"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Başka bir musîbet mi bekliyoruz?

Ali FERŞADOĞLU
12 Haziran 2021, Cumartesi
Hepimiz aklımızı başımıza, başımızı iki ellerimiz arasına koyup düşünmemiz gerekmiyor mu? Ülkeyi baştan ayağa “adaletsizlik, haksızlık, yoksulluk, yasaklar” sarmışsa,

Mafyatik yolsuzluk, ifşaatlarıyla çalkanıyorsa, adaletsizlik ve zulüm kol geziyorsa,  

Devletlü yöneticilerin kılı kıpırdamıyor, bilâkis bunları örtmeye, ötelemeye çalışıyorsa, vatandaş olarak tek tek hepimize düşen vazife nedir? 

Elbette ve hiç şüphesiz bu olumsuzlukların ortadan kalkması için çabalamaktır. Bu çalışmanın adı, adaleti ihya, dosdoğru şahitlik yapmak, “bir kötülüğü el, dil ile düzeltmek, kalben buğzetmek” ve “ehl-i hal ve’l-akd” olmaktır.  

“Emr-i bil-ma’ruf, nehy-i a’nil-münker/iyi, doğru, hakkı anlatmak, yanlış, batıl, kötülükten men etmek kesinlikle size farz kılındı.” (Lokman Sûresi’nin 17. Âyeti)  

Meali şöyle olan İlâhî ferman bize âdil olmayı emretmiyor mu? “Kendi aleyhinizde, anne-babanızın, akrabalarınızın aleyhinde de olsa dosdoğru şahitlik edin.” (Nisa Sûresi, 135)  

Peygamberimizin (asm), “Bir kötülüğü gördüğünüzde elinizle, elinizle düzeltemezseniz dilinizle, dilinizle de düzeltemezseniz kalbinizle buğz edin. Bu da imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, İman, 78) direktifini yerine getirmek icap etmiyor mu?  

Şu hakikat vicdanlarımızda çınlamalı: “Nasıl ki, sen bir gemide veya bir hanede bulunsan, seninle beraber dokuz mâsum ile bir câni var. O gemiyi gark ve o haneyi ihrak etmeye çalışan bir adamın ne derece zulmettiğini bilirsin. Ve zalimliğini, semâvâta işittirecek derecede bağıracaksın. Hattâ birtek mâsum, dokuz câni olsa, yine o gemi hiçbir kanun-u adaletle batırılmaz.” (Bediüzzaman, Mektubat, s. 254)  

Bazılarının semavata işittirecek derecede bağırmalarından geçtik, kısık bir sesle bile bir şey söylemeyen, bilâkis bağıranları da susturmaya yeltenenlerin ağızlarına ağızlarına hakikatler tokadını susturmamız gerekmiyor mu?  

Ey ehl-i insaf ve vicdan! “Hem bu fakr u zaruret zamanında, aç ve muhtaç olanların elemlerinden ehl-i vicdana rikkat-i cinsiye vasıtasıyla gelen teellüm, o gayr-ı meşrû bir surette kazandığı parayla aldığı lezzeti, vicdanı varsa acılaştırıyor.” (Bediüzzaman, Lem’alar, Enstitü / internet, s. 146.)  

Hem hapisler masumlarla dolu iken, bu kadar haksızlık, zulüm, işkenceler yapılırken vicdanlarımız nasıl uykuya yatıyor? 

Ne bekliyoruz 4. Korona dalgası, kuraklık, kaht u gala, başka musîbet mi? 

Okunma Sayısı: 1916
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Aysuna

  12.6.2021 11:17:25

  "His yok,hareket yok,acı yok...Leş mi kesildin?...Hayret veriyorsun bana...Sen böyle değildin."demişti şâir.Aynı günleri yaşıyoruz.Mevlâ görelim neyler?

 • Mehmet Türeli

  12.6.2021 11:11:31

  Allah bizi ve ülkemizi hertürlü belalardan ve afetlerden muhafaza etsin inşaallah. Duanın dışında elimizden bir şey gelmiyor gibi bir ümitsizlik bulutu kaplamış üstümüzü.

 • Oğuz Yiğiter

  12.6.2021 08:27:17

  Uyuma numarası yapanlarla, gerçekten hakim güç ve yönetimin sembol ismini "siyasî mehdi" görenler bu ikazın muhatap kitlesi dışında olsa gerek. Akıllarını ve vicdanlarını kiraya vermemiş olanlara hitap ediyorsunuz gibi geldi bana. Ama dediğiniz gibi; mealen, "içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi de helak eder misin Yâ Rabbi" ilâhî ikazından her an titreme zamanı... Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı