"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zulme karşı izzetli duruş

Kâzım GÜLEÇYÜZ
08 Mayıs 2022, Pazar
Zübeyir Gündüzalp’in Ankara Üniversitesinde verdiği ve Üstadın tensibiyle Sözler’in sonuna konulan Konferanstaki çok önemli mesajlardan birini şu ifadelerde görüyoruz:

“Müfessirin Kur’anî ve şer’î meseleleri beyan ederken şu veya bu tazyik ve işkenceyi nazara almayan, herhangi bir tesir altında kalarak fetva vermeyen ve ölümü istihkar edip (hakir görüp) dünyaya meydan okuyacak bir iman kuvvetiyle hakikati pervasızca söyleyen İslamî şecaat ve cesarete mâlik olan bir müfessir olması gerektir. Şu mealde bir hadîs-i şerif var ki: ‘Hakiki âlimler, zalim hükümdarlara karşı hak ve hakikati pervasızca söyleyen âlimlerdir.’ İşte biz, ancak böyle ve müttakî bir allâmenin söz ve eserlerine itimad edebiliriz. Asrımızda bu hadîs-i şerife mâsadak olan Risale-i Nur meydandadır.”

Hayatı boyunca maruz kaldığı şiddetli zulümler karşısında bu manaları bizzat yaşayıp zulme karşı dik duruşun tarihî örneklerini kayda geçiren Üstadın konuyla ilgili olarak altını çizdiği önemli prensiplerden bazıları: 

* “Haksızlığı hak iddia edenlere karşı hak dava etmek ve onlara müracaat etmek bir haksızlıktır, hakka karşı bir hürmetsizliktir.”

* “Canavar bir hayvana karşı kendini zayıf göstermek, onu hücuma teşci ettiği (cesaretlendirdiği) gibi; canavar vicdanı taşıyanlara karşı dahi dalkavukluk etmekle zaaf göstermek, onları tecavüze sevk eder.”

* “Aç canavara karşı tahabbüb (sevgi göstermek), merhametini değil, iştihasını açar. Hem de diş ve tırnağının kirasını da ister.”

* “Zalim ve vicdansız bir adam, birisini yere atıp ayağıyla onun başını kat’î ezecek bir surette davransa, o yerdeki adam eğer o vahşî zalimin ayağını öpse, o zillet vasıtasıyla kalbi başından evvel ezilir, ruhu cesedinden evvel ölür. Hem başı gider, hem izzet ve haysiyeti mahvolur. Hem o canavar, vicdansız zalime karşı zaaf göstermekle, kendisini ezdirmeye teşcî eder (cesaretlendirir). 

“Eğer ayağı altındaki mazlum adam, o zalimin yüzüne tükürse, kalbini ve ruhunu kurtarır, cesedi bir şehid-i mazlum olur. 

“Evet, tükürün zalimlerin hayâsız yüzlerine!”

Sonuç: Zulümler, zalimin olmayan merhametine sığınarak sergilenecek tavizkâr, ezik ve zavallı zillet halleriyle değil, ancak bu izzetli, vakur ve cesur duruşla bertaraf edilebilir.

Okunma Sayısı: 4046
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  8.5.2022 11:09:20

  "Birinci Harb-i Umumîde üçbin adamın câniyane siyaset hatalarıyla otuz milyon bîçare nev'-i beşer aynı harbde mahvedildiği gibi, binler misaller var. İşte bu vahşiyane irticaın bu dehşetli zulümlerine karşı gelen Kur'an şakirdlerinin Kur'anın yüzer kanun-u esasîsinden وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى âyetinin ders verdiği kanun-u esasîsi ile adalet-i hakikiyeyi ve ittihadı ve uhuvveti temin etmeğe çalışan ehl-i iman fedakârlarına "mürteci" namını verip onları müttehem etmek; mel'un Yezid'in zulmünü, adalet-i Ömeriyeye tercih etmek misillü en vahşi ve zalimane bir engizisyon kanununu, beşerin en yüksek terakkiyatına ve adaletine medar olan Kur'anın mezkûr kanun-u esasîsine tercih etmek hükmündedir. Hükûmet-i İslâmiye ile bu memleketin selâmetine çalışan ehl-i siyasetin mezkûr hakikatı nazara alması lâzımdır." Emirdağ-2 - 83

 • S.topuz

  8.5.2022 11:07:57

  "İşte Kur'anın bu gibi kudsî kanun-u esasîsine irtica namını veren bedbahtlar, vahşet ve bedeviliğin dehşetli bir kanun-u esasîsi olarak kabul ettikleri şimdiki öylelerinin siyasetinin bir nokta-i istinadı şudur ki: "Cemaatin selâmeti için ferd feda edilir. Vatanın selâmeti için eşhasın hukuku nazara alınmaz. Devletin siyasetinin selâmeti için cüz'î zulümler nazara alınmaz." diye, bir tek câni yüzünden bir köyü mahvetmekle bin masumun hakkını nazara almaz. Bir tek câninin yüzünden bin adamın kılınçtan geçmesini caiz görür. Bir adamın yaralanması ile binler masumu sıkıntıya verdirir. Ve ikiyüz adamı kurşuna dizilmesini, o bahane ile nazara almaz. " Emirdağ-2 - 82

 • İlke

  8.5.2022 10:09:00

  Öğünün zalimleri din diyanet bilmezdi bugunkuler din diyanet adına zulm yapıyır.hayirseverler o zamanda zulm gördü, bugünde görüyor. O zaman mürteci gerici irticciydi bugün terörist oldu.

 • Mehmet

  8.5.2022 06:11:34

  Bu gün karikatürde gördüm 4 aylık bebeği olan ĶHK lı kadın canına kıymış insanlık bitmiş be. Yazıklar olsun. Okudugum tarihte bile böyle bir şeye rastlamadim. Bir anne evladı için bile yaşamak isterken ona ne yasattinizda canina kıydı. Yazıklar olsun her şey gibi. Insanlığı sıfırladınız.

 • CÂHİD ÖZPINAR.

  8.5.2022 01:02:28

  Küfür devam eder, zulüm devâm etmez.Biz çok zulumler gördük.Çok şükür Yeni Asyamız, dimdik ayakta.Dâima hile ile işgörenler ; mihnet ile can vermişler dir.Yaşasın çalışkan gazetecilerimiz,yazarlarımız.Sizler hakkın ve hukukun yılmaz savunucusunuz..En kısa zamanda bu olumsuzluklar bitecek.Ancak iyi çalışarak ve ihlâsla hizmet etmek şartıyla..Hakiki âlimler, zâlim liderlere karşı korkmadan hakkı savunmaktadır.Allah insanlarımızı gaflet uykusundan uyarsın.Yazarlarımıza kuvvet versin.Âmin.

 • Mehmet

  8.5.2022 00:15:38

  Tüh .Bu birinci tüh zalimin başına.2.tüh Alim kılıklı gezen dalkavukların başına.3.tüh sesini çıkarmayan kuru kalabalıklara başım diye gezenlere.4.tüh Adaleti tecelli ettiremeyip zalime teslim olan zavallılara.5.tüh zulmü idrak edememiş veyahut idrak ettiği halde gerekeni yapmayan ,müslümanım diye geçinen tiplere.6.tühde niyette.O da kime :şu saate kadar zulme uğradığı halde sesini çıkarmayan KORKAK masumlara.6.tüh uzun zamandır bekliyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı