"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zulme karşı gelmek ve manevî cihad

İbrahim ERSOYLU
15 Nisan 2022, Cuma
Zalimin kimliği ne olursa olsun, onun zulmüne karşı çıkmak, mazlum düşman, hatta inançsız da olsa onun zulümden kurtulması için gayret etmek insanî ve İslâmî bir vazifedir. Bu vazife geçici bir süreliğine değil, zalim zulmüne devam ettiği müddetçe yapılması gerekir.

Adaletli olmayı tavsiye etmek, zulümden sakındırmak “Emr-i bil maruf, ney-i anil münker/ iyiliği tavsiye kötü işleri uyarmak” 1 Kur’an’ın yapılmasını emrettiği hususlardandır.

Hz. Peygamber(asm): “Biriniz bir kötülüğün işlendiğine şahit olursa onu eliyle, bu mümkün olmaz ise diliyle, o da mümkün olmaz ise kalbiyle buğz etsin/ onu kınasın. O da imanın en aşağı seviyesidir” buyurmaktadır. 2 Eliyle düzeltme işi devletin vazifesidir.

Üstad Bediüzzaman, bir gemide ve hanede dokuz masum bir cani olsa, o gemiyi batıran ve o evi yakan adamanın ne kadar zulüm yaptığını, onun zulmünü kâinata işittirecek derecede bağırılacağını ifade eder. 3 Onun hayatı, zulüm ve zalimlerle mücadele ile geçmiştir.

Bir yerde zalimane işler yapılmaya devam edildikçe, hakkın ve zulme maruz kalanların müdafaası meşru bir yol ve üslupla devam etmesi lazımdır. Hakperest ve vicdan sahibi kimseler, bu işten rahatsız.

Mehmet Kutlular ağabeyimiz, zulümlerle mücadelede sembol isimlerden biriydi. 28 Şubat aktörlerinin o safhada dindarlara yaptıkları zulümlere toplum ve dindar camia sessiz kalırken o, 1999 depremi ardında “Deprem ilahî ikazdır” şeklinde zulümleri eleştirmiştir.

Bir ağabeyimiz, M. Kutlular ağabeye gazete olarak zulümlere karşı gelmede biraz geri durulursa iyi olacağını söyleyince Ağabeyimiz, “Kardeşim, bizim varlık sebebimiz bunları söylemek ve yazmaktır” demiştir. 

Ülkemizde tek adam rejimi tarafından semavatı titreten zulümler irtikâp edilmeye devam edilmektedir. İnsan hak ve hürriyetleri ihlâl edilmekte, muhaliflere ve bazı dinî gruplara baskılar yapılmaktadır.

İslâm’a aykırı olan bu icraatlara ne yazık ki toplumun çoğu sessiz kalmaktadır. Bu işe sessiz kalmak umumî musbetin yol bulup gelmesine sebep olabilir.

Üstad Bediüzzaman, bir yerde vuku bulan zelzelenin umumî şekle girmesinin sebebini anlatırken, umumî musibetin, ekseriyetin hatasına terettüp etmesinden, insanların çoğunun zulümlere ya fiilen, ya iltizamen (sessiz kalarak), ya da iltihaken (onu savunarak) destek vermesi olarak ifade eder.4

Hâkim siyasîlere destek veren ve Risale-i Nur’dan habersiz grupların Yeni Asya’nın zulme ve zalime karşı çıkan tavrından rahatsız olmaları bir derece anlaşılabilir.

Ancak kendilerini Nur Talebeleri olarak tanımlayanların onun bu tavırdan rahatsız olmaları anlaşılır gibi değildir. Yeni Asya’nın tutumu inandığı prensiplerin gereğidir. O, şimdi zulüm yapanları, geçmişte mazlum konuma düştüklerinde müdafaa etmişti.

Son söz: Biz Yeni Asya Nur Talebeleri, gazete ve neşriyat yoluyla da yapmakta olduğumuz iman ve Kur’an hizmeti yanında, yapılan haksızlıklara, kanunsuzluklara, zulümlere dikkat çekmeye devam etmekle, farz-ı kifaye manasında önemli bir manevî cihat ifa etmekteyiz.

Bunun mükafaatı İnşallah ahirette Allah rızası ve ebedi saadettir.

Dipnotlar:

1- Lokman Sûresi,17. 2- Müslim, iman, 78. 3- Mektubat, 254. 4- Sözler, 67.

Okunma Sayısı: 2018
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  15.4.2022 21:04:33

  Küfür devam eder, zulüm devam etmez. Evet zaman birlik,beraberlik ve ittihad ZAMANI. Risale-i NUR' un iman ve ibadelerle ilgili derslerini devamlı mütaala ettiğimiz gibi, SOHBET ve DERS  mekan ve zeminlerinde LAHİKALARA ve Ictimai ve de  siyasi konuları da hiç bir endişe ve sebebe takılmadan icra ederek tamamlamak bunun yegane çaresidir. Bunu layıkı vechi ile yapamadığiımız için bütün bu sıkıntılar maalesef. İTTİHAD-I İSLAM' ın ve SULH-U  UMUMİNİN yolu, RİSALE-İ NUR CAMIASININ ve diğer CEMAATLERİN HER MESELEDE İTTİHAD ETMELERİNDEN geçer. Yoksa daha çoook oyalarlar ve boyalarlar müslümanları ve İNSANLIĞI!?.. Allah c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • Aysuna

  15.4.2022 13:58:45

  Allâh razı olsun Hocam,🥀🥀🥀Din;muhakeme ve tefekkürdür,şuur ve vicdandır,kalp hayatıdır.Allâh'la sımsıkı irtibattır.Tavır,söz,yorum ve yazılarıyla milimi milimine DOĞRU olmaktır, sadakat ve istikamettir,şefkat ve adalettir...Ne yazık ki kin ve düşmanlık,kibir,ENE,ön yargı gibi hastalıklar yakın körlüğüne yol açabiliyor,bu da okunan eserlerden hakkıyla istifade edilmediğinin en bariz göstergesi.Rabb'im kaleminizden razı olsun🌿🌿

 • Eyüp Aktaş

  15.4.2022 02:09:16

  Bir iki kelime hariç.Lâhika gibi bir Mâkâle.Matbuat âleminde Risale-i Nurların Naşir-i Efkarımız Yeni Asya'mız'da Netameli Kelimeler nazara verilmeye.Bera'yı Mâlûmat.Tebrikler Duâlar Muvaffakiyetler.Hayırlı Ramazanlar.Bereketli Sahurlar.Fi emanillah

 • Abdullah Tunç

  15.4.2022 00:17:51

  Her çeşit zulme karşı çık mak gerekiyor.Ferdi hakla ra tecavüzden kaçınılması gerektiği gibi umumi hu kukları çiğneyenlere karşı da çıkmak lazımdır.Hukuk ta ve zulümlere karşı olmada ayırım yapılamaz. Bilhassa amme ve ilahi hu kuku ihlal edenlere karşı son derece duyarlı olma mız lazımdır. Birbiri ile bo ğuşan iki din görünümlü cereyan beraber hafsiz hukukları çiğnediler.Hem ferdi ve hemde umumi hu kuklara tecavüz ettiler. Biri Risale-i Nur gibi kudsi bir tefsiri sadeleştirme a dı altında tahrip edip sah teleştirmeye çalıştı ki bu hem amma ve hemde ilahi hukuka tecavuzdur. Diğeri,bu kudsi hakikatla rıi inhisar altına alarak iki sene basımını yasakladı. Bu iki zalim cereyana aynı derecede karçı çıkıp,müca dele etmek gerekiyor.Bu iki siyasi akımdan birine meyleden aynen onlar gibi zalim olur.Zalim olanların zulme karşı çıkışı bir anlam ifade etmiyor....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı