletin bir azınlığın elinde olduğu her toplumda, bu azınlık iktidarı kendi çıkarları için kullanır ve suiistimal Afganistan sahası önce sovyet komünist azınlığın sonra neocon azınlığın güç gösterisine ve sui istimaline maruz kaldı .. Taliban normal şartlar altında ortaya çıkmadı. on yıllarca süren işgallerin, bütün bu tahakkümlerin sui istimallerin sonucu olarak doğdu.. Önce Sovyetler, sonra neoconların ardına bile bakmadan ışık hızıyla uzaklaştığı Afganistanda korkunç bir enkaz bıraktılar. Bu enkazı, talibanın , rusyanın, Çinin ya da pakistanın kaldıracağı hayatın normal akışına döneceği çok zordur. sahadan gelen görüntülerle sürecin sıkıntılı ve meşakkatli olacağı açıktır. Afganistan ülkesi darül islam bir coğrafyaydı.Normal şartlar altında başı derde giren zora düşen her müslümanın hicret edebileceği can namus ve mal olarak emin olabileceği İslam ülkesi idi.

 • Sertaç LÜSER

  27.8.2021 10:39:17

  Olayın bir başka vechi şu olsa gerektir.Eline silah alan bir örgüt (müsbet-menfi) zaman tefsiri içinde kendini belli eder.Taliban'ın kuruluşu ile bugünkü çizgisindeki ölçü tabiki farklı fakat eline silah aldığından dolayı halkına ne denli bu gücü doğrulttuğu ne denli işgalcilere doğrulttuğu.7 renk çevrilince beyaz görünüyor.Afganistanda da 7 renk olduğu düşüncesindeyim.Şu an siyah ve beyaz görünüyor.Zaman onların hakiki tefsirini yapacaktır.Ama sadece bakıp,görebilenlere..

 • Bünyamin gerdan

  27.8.2021 10:31:20

  Selamın aleyküm İman ve küfür iki yol var .ahirzamanın özelliği ola n münafikane işler olduğundan. Hayır bildiğimiz yolda şer , şer bildiğimiz yoga hayırlar oluyor.. müslümanlar ne zaman allah rızasını esas alarak hareket etme kabiliyetlerini kazanırlarsa Cenab-ı hak muvaffak edeceğine inanmalıyız. Sonra maddi tedbirler konusunda istişarelerde bulunup fiiili duamızın yapmalıyız. Selam ve dua ile

 • ismail ÖZDEMİR

  27.8.2021 10:19:22

  Tebrik ederim.Alem-i İslam üzerinde oynan oyunları ve Taliban meselesinin izahınındaki şerhine ihtiyaç var.

 • Mustafa coban

  27.8.2021 08:55:21

  Olaylar henüz taze,biraz bekliyelim.danişikli döğüş olabilir.abd nin Afghanistan i gönüllü terk edecegini beklemek saflik olur.talibani saf bir islami hareket kabul etmekte zor.abd ve pakistan istihbarat örgütlerinin talibanin kurulmasinda büyük katkilari vardir.günümüz olaylari geçmişin devamidir.bu doğrudur.ama savaşlar siyasetin son merhalesidit.siyaset ise kaygandir ve değişkendir.fikirde sabitlik yanliş analizlere götürür

 • Haşim Özkan

  27.8.2021 08:03:14

  Ben bu işi pek anlıyamadım.Rabbim sonunu hayreylesin.

 • Atila yalcinkaya

  27.8.2021 06:21:27

  Kıymetli abim 3 paragrafta, Bediüzzaman ile devam eden yazının hemen akabinde Said Nursi ismini ikinci kez kullanmanız prağrafın okuma ve anlamını bozmuş kanaatindeyim. Selamlar.

 • Halil İbrahim Karahan

  27.8.2021 01:33:49

  Rabbim her türlü fitnelerinden korusun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı