Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 02 Mayıs 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Mehmet KARA

BelirsizlikDün bütün gözler Anayasa Mahkemesindeydi.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci 16 Nisan’da başladı, süreç birinci tur oylaması ile devam etti. Bugün ikinci tur oylamanın yapılması gerekiyor. Ancak dün gelişen olaylar sebebiyle tam bir belirsiz hâkimdi Ankara’da… Dün bu yazıyı kaleme aldığımız saatlerde hâlâ Anayasa Mahkemesinden bir karar çıkmış değildi ve ikinci oylamanın yapılıp yapılmayacağı belli değildi.

Geçtiğimiz hafta Salı günü Meclis’te büyük bir hareketlilik yaşanıyordu. Kulisler insanlarla doluydu. Herkeste bir heyecan, AKP’nin cumhurbaşkanı adayını açıklamasını bekliyordu. Erdoğan partilerinin adayını büyük tezahüratlar eşliğinde açıkladı. Tartışma bundan sonra çıktı. Baykal’ın ortamı geren açıklamaları, ANAP ve DYP’nın oturuma katılmama kararı ve Cuma günü yapılan ilk tur oylama…

Tabiî bu oylamadan sonra da Genelkurmay’ın gece 23.30 civarındaki e-muhtırası bu belirsizliği daha çok arttırdı. Peşinden Baykal’ın Pazartesi günü, parti genel merkezinde yaptığı toplantıda, “Anayasa Mahkemesi eğer ‘367’ye gerek yoktur’ kararı verirse, Türkiye çok tehlikeli bir çatışmaya sürüklenebilir” sözü gerginliğin artmasının tuzu-biberi oldu.

Dün de partilerin grup toplantılarını takip etmek için Meclis’e gitmiştik. Ama öyle bir sessizlik hâkimdi, kulislerde çıt çıkmıyordu. İktidar kulisinde bir tek benim sesim çıkıyordu. Bunun sebebi de Bizim Radyo’da gazetemiz yazarlarından Davut Şahin’in sunduğu Gündemin Nabzı’nda programına canlı bağlantımızdı. Şahin’le programda günün gelişmelerini ve bu “sessizliği” değerlendirdik.

Her hafta Salı günü Meclis’te parlamentoda grubu bulunan partilerin grup toplantıları vardır. Ancak bu hafta Anayasa Mahkemesinin kararı beklendiği için CHP ve ANAP grup toplantılarını bugüne almıştı. AKP grubunun toplanacağı belirtiliyordu. Ancak toplantının başlayacağı saate az bir zaman kala bu toplantı da iptal edilip, gözler Mahkemeden gelecek cevaba çevrilmişti.

Burada şunu söylemekte yarar var. Hem Genelkurmay’ın “muhtırası,” hem de Baykal’ın sözleri yargıya müdahale olarak, değerlendiriliyordu.

TBMM’nin kararını Anayasa Mahkemesine taşımak millet iradesinin mahkemeye taşınması olarak değerlendirildiğinde de son günlerdeki açıklama, beyanların demokrasiye ne kadar büyük zarar verdiği ortaya çıkıyor.

Meclis’te Genelkurmay’ın muhtırası hâlâ tartışılmaya devam ediyor. Genelkurmay’ın bildirisindeki üslup bozukluğuna dikkat çekiliyor. Bildiriyi, Genelkurmay’ı ve Baykal’ı ziyaret eden aynı zamanda akademisyen bir gazetecinin kaleme aldığı iddiası dillendiriliyor. Ve bu bildirici gazeteci-akademisyenin kim olduğu yönünde değişik isimler ortaya atılıyor.

İşte böyle bir ortamda gözler Anayasa Mahkemesi’ndeydi. Ankara’da CHP’nin, 367 dâvâsında raportör Anayasa Hukuku Doçenti Hikmet Tülen’in raporunda, 367 tartışmasına ilişkin çok yönlü analiz yaptığı ve başvurunun reddi görüşü ağır bastığı konuşuluyordu. Bu yazı çıktığında Anayasa Mahkemesi ne kadar verir bilmiyorum, ama eğer üyeler de raportörün dediği yönde karar verirse, Cumhurbaşkanlığı için oylama bugün öğleden sonra Meclis’te yapılacak ve tekrar 367 aranacak. Eğer bu rakam bulunamaz da 9 Mayıs’ta yapılacak üçüncü turda Abdullah Gül’ün 11. cumhurbaşkanı olacağı kesinleşecek.

Eğer Anayasa Mahkemesi CHP’nin iddialarına olumlu cevap verirse, başka bir belirsizlik önümüze çıkacak…

02.05.2007

E-Posta: mkara@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (29.04.2007) - Yeni bir süreç mi?

  (28.04.2007) - Meclis'te tarihî gün

  (22.04.2007) - Sezer portresi

  (21.04.2007) - Sivil toplumun “derin”i olur mu?

  (15.04.2007) - Süreç ve bilgi kirliliği

  (14.04.2007) - Bakalım “gururla” anlatacaklar mı?

  (12.04.2007) - Yeni başkomutan!

  (18.02.2007) - Olmert'in ziyareti

  (17.02.2007) - Meğer ‘288 okul numaram değil’miş!

  (11.02.2007) - 301 ve laiklik

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004