"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İki Cihan Güneşi: Hz. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm

Yeni Asya Neşriyat
25 Nisan 2014, Cuma
Bu hafta sizlere İlâhiyatçı ve eğitimci yazar M. Ali Kaya’nın özellikle liseli gençler için kaleme aldığı “İki Cihan Güneşi Hz. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm” isimli kitabını tanıtacağız. 13,5 x 19,5 cm ebadındaki 400 sahifelik bu kitabın benzerlerine göre en önemli farkı, Peygamberimizin (asm) “iman dâvâsını” anlatıyor oluşudur.

Malûm Kur’ân-ı Azimüşşanın insanlığa ders verdiği dört ana gayesi vardır: Tevhid, Nübüvvet, Haşir, Adalet-İbadet... Nübüvvet diğerlerinin tebliğine vasıta olmuştur. Tevhidi bize talim edip anlatan, öldükten sonra Haşrin, Cennet ve Cehennemin geleceğini haber veren, insanların Allah’a nasıl itaat edeceklerini ve adaleti nasıl tesis edeceklerini öğreten ancak peygamberler ve özellikle Peygamberimizdir (asm). Bu sebeple peygamberler insanların gerçek öğretmenleri, peygamberlik de insanlığın en önemli müessesesidir.
Peygamberliği anlamak; imanın sırrına ermek, Allah’ı tanımak, ahireti bilmek, Allah rızasını kazandıracak ibadet ve adaleti sağlayabilmek için en çok ihtiyacımız olan şeydir. İşte “İki Cihan Güneşi” bu gayeye hizmet etmek maksadı ile lise seviyesinde yazılmış olup herkesin kolayca okuyup istifade edeceği bir çalışmadır.
Peygamberlerin en önemli dâvâsı “iman dâvâsı”dır. Bütün peygamberler yukarıda sayılan hedefleri gerçekleştirmek için gayret etmişlerdir. Onların dâvâlarını anlamak, ancak “İki Cihan Güneşi Hz. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm”ı ve onun şahsında “iman dâvâsını” tanımaya ve bu dâvâyı nasıl tebliğ ettiğini bilmeye bağlıdır.
“İki Cihan Güneşi”ni okurken Peygamberimizin (asm) hayatı yanında, hayatını adadığı iman dâvâsını da anlayacak ve “Ben kimim? Nereden geliyorum? Nereye gideceğim? Bu dünyadaki görevim nedir?” sorularının cevaplarını bulacaksınız...
İnanıyoruz ki bu eser size, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (asm) mübarek hatıralarını ve hayat serencamını anlatırken, Cennet Kevserleri kadar aziz, belki daha leziz bir marifet ziyafeti de tattıracak.
Biz ehl-i iman olarak, Peygamberimiz’in (asm) getirdiği nurla büyüdük. O nurla hayatı tanıdık. O nuru tanımak ve tanıtmak bizim en büyük vazifemizdir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (asm) hayatını okumak iman, insanlık ve hayat açılarından son derece önemli. Çünkü o, sözü edilen bütün bu alanlarda en güzel örnektir.
Hz. Peygamber (asm) içtimâî hayatında olduğu kadar, aile hayatında da hep istikamet üzeredir. Eşleri, çocukları, akrabaları, onun istikametine en yakın şahitlerdir. Onun aile reisliği, komutanlığı, liderliği, devlet adamlığı, diplomasi dehası; bütün zamanlarda araştırma tezlerinin, doktora çalışmalarının, akademik tezlerin konuları arasındadır. 
Onun hayatını okumak insaniyet bakımından önemlidir. Hakikî insan nedir? Gerçek insanlık nasıl olacaktır? İnsanlıktan mânâ ve maksad nelerdir? İyilik, yardımseverlik, vefa, dostluk, arkadaşlık, ümit, şefkat, sevgi ve saygı denince onu daima zirvelerde görürüz. O aslında yaşayan bir Kur’ân’dır. Hayata sırf insanî açıdan bakanlar dahi, Hz. Muhammed’in (asm) hayatını okusalar, aradıkları bütün özellikleri onda bulabilirler.
Lise öğrencilerinin anlayacağı seviyede akıcı, sürükleyici bir üslûpla hazırlanan ve Peygamberimizin (asm) bütün hayatını kapsayan bu kitabı elinize aldığınız zaman bitirmeden bırakamayacaksınız...

Okunma Sayısı: 5121
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • hakan kagan

  25.4.2014 01:10:00

  M.A.KAYA hocamızı tebrik ediyoruz..Ayrıca bir sorum olacak bu tartışmalı günlerde İslam Yaşar’ın Nur hareketi serisinin ilk cildleri tükenmiş gözüküyor hem yeniasyakitap.com da hem internet kitap satış sitelerinde bulamadım sahaflardan buldum..bence gençlerin geçmişi bilmesi bugünkü hadiselerde de daha basiretli olması bakımından önemli.eğer başka bir sorun yoksa tekrar neşrinin yapılmasını o serinin önemli olduğunu düşünüyorum.Hayırlı günler..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı