Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 25 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Mehmet KARA

Geri dönülmez yolSon iki haftadır Türkiye'nin gündemi Başbakan Erdoğan'ın İspanya'da tekrar gündeme getirdiği başörtüsü yasağı. Her plâtformda bu yasak konuşuluyor.

Bu yasağı Türkiye'nin gündemine sokan 12 Eylül İhtilâlinin lideri Kenan Evren, gayr-ı ciddî yaklaşımlarda bulunmuş. Evren, yasakla ilgili soruya kendi üslubunca, her şeyi bilen bir din âlimi (!) edasıyla cevaplandırmış. "Kadınların saçlarının görünmesi günah olacaksa Allah onları saçsız yaratırdı.(!)"

Kendisine Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun sözü ile cevap verelim: "Başörtüsü dinî bir gerekliliktir. 14 asırdan bu yana İslâm dünyasında kadınlar başlarını dinî gereklilik olduğu için örterler. Bu herkesin görmesi gereken bir realitedir."

Erdoğan'ın İspanya'da "Türkiye'de başını örtenlere 'Başörtüsünü siyasî simge olarak kullanıyorsun' şeklinde baskılar yapıldığını söyleyerek 'Velev ki bir siyasî simge' olarak taktığını düşünün. Bir siyasî simge olarak takmayı suç kabul edebilir misiniz? Simgelere, sembollere yasak getirebilir misiniz?" demesiyle başlayan tartışmadan sonra MHP bir teklif ortaya attı. Ancak bu teklifin meselenin çözülmesine katkı sağlamayacağı ortada. Ayrıca MHP, hizmet sunanlar açısından değil alanlar açısından yasağın kaldırılması gerektiğini de söylüyor. Ortaöğretimde ve çalışma hayatında yasağın devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

Peşinden Yargıtay ve Danıştay başkanlarının yaptıkları açıklamalar meseleyi daha da hararetlendirdi. Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, bu "çıkışlara" tepkilerini dile getirdi, söylenmesi gereken şeyleri söylediler. Burada şunu söyleyebiliriz: Herkes görevini yapmalı, halkın iradesinin tecelligâhı olan Meclis'in üzerinde bir kurum olmadığı bilinmeli.

Bunun üzerine önceki gün AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, MHP'ye üç maddelik bir anayasa teklifi götürdü. Bu teklif de sadece üniversitelerdeki yasağın kaldırılması ile ilgili. Başbakan yeni yasağın kaldırılması için yeni anayasayı beklemeyeceklerini açıkladı.

Şimdi gelinen noktada, ortada Erdoğan'ın verdiği bir söz, MHP'nin yaptığı bir teklif, DTP'nin de kısmen olsa yasakların kalkması yönündeki beyanatları, AKP'nin üç teklifi duruyor. CHP'yi söylemeye gerek yok, kendilerinden beklenilen tavrı göstererek, yasakların kalkmaması (!) gerektiğini düşünüyor. Bu üç partinin (AKP, MHP ve DTP) -fireler de olsa- milletvekili sayısı Anayasa değişikliği yapmak için yeterli. Eğer çözüm için samimiyet varsa hükümet bu desteği iyi değerlendirip fırsatı kaçırmaz.

* * *

Şu anda başörtüsü yasağı ile ilgili herhangi kanunî bir düzenleme olmamasını rağmen yasak devam ettiriliyor. Binlerce insanı mağdur etti, ediyor. Yasak, Anayasa Mahkemesinin yorumuna dayanarak sürdürülüyor. Başörtüsü yasağı artık kanunla değil, yeni anayasa ile çözülmek isteniyor. Yeni anayasa taslağını hazırlayan 6 kişilik bilim kurulunda bulunan Prof. Dr. Yavuz Atar, Ankara Haber Müdürümüz Kemal Benek'e verdiği beyanatta bunu vurguluyor: "Anayasa Mahkemesi'nin 1989 yılında yaptığı yorumu oldukça; kanunla, yönetmelikle bunu çözmek mümkün değil. O yüzden anayasaya somut bir hüküm koyup Anayasa Mahkemesi'nin buna uygun karar vermesini sağlanması gerekir." (Yeni Asya, 22 Ocak 2008)

* * *

Ayrıca yasağın sadece üniversitelerde kaldırılması yetmeyeceği aşikâr. Üniversitede başörtülü okuyan hanımlar, çalışmak istediklerinde başını açmalarını istemek kadar anlamsız bir durum olmaz. Geçmişte görüldü ki, başörtülü çalışan memurelerle kimsenin bir sorunu olmamıştı. Diğer çalışma arkadaşları arasında yadırganmıyordu. Şimdi de yadırganmayacaktır. Çünkü insanların başı açık-başı kapalı diye bir problemi yok. Bu yasak sadece yasakçıların kafasının içindeki problem. Bu yasak kaldırılırken "hizmet alan-hizmet veren" ayrımı yapmak son derece yanlıştır. Bu yüzden yasak sadece üniversitelerde kaldırılsa bir ayağı eksik olacaktır.

Gelinen noktada, artık bu yasak konusunda geri dönülmez bir yola girilmiştir. 4.5 yıllık birinci Erdoğan hükümeti zamanında olduğu gibi mesele çözülmez, şimdi de sırf çözüldüğünü göstermek için bir şeyler yapılırsa, ya da MHP'nin geçmişte yaptığı gibi meseleyi "çözerek halletme" yoluna gidilirse, yasağı çözüyoruz diye yoruma açık ifadelerle mesele geçiştirilirse millet cevabını verir.

Bu meseleyi çözüp, yasaklardan kurtulmak için de cesaret ve irade lâzım. Artık söz değil, icraat zamanı. Bu aşamada hiç kimse başörtüsü üzerinden siyaset yapmamalı, bundan siyasî rant elde edeceğini düşünmemelidir.

Hiç değilse bu sefer özgürlük için fırsat kaçırılmamalı.

25.01.2008

E-Posta: mkara@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (20.01.2008) - TRT Genel Müdürü ile.

  (19.01.2008) - Bu da 2007'nin insan hakları bilânçosu

  (18.01.2008) - İşe yanlış tarafından bakmak

  (12.01.2008) - Özgürlüğe karşı olmak

  (11.01.2008) - Merak.

  (06.01.2008) - 2008'e girerken 2007'ye bakmak...

  (05.01.2008) - 2008'e "özgürlükçü" anayasa yakışır

  (29.12.2007) - 2008'in ilk icraatı özgürlükleri genişletmek olsun

  (28.12.2007) - Nereden nereye?

  (22.12.2007) - Ne sayarsan Say

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri