"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Evliyalar diyarı Elazığ seyahati

Rüstem GARZANLI
03 Mart 2019, Pazar
Arap Baba, Fethi Baba, Zahiri Baba, Seyyit Mustafa Naci, Seyyit Muhammed Mazhar, Risale-i Nurun gayet ehemmiyetli muhlis ve halis şakirtlerinden Seyyit İbrahim Hulûsî Yahyagil ve daha sayamadığım manevî şahsiyetler diyârı El’aziz’in manevî havasını teneffüs etmek ve oradaki gönül dostlarını ziyaret etmek üzere 16.2.2019 günü Diyarbekir’den- El’aziz’e doğru yola çıktım.

Elazığ Öğretmenevinin önünde beni bekleyen Risale-i Nurlar’ın emektar hizmet erlerinden Hacı Hasan Yiğitkan ile kucaklaştıktan sonra, dershaneye beraber gittik. Gelişimden haberdar olan seksen beş yaşında El’aziz’in saff-ı evvel Nur Talebelerinden Zekeriya Doğan Ağabey de bizden hemen sonra dershaneye teşrif ettiler. Öğle namazına müteakiben üniversite gençlerinin okuma programı başladı.

Üniversite gençlerinin hizmet aşkı gözlerinden birer projektör gibi gönlümüze aksediyordu. Risale-i Nurlar’ı anlamış, bilinçli, okuduklarını birbirleriyle müzakere edebilen, her biri kendi yeteneğiyle fikir üreten, azim ve basiretli, istikbale ışık tutabilecek bir gençlik grubu olarak gördüm. 

Bu arada derse katılmışken hasbelkader Risale-i Nur eserlerini kısa zamanda öğrenmenin küçük bir şemasını ve metodunu usûlen de olsa onlarla paylaştık. Asa-yı Musa eserinden geçen üniversite Nur Talebelerinden Mustafa Hilmi’nin bir mektubu ile derse devam ettik. Bir saat sohbetimiz bir an-ı seyyale gibi geçti. Şunu da ifade etmeden geçmek istemem, iman ve Kur’ân hizmetlerinde gençlerle görüşmek, onları motive etmek ivedilik arz eden bir konudur. Onları Risale-i Nur dairesine dâvet etmek, onlarla ciddî manada ilgilenmek gerekiyor. 

Dersten sonra Hasan Yiğitkan ve Zekeriya Doğan Ağabeylerin rehberliğinde dost ziyaretine gittik. İlk ziyaretimiz Elazığ Yeni Asya Gazetesi İl Temsilcisi Hasan Argın Beyin işyerine oldu. Hasan Argın Bey, Elazığ’da elli yıldan beri Hazret-i İdris (as) mesleği olan terzilik yapıyor, terzi dükkânın bir köşesinde Risale-i Nur Külliyatı ve Yeni Asya Neşriyatı’na tahsis etmiş, orada kitapları satıyor, gazeteleri bayilerden toplayıp abone olanlara dağıtıyor. Terzilerin özelliğinden olsa gerek, hoş sohbet ve ikrâmları boldur. Hasan Beyin de ikramı bol sohbeti tatlıdır. Çay, kurabiye ve güzel sohbetiyle devam eden muhabbetimiz bizi ikindiye ulaştırdı.

Elazığ’ın Ulu Camii ve sembol ismiyle müsemma İzzet Paşa Camii’nde ikindi namazını kıldık, namaz tesbihatına müteakiben Kur’ân’ı Kerîm’den Rahman Sûresi’nden” O halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?” Davudî bir sesle müezzin efendi tarafından  Aşr-ı Şerif okundu. Âyetin anlamı ve müezzinin kıratı cami cemaatini şad eyledi. 

Camiden sonra tekrar dershaneye geldik, yatsı namazına müteakiben umumî derste  imanı ve içtimaî ders birleştirilerek yapıldı. Zekeriya Ağabey, Hulûsi Ağabeyden hatıralarla derse önemli katkılarda bulundu. Cemaatin sükûnetle ders dinlemeleri gözden kaçmadı. Dersten sonra da içtimaî konularla ilgili meselelerden  Nevzat Pamukçu, İbrahim Özerhan,  Hasan Yiğitkan, Mustafa Yalçın ve isimlerini daha sayamadığım kardeşlerle aramızda soru-cevap fasılası başladı. Böylece gecenin geç vaktine kadar muhabbet devam etti…

Ertesi gün sabah saatlerinde Gazete İl Temsilcimiz Hasan Argın Bey dershanede öğrenci kardeşlerimizle birlikte kahvaltıyı hazırladılar. Akşam hayırlı bir iş dolayısıyla sohbete katılamayan Hasan Beyle kahvaltı safhasında tatlı bir sohbetimiz oldu. Bu arada dershanede kalan üniversite öğrencilerinden Zübeyir Talha Taşpınar, Ali Osman Yasak, Yunus Atıcı kardeşlerimizin ilgi ve alâkaları bizleri memnun etmiştir.. 

Allah rızası gözetilerek yapılan en küçük hizmet büyüktür. Bu sebeple müfritane irtibat sağlamak, uhuvvet ve samimî dostluğu derhatır etmek insanlığın bir düsturudur. Bu insanî ve uhuvvete dayalı ziyaretimizde ilgi ve alâkalarını esirgemeyen Elazığ’lı dostlarıma teşekkür ederken. “Misafir nasıl karşılanırsa, öyle uğurlanır” prensibiyle samimî bir alâka ile beni karşılayan Hacı Hasan Yiğitkan Beye,  aynı samimiyetle otogara kadar vasıtasıyla beni uğurlayan Yeni Asya İl Temsilcimiz Hasan Argın Beye de ayrıca teşekkür ederim. 

Okunma Sayısı: 5073
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı