"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tuzakları boşa çıkartıp muhabbeti tesis edecek bir kardeşlik rehberi

Yeni Asya Neşriyat
08 Mart 2014, Cumartesi
Bu hafta sizlere Risale-i Nur Külliyatı’ndan tanzim edilmiş bir eser olan “Aleviye ve Ehl-i Beyt Risalesi”nin tanıtımını yapacağız.
Peygamber Efendimiz (asm) Veda Hutbesi’nde “Size iki emânet bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. Bu emânetler, Allah’ın kitabı Kur’ân-ı Kerîm ve benim Âl-i Beytim’dir” buyurur. Bediüzzaman Hazretleri de, “Âl-i Beyt”ten maksadın “Sünnet-i Seniyye” olduğunu ifade eder. Zira Peygamberimizin (asm) soyundan gelen “Âl-i Beyt”in en mühim vazifesi, Sünnet-i Seniyyeyi muhafaza edip yaşamaktır. Bediüzzaman Hazretleri, eserlerinde Nur Talebelerinin de “mânevî Âl-i Beyt”ten sayılabileceğini ifade etmiştir. Çünkü Risale-i Nur mesleğinin en birinci ve en önemlisi esası “Sünnet-i Seniyyeyi muhafaza ve ona ittibâ etmek”tir.
Aleviye ve Ehl-i Beyt Risalesi bir tanzimdir. Bu çalışmada Bediüzzaman Hazretlerinin Risale-i Nur’da ortaya koyduğu müstakim “Sünnet-i Seniyye yolu” ifade edilmekle beraber, yine Risale-i Nur’un değişik yerlerinden derlenen bahisler aracılığıyla, Peygamber Efendimizin (asm) Âl-i Beytini temsil eden Hz. Ali’yle (ra) ilgili tarihte gerçekleşen hadiselerin iç yüzleri ortaya konulmakta; Hz. Ali’nin (ra) dördüncü halife olması, onun zamanında ve sonrasında sahabeler arasında zuhur eden kanlı fitneler, Cemel Vak’ası, Sıffin Savaşı, Hariciler meselesi ve Kerbelâ olayı, vb. hadiselerin hakikî mahiyetleri, zahirî ve kaderî yönleriyle birlikte anlatılmaktadır.     
Sahabeler arasında gerçekleşen o acı hadiselerde bilhassa kaderî cihetler ve hikmetler nazara verilerek, ehl-i imanın geçmişte yaşanan bu hadiseler bahane edilerek bugün ihtilâfa düşüp çatışmalarının yanlışlığı ve manevî tehlikesine dikkat çekilmektedir. Kitabın arka kapağında Bediüzzaman’ın şu ifadeleri yer almaktadır:
“Ey ehl-i hak olan Ehl-i Sünnet ve Cemaat! Ve ey Âl-i Beytin muhabbetini meslek ittihaz eden Alevîler! Çabuk bu mânâsız ve hakikatsiz, haksız, zararlı olan nizâı [çekişmeyi] aranızdan kaldırınız. Yoksa, şimdiki kuvvetli bir surette hükmeyleyen zındıkta [dinsizlik] cereyanı, birinizi diğeri aleyhinde âlet edip, ezmesinde istimal edecek…”  (4. Lem’a)
İşte “Alevilik ve Ehl-i Beyt Risalesi”, Risale-i Nur’dan bu gibi konularla ilgili bölümlerin derlenmesiyle oluşan bir tanzim çalışmasıdır.
Yeni Asya Neşriyat olarak, bu çalışmayı sizlere takdim ederken; eserin zaman zaman ehl-i iman arasında mezhep farklılıkları bahane edilerek körüklenen ihtilâfların giderilmesinde; ittifak, uhuvvet ve muhabbetin tesisinde katkı sağlayıp, hayırlara vesile olmasını ümit ve temenni ediyoruz.
Haftaya yeni çalışmaların tanıtılmasında buluşmak niyetiyle şimdilik hoşça kalın.
Okunma Sayısı: 1948
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı