"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şeriat kanunları Allah’ın kanunlarıdır

Ali FERŞADOĞLU
24 Ocak 2024, Çarşamba
Sözüm ona İlahiyatçı bir Kemalist, “Şeriat kanunları Allah’ın kanunları değildir; kısasa dayanan Hamurabi kanunlarıdır!..” gibi birçok zırva saçmaladı bir videoda.

Bilmediği, yahut bile bile saptırdığı şey şu: “Dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım, sizin için din olarak İslâmiyet’i beğendim.”1 hakikatince İslamiyet, Şeriat, Hz. Adem (as) ile yola çıkmış, Hz. Muhammed (asm) ile kemale erdirilmiştir. Şeriat Hamurabi’den değil, o bazı kanunları Şeriattan almıştır. Ki, “Hamurabi kanunlarını İlahi bir kaynağa dayandırmaktaydı. Kuvvetlilerin zayıfları ezmesine engel olmak, ülkeyi kalkındırmak, insanlara faydalı olmak, zayıfların kuvvetlilere karşı korunmasını, fertlerin haklarının korunmasını, topluluk içinde hak ve adaletin sağlanmasını, halkın refah ve mutluluğunu gaye edinmişti.”2  

”Karıncayı emirsiz, arıyı yâsupsuz (arıbeysiz) bırakmayan kudret-i ezeliye, elbette beşeri nebîsiz (peygambersiz) bırakmaz.”3 Hz. Âdem (as), çiftçilerin, Hz. Nuh marangoz ve gemicilerin, Hz. Mûsâ santrafüjcülerin, Hz. İbrahim dülgerlerin, Hz. İdris terzilerin, Hz. Yûsuf saatçilerin, Hz. Dâvud demirci ve zırhçıların, Hz. İsa (as) tıpçıların piridir. Ahlâkın da, hukukun da, ilmin de, müziğin de, mimarinin de, teknolojik gelişmelerin de, sanatın da kaynağı dindir. Bunlar peygamberler ve mucizeler eliyle insanlığa hediye edilmişlerdir. 

“Âlem-i insaniyette, zaman-ı âdemden şimdiye kadar iki cereyân-ı azîm, iki silsile-i efkâr, her tarafta ve her tabaka-i insaniyede dal budak salmış: İki şecere-i azîme hükmünde, biri silsile-i nübüvvet ve diyânet, diğeri silsile-i felsefe ve hikmet; gelmiş, gidiyor. Her ne vakit o iki silsile imtizâc ve ittihad etmiş ise, yani silsile-i felsefe silsile-i diyânete dehâlet edip itaat ederek hizmet etmişse, âlem-i insaniyet parlak bir sûrette, bir saadet, bir hayat-ı içtimâiye geçirmiştir. Ne vakit ayrı gitmişler ise, bütün hayır ve nur, silsile-i nübüvvet ve diyânet etrafına toplanmış ve şerler ve dalâletler felsefe silsilesinin etrafına cem’ olmuştur.”4  

Hakikat bu iken, hilafına söylenenlerin hiçbir kıymeti yoktur.

Dipnotlar:

1-Mâide Suresi, 3.; 2-Sosyal Araştırmalar ve Davranış Bilimleri Dergisi, Tahsin Saygılı, https://www.sadab.org/FileUpload/; 3-Mektûbât, Enst./inter., s. 454.; 4-Sözler, s. 497. 

Okunma Sayısı: 1152
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  24.1.2024 16:58:11

  ..."İslâmiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez. Gündüz gibidir, göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan, yalnız kendine gece yapar."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Tarihçe-i Hayat - 80. ..."Eğer o insafsızlar, Nur Talebelerinin iyi niyet ve hüsn-ü ahlâkına aşina olup, fîsebilillah hareket ettiklerine vâkıf olup da sırf temerrüdlerinden ve garazlarından dolayı aleyhe geçmek ve o nuru söndürmek gayretinde bulunuyorlarsa beyhudedir. Zira "Kur'an yıldızlarına perde çekilmez; gözünü kapayan yalnız kendi görmez, başkasına gece yapamaz." Takdir-i Huda kuvvet-i bâzu ile dönmez. Bir şem'a ki Mevlâ yaka, üflemekle sönmez. Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'inde Nur'u söndürmek isteyenlere şöyle hitab ediyor: "Onlar Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Allah ise muhakkak nurunu tamamlayacaktır. Kâfirler hoşlanmasalar da." B.Cevab Veriyor - 13

 • Arda Yıldız

  24.1.2024 12:08:37

  Bu zihniyet gerçekten çok tehlikeli. İlahiyatlarda etkili bir konuma gelirlerse çok zulüm yaparlar. Allah şerlerinden korusun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı