Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 09 Şubat 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Kazım GÜLEÇYÜZ

Türklüğe hakaretMHP lideri Bahçeli “Başörtüsü manevî, 301 millî dâvâmız” diyor. “Manevî dâv┠için AKP ile birlikte yaptığı ortada: Yasağı üniversitelerle sınırlı olarak kaldırmak için, bu sonucu dahi vereceği şüpheli bir girişimde bulunmak.

“Millî dâv┠olarak nitelediği 301’deki tavrı ise, bu maddeyi korumak ve dokundurmamak.

Ve maddede değişiklik yapma girişimlerini sabote edip engellemek için “Türklüğe hakareti suç olmaktan çıkarmak istiyorlar, yetişin ey Türk milleti” diyerek ortalığı ayağa kaldırmak.

Türk Ceza Kanunu 1926’da İtalya’dan alınıp Türkiye’de uygulamaya konulduğu zaman, orijinal metinde “Türklüğe hakaret”e tekabül eden bir ifade yokmuş. Ama yeni TCK taslağını hazırlayan merhum Dönmezer’den öğrendiğimize göre, bu ibareyi bizzat Atatürk ilâve etmiş.

Ve ilginçtir; bu ilâvenin İtalyan karşılığı, Roma’da faşist rejimin işbaşı yapmasından sonra, 1930’da onların ceza kanununa da konulmuş.

Ama İtalya faşizmden kurtulup demokrasiye döndükten sonra, bu rejimin diğer bütün kalıntıları gibi, bu madde de tabiî ki temizlenmiş.

Türkiye’de ise hâlâ yürürlükte. AB sürecinde bu maddeyle de epeyce uğraşıldı, bazı değişiklikler yapıldı, ama bunlar esası değiştirmeyen rötuş ve makyajlar olmaktan öteye gidemedi.

TCK yenilenirken madde bir kez daha ele alındı, ama Türklük ibaresine, sırf vaktiyle Atatürk tarafından konulduğu gerekçesiyle dokunulamadı. Maddenin 159 olan numarası 301 olarak değiştirilip, yine ufak rötuşlarla yetinildi.

Maddeyle korunanlar Türklükten ibaret değil.

Yanı sıra, Cumhuriyet, TBMM, hükümet, yargı organları, askerî veya emniyet teşkilâtı da 301 koruması altında.

Ancak uygulamada bu madde şimdiye kadar çok büyük bir çoğunlukla askere yönelik eleştirileri susturmak için kullanıldı. Buna mukabil, TBMM’yi, hükümeti veya polisi ilgilendiren yönüyle pek gündeme getirilmedi. Türklük meselesi ise Hrant Dink ve Elif Şafak’a karşı işletildi.

301, TCK’nın “Millete ve devlete karşı işlenen suçlar” başlığını taşıyan, ama milletten ziyade “devlet”i koruma içerikli Dördüncü Kısmının, “Devletin egemenlik alâmetlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlar” arabaşlıklı Üçüncü Bölümünde özel bir madde olarak yer alıyor.

Oysa devleti değil, birey hak ve özgürlüklerini öne çıkaran çağdaş hukukta bu tür düzenlemelerin yeri yok. 301’i savunmak için öne sürülen “Avrupa’nın da 301’leri var” iddiası da asılsız.

Oralarda var olduğu söylenen maddelerin uygulanış biçimiyle, Türkiye’deki çağdışı 301 uygulamaları arasında da hiçbir benzerlik yok.

Türklüğe ve maddedeki bazı devlet kurumlarına hakaret edildiği iddiasıyla en sıradan eleştirileri dahi 301 kapsamında soruşturma, dâvâ ve ceza konusu yapan zihniyet, Türkiye’ye taşıyamayacağı ayıpları yüklemek suretiyle Türklüğe ve de devlete en büyük kötülüğü yapıyor.

Türklüğe hakareti cezaî müeyyideye bağlayan kafa, diğer unsurları bu imtiyazdan mahrum bırakarak eşitlik ilkesini çiğnemek; Türklüğü çağ ve hukuk dışı bir baskı sisteminin ve çeteciliğin dolgu malzemelerinden biri haline getirmek; ve aynı sistemle Türkiye’yi her alanda geri bıraktırmak suretiyle, Türklüğe de, Türklere de, Türkiye’ye de en büyük hakareti bizzat kendisi yapıyor...

09.02.2008

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (08.02.2008) - Halat ve takoz

  (07.02.2008) - Sağduyuya dönüş fırsatı

  (06.02.2008) - Siyasetle olmuyor

  (05.02.2008) - MHP’nin hesabı ve AKP

  (03.02.2008) - Tesettürde öncelik

  (02.02.2008) - Çetelerle mücadele

  (01.02.2008) - Çözüm ne?

  (31.01.2008) - Gelinen nokta

  (30.01.2008) - Endişeler artıyor

  (29.01.2008) - Çözüm mü, kargaşa mı?

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri