"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çin zulme, insanlık seyre devam mı?

Süleyman KÖSMENE
30 Mart 2021, Salı

Uluslar Arası Sesler 

Uluslar Arası Af Örgütü, Çin Makamlarının Müslüman Uygur’ların çocuklarını ailelerinden kopardıklarını söylüyor. Af Örgütü, “Kırık Kalpler ve Hayat: Baskı sonucu ayrılan Uygur ailelerin kâbusu” adlı bir rapor hazırladı. 

Çin’in kuzeyindeki Sincan Özerk Bölgesinde Çinli makamların takibi sebebiyle çocuklarını alamadan ülke dışına kaçan Uygurlar ile yaptığı mülâkat sonucunda hazırlanan rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Bu çocukların “eğitim kampı” adı altında yetimhanede tutulduğu, anne ve babalarının ise Sincan’a dönemediği kaydedildi. 

Af Örgütü Almanya Teşkilâtı Asya Uzmanı Theresa Bergmann diyor ki: “Çin’in “terörizmle mücadele” kisvesi altında Uygurlara uyguladığı acımasız kitlesel tutuklamalar yürek burkuyor.” 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Bachelet ise, Cenevre’de düzenlenen İnsan Hakları Konseyi’nin 46. oturumunda bir konuşma yaparak, Çin yönetiminin Sincan’daki insan hakları ihlâlleriyle ilgili raporların bağımsız şekilde değerlendirilmesi gerektiğini, keyfî gözaltılar ve zorla çalıştırmalar olduğunu ifade etti. Sözlerine şöyle devam etti: “Uluslar arası kamuoyu, bölgede soykırım yapıldığını dile getiriyor. Aralarında ABD, Kanada ve Hollanda’nın da olduğu ülkelerin parlamentoları, Çin’in Doğu Türkistan’daki faaliyetlerini ‘soykırım’ olarak niteleyen tasarıları resmen kabul etti. Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD başta olmak üzere birçok ülke, Çin’e çağrıda bulunarak BM yetkilileri ile insan hakları uzmanlarının Doğu Türkistan ve Tibet’e kısıtlama olmaksızın ziyaret yapması için izin vermesini istiyor.”

Şu Tezata Bakar mısınız?

Keza Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda makamları ortak bir bildiri yayınladılar. Bildiride Çin Hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlâllerinin kaygı verici noktaya ulaştığını açıkladılar. 

Yapılan açıklamada, “Çin’in kapsamlı baskı programı, dinî hürriyetlerin ciddî ölçüde kısıtlanması, zorla çalıştırma, toplama kamplarında toplu gözaltı, zorla kısırlaştırma ve Uygur mirasının organize bir şekilde yıkımını ihtiva ediyor.” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Açıklamada, söz konusu ülkeler ile AB’nin, Çinli yetkililere yönelik ortak bir yaptırım adımı attığına dikkat çekilerek, “Çin’e, Uygur Müslümanlarına yönelik baskıcı uygulamalarını sonlandırma ve keyfi olarak gözaltına alınanları serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Buna benzer haberleri ajanslardan okuyunca, içlerinde bir tanecik Müslüman ülke var mı diye gözlerim arıyor. Ama bulamıyor. Bizim ülkemiz de dahil. 

Bizim ülkemizin Müslüman ve Türk yöneticileri Uygurları terörist gören Çin anlayışını haklı gören adımlar atıyor. Çinlilerle Suçluların İadesi anlaşmasını yapma yolunda… 

Şu tezata bakar mısınız? 

Sağduyu Ayağa Kalkmalı

Avrupa’nın, Amerika’nın ve diğer dost ülkelerin bu sesi, sağduyunun sesini temsil ediyor. Onların da ticaret bağlantıları yok mu? Çin ile arayı açmak onların da ekonomik çıkarlarına ters düşmüyor mu?  

Ama bu konuda onlar vicdanlarının sesini, sağduyunun sesini temsil ediyorlar. Biz ise Müslüman ve Türk sıfatımızla sınıfta kaldık! Diğer Müslüman sıfatlı ülkeler de sınıfta kaldılar maalesef. Gayr-i Müslim sıfatlı ülkelerin sesi çıkıyor. Ama Müslüman ülkelerin sesi soluğu duyulmuyor. 

Bu tezata ne dersiniz?   

Hani Peygamber Efendimiz (asm) buyurmuyor mu? 

“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’dan bir sıkıntıyı giderirse, Allah o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslüman’ın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” 1

Bütün dünyada sağduyunun sesinin ayağa kalkması lâzım! Müslüman’ların, bu sağduyu sesine en yürekten destek olmaları lâzım! 

Bu ses, Çin’i bir tükürükte boğar. Ama bir çıksa… 

Dipnot:

1- Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr 58; Ebû Dâvûd, Edeb 38, 60;Tirmizî, Hudûd, 3, Birr, 19; İbni Mâce, Mukaddime, 17.

Okunma Sayısı: 1865
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Neslinur

  30.3.2021 13:50:21

  Rachel aliene corrie barış gönüllüsü kardeşimiz refahta israil zulmünü protesto ederken israil zırhlı buldozer tarafından öldürüldü kahraman rachel kadarda mı olamıyoruz zulmü kınama konusunda ..(Allah ın inayetinde şehit olduğuna inanıyorum)

 • Sezai MUMCU

  30.3.2021 13:46:54

  Türkiye Cumhuriyeti İngiliz ile Çin arasında İPEK YOLUNU TE'SİS İÇİN YAPTIRIM OLARAK NE YAPIYOR? Ya Uygura HÜRRİYET ya İPEK YOLUNU UNUT DİYECEK YÜREK! Her şey para değil, KARDEŞİN HÜRRİYETİNİ cüzi menfaate SATMAMALI İMANLI ER KİŞİ!

 • Mehmet Türeli

  30.3.2021 04:31:12

  Zulm ile abad olanın akıbeti berbad olur. Zulme sessisiz kalan zulme ortak olur...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı