"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yirmi günlük mucize: Arı

Cenk ÇALIK
22 Kasım 2023, Çarşamba
“İnsanın yirmi senede kazandığı iktidar-ı hayatiyeyi ve meleke-i ameliyeyi, yirmi günde serçe ve arı gibi bir hayvan tahsil eder; yani ona ilham olunur.”1

Risale-i Nur’da hiçbir kelime, kavram ya da rakam tesadüf eseri kullanılmaz. Yukarıdaki pasajda nazara verilen yirmi günün de pek çok hikmetleri olmalıdır. İlmi hakikatler bu hikmetlerin bir kısmını anlamamıza yardımcı oluyor. 

Böcek bilimci Gustav Rosch yaptığı bir dizi deney sonucunda, işçi arıların kovanda aldıkları görevlerin yaşlarıyla bağlantılı olduğunu keşfetmiştir. Buna göre işçi arılar hayatlarının ilk 3 haftasında birbirinden tamamen farklı görevlerde yer alırlar. Bu dönemler beş bölümden oluşur. 

Kısaca bu bölümlerde neler olduğunu görelim:

Birinci dönem ilk iki günü kapsar. İşçi arının kovandaki ilk görevi temizliktir. Pupadan çıkan arı hemen temizliğe başlar. 

İkinci dönem üçüncü gün ile dokuzuncu gün arasını kapsar. Bu dönemde larvaların durumuna göre larvaların arı ekmeği veya arı sütü ile beslenmesini sağlarlar.

Üçüncü dönem on ile on altıncı gün arasını kapsar. Bu dönemde ilk defa kovan dışına çıkarak çevre hakkında bilgi edinmeye başlarlar. Eşit altıgenlerden oluşan petekleri de bu zamanda inşa ederler. 

Dördüncü dönem on yedi ile yirminci gün arasını kapsar. Bu dönemde kovan girişinde nöbetçilik yaparak yabancıların içeriye girmesi engellenir. Her kovan kendine has koku taşır. 

Beşinci dönem ise 21. gün ve sonrasını kapsar. İşçi bal arılarının hayatlarının son dönemlerindeki görevleri besin toplamaktır. İhtiyaçları olan tüm besin maddelerini, çiçeklerden temin ettikleri polen (çiçek tozu) ve nektar (bal özü) sayesinde karşılarlar.

Doğdukları andan itibaren hiç durmadan çalışan işçi arılar ancak 40-45 gün yaşayabilirler. Yaklaşık 800 km’lik bir uçuştan sonra uçma kasları da tükenir. Genellikle kovandan uzakta ve görev başında ölürler. 

Kovanın temizliği, arı larvalarının ve yavrularının bakımı, kraliçe arı ve erkek arıların beslenmesi, bal yapılması, peteklerin inşası ve onarım işleri, kovanın güvenliği, nektar (bal özü), polen (çiçek tozu), su, reçine malzemelerinin toplanması ve depolanması gibi çok sayıda vazifeyi hakkıyla ifa etmeleri Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin şu tespitini hatırlatır:

“İhtiyâr sahibi olanların içinde, arı emsali gibi vahiy ve ilhamla tenevvür edenlerin amelleri, cüz-i ihtiyârîsine itimad edenlerin amellerinden daha mükemmeldir.”2

O halde biz de bu yaratılış harikası canlılardan ibret alarak amellerimize güvenmemeliyiz. Ömrümüzün her saniyenin ne kadar kıymettar olduğunu arıların kısacık hayatlarından anlıyoruz. Televizyon, bilgisayar ve cep telefonuna ne kadar zaman ayırdığımızı sorgulama vaktinin geldiği aşikârdır. Hayatının son saniyesine kadar milletine hizmet için sarf eden arılar bize ne mesaj veriyor? Rabbim her saniyemizi arı gibi hizmet ederek rızası doğrultusunda geçirenlerden eylesin! Amin!

Dipnotlar: 1-Sözler,s.352; 2-Sözler,s.397.

Okunma Sayısı: 3334
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz Yiğiter

  22.11.2023 11:09:43

  Amin. Cenab-ı Hak; bizleri de vahye mazhar arı gibi, istihdam yoluyla farîza-zimmetimiz cihad-ı manevîmiz olan kudsî hizmetimizi ifa ederken son nefesimizi vermeyi, marifet balı yaparken emaneti teslim etmeyi arı misal bizlere lutfesin Rabbimiz inşaallah...

 • Nahit Topaloğlu

  22.11.2023 08:14:13

  Pek hoş bir yazı. Mâşâallah gayretli kardeşim. Tebrik ederim. Rabb'im hizmette dâim kılsın. Bâki selam ve muhabbetler. Fî emânillah!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı