"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Koronavirüsü bir haftada nasıl atlattık?

Ali FERŞADOĞLU
02 Ağustos 2021, Pazartesi
Evimizde küçük çaplı bir tadilat-tamirat işi yaptırdık. Ustanın biri girdi, çırağın diğeri çıktı 15 günden fazla bir süre! Ve bayramdan bir gün önce korona, “Sana misafirim, el öpmeye geldim!” dedi ve gönderildi!

Hülâsa, Mihmandar-ı kerimin, (Dünya misafirhanesinde kullarına yardım ve in'am eden, Rabbimiz Allah) izni ile gelmiş, “Hoş gelmiş, sefalar getirmiş!” 

Yalnız bizde kesin kuraldır: 

Tanımadığımız bir misafiri bile üç gün yedirme, içirme, barındırmaya mecburuz. 

Korona da bu kurala dahil. Misafirliğin kısası makbuldür, inşaallah çok uzun kalmaz, dedik.

Koronavirüse yakalanınca bu köşede başkalarına ne tavsiye ettiysek biz de aynen uygulamalı idik. Eskiden beri yaptığımız gibi Kur’ân ve  Sünnet-i Seniyye’nin bu zamandaki ölçü, prensip, hizmet metotlarını ortaya koyan Risale-i Nur’a müracaat etmekti. Ettik; önce tekbir, sonra tedbir, ardın tevekkül! Bu ne demektir? 

Evvelen, “İfrat veya tefrit, delillere karşı bir isyandır. 

Yani, sahife-i âlemde yaratılan delâil, uhud-u İlâhiye (Cenâb-ı Hak ile yapılan ahidler, O’na verilen sözler) hükmündedir. O delâile muhalefet eden, Cenab-ı Hak’la fıtraten yapmış olduğu ahdini bozmuş olur.” (Bediüzzaman, İşaratü'l-İ'caz, s. 215)

“İfrat-tefrit, hayat-ı nefsiye ve ruhiyenin (beden ve ruhun) maraz ve hastalığını intaç eden esbaptandır.” (Bediüzzaman, İşaratü’l-İ’caz s. 215) Onları terk ile vasat/denge durumuna geldik!

Saniyen: Sebepleri yaratan Allah’ın (cc) tabiata ve tabiatımıza koyduğu fıtrî şeriata, kanunlara da uyduk: “Esbabı tamamen ihmal ve terk etmek iyi değildir. Çünkü, o zaman Cenab-ı Hakk’ın hikmet ve meşietiyle kâinatta vaz edilen nizama karşı bir temerrüd çıkar. (Bediüzzaman, İşaratü’l-İ’caz, s. 28)

Salisen, “Hâzık (uzman), mütedeyyin hekimlerin tavsiyelerini tutmak, ehemmiyetli bir ilâçtır.” (Lem’alar, s. 219, Hastalar Risalesi, 20. Deva) Tavsiyelerini dinledik: 

İki kez Biontec aşısı ile fiilî duâmızı yaptık. Hazık doktorlar diyor ki, “Eklem ve sair ağrılar çekmemenizin sebebi aşı olmanızdır!”

Yine onların verdiği kan sulandırıcı iğne ve ilâçları aldık. 

C vitaminini de eritip içtik. Başta şalgam suyu, evde ürettiğimiz elma suyu (sirkesi), limonata ve benzeri sıvıları da bol bol tükettik.  

Misafirliğini bir hafta sürdürdü ve tamamen gitti inşallah! 

Çok kötü davranmadık; “Aman gitme, tekrar gel!” diye de tahşidat yapmadık! 

Bir daha gelmez inşallah, gelirse "Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü."

Okunma Sayısı: 1580
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Alihan Kahraman

  2.8.2021 22:13:51

  Geçmiş olsun Allah hayırlı şifalar ihsan etsin.

 • Musa

  2.8.2021 21:33:56

  Geçmiş olsun hocam

 • Ali Kiren

  2.8.2021 21:29:43

  Gecmis olsun. Selamlar.,

 • Necati

  2.8.2021 14:05:20

  Geçmiş olsun. Sağlıklı uzun hizmet dolu bir ömrünüz olsun.

 • Halil İbrahim Karahan

  2.8.2021 13:03:19

  Allah razı olsun

 • İbrahim Ersoylu

  2.8.2021 09:47:10

  Geçmiş olsun.

 • Bülent Bektaş

  2.8.2021 08:51:50

  Allah bir daha göstermesin İnşallah

 • Recep ziftci

  2.8.2021 08:28:37

  Abi geçmiş olsun Allah şifalar versin

 • Mehmet Türeli

  2.8.2021 05:50:04

  Geçmiş olsun abi, Allah şifa versin bir daha gelmesini nasip etsin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı