"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Namazı kesip geçen delikanlı

Süleyman KÖSMENE
05 Mayıs 2022, Perşembe
Muharrem Okur: Mektubat, (h)174. sayfada hırçın çocuğa olan beddua meselesinin öncesi sonrası rivayetin tamamı nedir?”

Onun Ayağını Kes

Mektubat’ta anlatılır ki: “Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm namaz kılarken, hırçın bir çocuk namazını kat edip geçtiğinden, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm “Allah’ım onun izini kes” demiş. Ondan sonra çocuk daha yürümemiş, öyle kalmış, hırçınlığının cezasını bulmuş.”1 

Ebu Davud’un rivayeti de şöyledir: Said bin Gazvan hac dönüşü Tebük’e gelmişti. Yere oturtulmuş sakat bir adam gördü. Yanına yaklaştı, niçin bu hâle düştüğünü sordu. 

Adam şöyle dedi: “Resulullah Tebük’e geldiğinde bir hurma ağacının önüne inmişti. ‘Şu ağaç bizim kıblemizdir.’ buyurdu. Ve hurma ağacına dönerek namaza durdu. Ben daha o zaman küçüktüm. Koşarak geldim. Sütre olarak duran hurma ağacı ile onun arasından geçtim. Bunun üzerine Resulullah: ‘O bizim namazımızı kesti, Allah da onun ayağını kessin.’ buyurdu. O günden beri ayağa kalkamaz oldum.”2

Bilmediğimiz Sırlar Var 

Kaynaklarda böyle anlatılıyor. Biz bu hadise başkaları gibi uydurma yaftası takmayacağız. Rivayet edenleri itham etmeyeceğiz. Bundan bir çocuk ve şefkat edebiyatı çıkarmayacağız. Çünkü biliyoruz ki Resulullah (asm) çocukları herkesten çok severdi.   

Biz hadisi anlamaya çalışacağız. Anlayamadığımızda susacağız! Ne rivayet eden âlimleri, ne Peygamber Efendimizi (asm) bu nedenle -hâşâ- kınamayacağız! Haddimizi bileceğiz. 

Önce şunu teslim edelim: Biz her şeyin hikmetini bilmek zorunda mıyız? İnsanlık tarihinde hikmetini bilmediğimiz nice hadiseler yok mudur? Bu da onlardan biri olamaz mı? 

Hz. Hızır (as), Hz. Musa (as) ile yolculuğunda gemiyi deliyor. Hazret-i Musa (as) karşı çıkıyor. Biraz yürüyorlar. Hazret-i Hızır bu defa bir genci öldürüyor. Hazret-i Musa (as) buna da karşı çıkıyor. “Masum bir insanı öldürdün sen! Ne kötü bir şey yaptın!” diyor. Bunlar, hepimizin duyacağı cinsten tepkilerdir. 

Fakat Hazret-i Hızır (as): “Sana sabredemezsin demedim mi?” diye çıkışıyor.3

Ardından sebeplerini şöyle açıklıyor: “Gemi denizde çalışan yoksul kimselerindi. Onu delerek kusurlu yaptım ki, ileride her sağlam gemiyi gasp eden kralın hışmından emin olsunlar. Çocuğa gelince… bu kâfir tabiatlı çocuğun ileride anne ve babasını isyan ve inkâra sürüklemesinden korktuk.”4

Gerçek Hikmetini Resulullah’a (asm) Bırakmalıyız

Bu çocuğun bir müşrik çocuğu olduğu, Resulullah’ın namazını ifsat etmek için kışkırtılarak gönderildiği, Resulullah’ın da bir mu’cize ile müşriklerin oyunlarını bozduğu yorumunu yapanlar olduğu gibi, çocuğun ergen ve hırçın bir delikanlı olduğunu, namazı kasıtlı olarak kestiğini söyleyenler de olmuştur.5

Nihayet İmam-ı Suyûtî, bu hadiseyi Hz. Hızır’la başka bir çocuk arasında geçen hâdiseye benzetmiş ve hikmetinin sadece Peygamberimizce (asm) bilindiğine işaret ederek yorumdan kaçınmıştır.  

Doğru olan da yorumdan kaçınmak olmalıdır. Her şey bizim malumatımıza münhasır değildir. Nihai manada çocuk için böylesinin daha hayırlı olduğunu düşünmek ve gerçek hikmetini Resulullah’a (asm) bırakmak daha doğru olacaktır. 

Dipnotlar:

1- Mektubat, s. 174; Beyhakî, 5/243., 2- Ebû Dâvud, Salât: 110., 3- Kehf Suresi: 71-79., 4-  Kehf Suresi, 79, 80., 5- eş-Şifâ, 1/632.

Okunma Sayısı: 1749
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Huseyin ONAT

  5.5.2022 14:36:08

  Allahu Alem... O bilir . Hikmetine sual kimin haddine...

 • Cafer Tayer

  5.5.2022 13:33:02

  Cami cemaati ve bir çok Müslümanın en önemli rahatsızlıkları olan bir konuya giriş yapılmış. tamamlanması gerekli. Gençlerin hızla cemaat ve dinden uzaklaştığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının bile çocukları camiye alıştırma projeleri yaptığı bir dönemde derslerimizde çocukları muhafaza için "RUHSAT ile hareket" etmekten başka çare göremez iken bu konunun sadece Asrı Saadette yaşanan olayın yorumu ile bırakılmaması hem cemaaati faaliyetlerde hem de mescitlerde bu durumda nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair FETVA makamında cevazi yazıya ihtiyaç var. bu yazının devamı olmalı, burada bırakılmamalı, küçük çocuklu ebeveynlerin hizmetten ictinablarını önleyici yazı ivedilikle gelmeli...

 • S.topuz

  5.5.2022 13:32:32

  "Namaza ALLAHI'I c.c GÖRÜR gibi durunuz, siz O'nu (c.c) gözmeseniz de O (c.c) sizi görüyor" ,hadisinin manevi havası gereği, Resülüllah s.a.v bütün zahiri ve batıni havassıyla HUZUR-U İLAHİDE HUŞU ile namazını eda ederken, buna hiç bir şeyin engel olması hoş görülemez. Onun NAMAZI ile BİZLERİN namazdaki vaziyyetimiz, namazın tekbiriyle birlikte DÜNYEVİ mesele ve problemlerimizin ve şeytanın vesveseleri, kibleyi bile bize unutturup uyutturarak namazı eda etmeye çabalamamız arasındaki farkı anlayabilmek o kadar kolay olmasa gerek. Ömrümüzde bir defa da olsa, o his ve duyguya yaklaşabilsek bize ne mutlu. En doğru hikmetini Cenabu Allah c.c bilir.

 • Said Yüksekdağ

  5.5.2022 11:26:44

  Allah razı olsun.. Benim de merak ettiğim bir meseleydi.. Sonuçta hepimiz Peygamber Efendimiz (asm) şefkat peygamberi olarak görüyoruz. Nasıl olur da bir çocuğa beddua eder diye düşünebiliriz ama bu da hadisi rivayet eden sahabeleri itham manasına gelir. Bu meselenin illa ki bilemediğimiz hikmetleri vardır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı