"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şeceresi net, seciyesi yüksek ve kadirşinas olmak

Ahmet BATTAL
14 Mayıs 2022, Cumartesi
Demokrat Partinin Genel Başkanı ve Siyasetin Beyefendisi Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal önceki akşam Halk TV’de gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Barış Terkoğlu, Süleyman Soylu’nun Demokrat Parti’nin Genel Başkanlığından ayrılma sürecine de atıf yaparak şunu sordu: “Merkez sağda veya sağda hep bir cemaat tartışması oluyor. Hatta sizin hakkınızda bile oldu. … Yeni Asya cemaati oldu vesaire. … Siz bu cemaat meselesine nasıl bakıyorsunuz? Hem genel olarak cemaatlere … hem  Demokrat Parti nasıl bakıyor?”

Şirin Payzın da soruya şunu ilave etti: “En önemlisi, bir cemaatin üyesi misiniz?”

Aslında ehline cevabı malum olan ve dolayısıyla çok da anlamlı olmayan bu sorulara, her zaman sakin ve dikkatli bir üsluba sahip olan Sayın Uysal’ın verdiği net, okunaklı ve dokunaklı cevabının ilgili kısımları şöyleydi:

“Demokrat Parti Genel Başkanı olarak siyasi aidiyetimin dışında hiçbir dar örgütün ne dün ne bugün … siyasi şeceremiz bilinir. Ben yirmi yıldır vazife yapan birisiyim. … Bizim geleneğimize Yeni Asya geleneği her daim destek vermiştir. Onların siyasetle ilişkisi, ölçüsü, hiçbir zaman siyasete dahil olmamak noktasındadır. Zaman zaman hasbî duygularla demokrat geleneğe destekleri bu manada isnatlara sebep olmuştur. Bu, Menderes döneminden, rahmetli Demirel döneminden bugünlere kadar gelmiştir. O açıdan böyle bir soruyu da şiddetle reddederim. Seciyemiz ortada. Biz Demokrat Parti kimliğinin ötesinde hiçbir etnik, dinî, mezhebî bir referans sahasının aidiyetini Demokrat Parti Genel Başkanlığının önüne koymayız, böyle hiçbir aidiyetim de yok.” 

Sayın Uysal’ın Yeni Asya’yı neşredenlerle ve sahiplenenlerle ilgili şu sözleri özellikle önemliydi:

“Onların siyasetle ilişkisi, hiçbir zaman siyasete dahil olmamak noktasındadır. Zaman zaman hasbî duygularla demokrat geleneğe destekleri (birilerince yanlış anlaşıldığı ya da yanlış anlatıldığı için) bu manada isnatlara sebep olmuştur.”

Bu cümleler, kendisinin ve ekibinin hem genel olarak sivil din hizmetlerinin ve hem de bilhassa Yeni Asya’nın demokratlara verdiği hasbî desteğin kadr ü kıymetini iyi bildiğini gösteriyor. 

Bu doğru ve net cümleler aynı zamanda çok sayıda Yeni Asya takıntılısının da canını sıkmış olmalı. (Hakikati anlamayı reddedip bozuk plakta kafası takılanın canı sıkılsın zaten).

Hakikat şudur: Yeni Asya zor gazetedir. Kendi doğruları vardır. Köşelidir. Nettir. 

Zaten demokratlık da zordur, net ve ilkeli olmayı gerektirir. 

Yeni Asya antidemokrat siyasette fazla ileri gitmiş olan birçoklarınca, “siyaset yapmakla” suçlandı. Onların bu suçlamaları aslında Yeni Asya’nın onların istedikleri partiye destek vermeyi reddetmesinden kaynaklanıyor.

Konuyu, usulü, aracı ve amacı bilmeyen başka birileri de Yeni Asya için “cemaatin gazetesi olsun ama siyaseti olmasın” dediler. 

Oysa Yeni Asya parti ayrımı yapmaksızın siyasetçiye adalet ve hürriyet dersi vermeye çalışıyor. Bu “siyaset yapmak”sa, evet, Yeni Asya “bu siyaset”i yapıyor. 

Ama Gültekin Uysal Beyefendi’nin de belirttiği üzere, siyasetten kasıt siyaset yoluyla devleti “ele geçirmek”se Yeni Asya bundan baştan beri uzak duruyor. Dine hizmet iddiasında olan dindarları da bundan uzak durmaya ve sivil kalmaya davet ediyor. Devleti elde etme ve elde tutma işini ise dindar demokratlara havale ediyor.

Son on yılda cemaatler ve cemaat kavramı büyük yara aldı. Sebepleri malum. Ama geçiyor. “Hak şerleri hayreyler, zannetme ki gayreyler” prensibi bu konuda da işleyecek. Yeter ki Yeni Asya ve okuyucuları siyasette istikameti muhafaza etsin. 

Okunma Sayısı: 1643
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Aysuna

  14.5.2022 17:25:25

  Demokrat çizgi geleneğinden gelen Soylu'yu gördükten sonra artık ne Uysal 'a ne de her türlü siyasete hiçbir güvenimiz kalmamıştır.Uysal da iktidarın söylemini kullandı geçen gün,haklar helal değildir Allah'ım

 • S.topuz

  14.5.2022 16:16:22

  53 sene, die kolay. Gel de o çile, zorluk ve her türlü engellemeler,yasaklar,hapisler, senelerce ilan ve reklam yasakları,yok saymalar vesaire vesaireler. Bunu çekenler bilir ancak. Yandaşlar bu çileyi anlamaz,anlayamaz da. Yaşamayan nereden bilsinki? Bir Eli yağda ,öbür eli..B...!. Biz, Allah rızası ve MEMLEKETİN ve AMEM-İ İSLAMIN selameti ve de gerçek DEMOKRASİ nin yeşermesi için gayret sarf ediyoruz! Ne siyasetten, ne de SİYASİLER' den hiç bir maddi menfaat beklemiyoruz. Istemezük de. Gölge etmesinler lüften, başka ihsan is-te-meeez. Bunu anlamayacak ne var ki? Sen yeter ki ANLAMAK isteee! Allah c.c, bu ÜLKEMİZ için hayırlı YOLU ve çığırı açan ve genişletenlerden ebeden razı olsun ve Cesaretlerini artırsın inşaallah. Her türlü şerirlilerin engellerinden muhafaza etsin. Amiiin . 53.YILIN MÜBAREK ve HAYIRLI ve de Açık olsun Yeni Asya...

 • M. Selim

  14.5.2022 15:21:02

  Her zaman olduğu gibi yine süper bir yazı olmuş. Allah istikamet, güç ve kuvvet versin.

 • İmdat Su

  14.5.2022 13:30:18

  Sayın Gültekin uysal artık "Beyefendi" sıfatını hakketmiyor. Sebebi: “20 yıllık AKP döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak" maddesi ile altılı masadaki birlikteliğe halel getirdiği için. Beklenilmezdi ondan bu kurduğu cümle. Farklı yorumlanabilecek bir düşüncenin mimari olduğu için gözümden düşmüştür. Altılı masada olan diğer iki sandalyeye sahip iki siyasetçiyi derinden üzmüştür...

 • Necati

  14.5.2022 13:12:26

  Evet Yeni Asya'nın Risale-i Nur'lardan ve Kur'an hakikatlerinden aldığı dersler doğrultusunda, iman hizmeti ölçülerine uygun bir tarzda ortaya koyduğu içtimai, siyasi, sosyal hayata yönelik istikametli, doğru fikirleri vardır. Bu fikirlerini 52 yıldır kamu oyuna ilan etmektedir. Aklı başında hiç kimse de özellikle demokrasi, adalet, hürriyetler ile ilgili fikirleri karşı gelmiyor, gelemiyor. Herkesin açık ve net olarak gördüğü bir gerçekte Yeni Asya'nın devletten hiç bir talebi olmadığı gibi devletin imkanlarını ele geçirme ve bu imkanlardan yararlanma hedefi ve talebi de olmamıştır. Sadece Vatan, millet, İslamiyet yerarına sadece Allah rızası için, dünyevi hiç bir maksat ve hedef gözetmeksizin bu fikirlerini söyleyegelmistir. İnşallah kıyamete kadar baki olan olan hakikatleri yazmaya çizmeye, söylemeye devam edecektir. Uzunca bir yorum oldu kusura bakılmasın. 😊

 • Fahretdin Baki

  14.5.2022 09:05:23

  Son cümle Harika olmuş. Tebrikler.

 • Oğuz Yiğiter

  14.5.2022 04:37:41

  Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı