"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Siyaset ve demokratlar

Zafer AKINCI
24 Haziran 2021, Perşembe
Siyasete sevildiği için değil mecbur kalındığı için bakılır.

Öncelikli meselemiz bu değildir, fakat bu da vazifelerimiz arasındadır. Ölçüler doğrultusunda siyasete bakmamız, tercihimizi ortaya koymamız ve bu doğrultuda topluma bir mihenk taşı olmamız önemlidir. 

Bunu yaparken de, siyasetin şer kısmından uzak kalarak, toplumda yaşanılan aşırılıklara ve tarafgirliklere kapılmadan muktesid çizgiyi korumak gerekiyor. Bizler, siyaseten kimsenin düşmanı olmadığımız gibi, herkesin iyiliğini isteriz, siyaseten de demok- rat olmasına çalışırız. Demokratlığı, şûra ve meşverete yakın olduğu, toplumu daha fazla kucakladığı için destekleriz. 

Üstadımız, bu doğrultuda siyasî partilere bakışını net bir şekilde ortaya koymuştur. Siyasî partilerden, CHP’yi Kemalizmin ideolojik yapısından, ırkçı partileri adaletli olmayacakları, din adına ortaya çıkan partileri ise dini kullanacakları ve yapılan yanlışlar dine mal edileceği için desteklememiştir. Bununla birlikte muhalefete bakışı da hep dengeli olmuştur. Kendisine zulmetmiş bir CHP’ye bile tavsiyelerde bulunmuş, siyasete amaç, muhaliflere ise rakip ve hasım olarak bakmamıştır.

DP’yi ise diğerlerine göre daha demokrat olduğu için ehven-i şer olarak desteklemiştir. Yani mükemmel olarak görmemiş, gerektiğinde açıktan taleplerini ve ikazlarını yapmıştır. Adnan Menderes’i tebrik ettiği gibi, adaletli olması içinde “Birisinin hatasıyla, başkası mesul olmaz” âyeti ile uyarmıştır. Başa geçen liderler, diğerlerine göre daha demokrat olsalar da, yanlışları söylenmesi gerekiyordu.  

Bu, bugün de yapılmalı ki yanlışlar görülerek yeniden bir buluşma yakalanabilsin. Zaten demokrat olmak, hem eleştiriye açık hem de başkalarının görüşlerine karşı tahammüllü olmayı gerektirir. Bir meselede taraftar olunabilir, fakat bu, yanlışları görmeyen tarafgirliğe döndüğünde, kişiler ölçülerin önüne geçer. Böylece kişilere sadâkat, ölçülere sadâkatin yerini alır. Bu ise mükemmel lider anlayışına, bu da ya tarafgirane hükümet sözcüsü gibi veya hasmane davranmaya götürür.

Hayat dinamik bir şekilde akıp giderken resmin bütününü sürekli doğru okumak gerekiyor. Bugün demokratlığa millet olarak ihtiyacımız var. Demokratlar toplumun taleplerine de cevap vermelidir. Bu önemli değilmiş gibi bakılamaz. 

Burada demokratlara yapılan operasyonlar ile birlikte, dahilde çöküşe götüren yanlışlar da görülmelidir. Liderlik ve demokratlık, birilerinin hakkı diye bakıldığında zararı veren görülemez. Yeniden şahlanışın önemini, hayatı boyunca istibdatın karşısında, hürriyet ve meşrûtiyetin yanında olan Üstadımız, “35 sene sonra dirilen Ahrarlar” diyerek belirtmiştir.

Yeniden milletin bunu sahiplenmesi ise ancak, tarafgirlik damarlarını uyandırmadan millete demokratlık, hürriyet gibi ölçüleri vermekle mümkün olur. Ancak bugün, siyasetin kimyasını bozan, demokrasiyle tamamen zıt, istibdadın ve ırkçılığın kaynağı olan Kemalizmin etkisinin partilerin çoğunda devam etmesinden ve demokratım diyenlerin bazısında bile görülen Kemalizm sevgisinden dolayı alınacak daha çok mesafe olduğu görülüyor.

Okunma Sayısı: 634
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahim Karahan

  24.6.2021 15:31:51

  Allah razı olsun

 • Ali

  24.6.2021 12:49:10

  Aklı selim sakin bir tahlil.

 • Oğuz Yiğiter

  24.6.2021 11:23:49

  Müsemmâya dikkkati çeken ve resmi ideoloji kıskacındaki siyasetin en kritik handikapının bu tortudan tasaffi olduğunu nazara veren güzel bir makale. Tebrikler, dualar...

 • Osman Yıldırım

  24.6.2021 10:19:13

  Tebrikler Zafer Bey, Bugün İslam toplumlarının ve Türkiyenin çok ihtiyaç duyduğu meseleleri veciz bir tarzda anlamışsınız.Ama ne yazıkki gününüzde demokratik kural ve kaideleri nazar ı dikkate alınmadan şahıs endeksli yaklaşımlarla ülkeler hassaten Müslüman ülkeler yönetilmeye çalışılıyor. Risale i Nuru kendine rehber ettiğini söyleyenler bile demokrasi ve meşvereti kale almadan bazı siyasi şahsiyetler ilahlaştirırcasına şahsa dayalı siyasetle tercih edilmektedir. Geçmıştede Kemalizm hayranları bir şahıs etrafında kilitlendiler bugünde dindarlar tek bir şahısı esas alan siyasetlere saplanmış durumdalar. Buda Bediüzzaman'ın tasvip ettiği bir anlayış değildir.Bakalim ve vahim yanlıştan donüklebilecek mi?

 • Nihat

  24.6.2021 09:49:02

  Kaleminize sağlık

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı