"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Süleyman Demirel Haftası’nı kime teklif ediyorsunuz?”

Ali FERŞADOĞLU
03 Haziran 2024, Pazartesi
30 Mayıs 2024 tarihli, “Enflasyon ve Süleyman Demirel Haftası!” başlıklı yazımız üzerine bir okuyucumuz sordu: “Kime teklif ediyorsunuz?” Teklifin bir kardeşimizden geldiğini yazıda belirtmiştik. Tasvip ettik, duyurduk.

Madem, “Demokratlar Nurcular ile müttefiktir… Nurcular Demokratlara, ‘yardımcı olur ve dost olur ve ihtiyat kuvveti hükmünde onlara bir nokta-i istinat olur.” (Emirdağ Lâhikâsı, s. 140) “Nur Talebeleri Demokratlara manen ve maddeten yardım...”1 eder. Öyle ise Nur Talebelerine teklif ediyoruz! Keza, “Çeşitli kaynaklardan Kur’ân’ı okudum, öğrenmeye çalıştım. Ulaşabildiğim pek çok kaynağa baktım. Bütün bunların içerisinde merhum Bediüzzaman’ın yapmış olduğu yorum fevkalâde müstesna, çok değerli bir yer işgal eder.”2 “Ben Said Nursî bir âlimdir diyorum. Said Nursî, Kur’ân’ın en değerli müfessirlerinden biridir. Said Nursî âlim değildir diyenin alnını karışlarım. (...) Birtakım insanlar Said Nursî’yi takip ediyorsa, herhalde körü körüne etmiyor. Yani, otuz sene sonra 25-30 bin kişi bir mevlide gelip o hatıraya saygı gösteriyorsa, belki bunun üzerinde durmak lazım. Ben bunu şimdi söylüyor değilim. Ben bunu otuz senedir söylüyorum. 1966’da dünyanın lafını ettiler. Daha sonra da ettiler. Onların hepsine cevap verdim. Bir santim geri çekilmeyiz inandığımız şeylerden. Gelin, Said Nursî’yi sevmeyenler, anlamayanlar, alâkadar olmak istemeyenler! Olabilir. Ama bunu düşmanlığa çevirmenin de bir mânâsı yok. Aydın gönüllere ve aydın kafalara hitap ediyorum. Hiç bilmeden, neyin ne olduğunu anlamadan peşin hükümle meselenin üstüne varmaya gerek yoktur.”3 dediği için de sair Nur gruplarına da teklif ediyoruz.

“Eski tahribatı tamirata başlayan hakikî vatanperverler olan Demokrat namında hamiyetli Ahrarlar, yani hürriyetperverler, Nur ve Nurcuları takdir etmelerine çok minnettarım. Onların muvaffakiyetine çok dua ediyorum. İnşaallah, o Ahrarlar istibdad-ı mutlakı kaldırıp tam bir hürriyet-i şer’iyeye vesile olacak.”4 olan Demokratlara teklif ediyoruz. “Âlihimmet olanlar, o hâdisede sükût ettiler (sustular). Garazkâr cerideler (gazeteler) hakikî hürriyetin sadâsını susturdular. Meşrutiyet pek az adamların üstüne münhasır kaldı. Fedakârları da dağıl”mış5 olanlara teklif ediyoruz; belki toparlanırlar!

İslamköy’deki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi yetkilileri ve akrabalarına teklif ediyoruz. Ispartalılara teklif ediyoruz! Hülasa bütün Türkiye’ye teklif ediyoruz!

Dipnotlar: 

1-Beyanat ve Tenvirler, s. 200.; 2-Yeni Asya, 17.6.2015.; 3-Köprü Mart 1986, İslam, Demokrasi ve Laiklik Kitabı, s. 165.; 4-Emirdağ Lâhikâsı, s. 267.; 5-Münâzârât, s. 84.

Okunma Sayısı: 996
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Doğukan Pamir

  3.6.2024 17:47:55

  Arda kardeşim! 28 Şubat darbecilerini hükümlü iken kim affetti? 28 şubatta din ve dini müesseseleri, dini okulları, baş örtüsünü istismar edip pusuda bekleyen 28 şubatçı darbecilere kim koz verdi?

 • HÇeşitcioğlu

  3.6.2024 12:33:35

  Hakikat mecaza dönmüş gibi. Ayı yutan yılan gibi. Demokratlık; bugünkü DP ile özdeşse durum bu. AB ve UAD gibi Avrupa' nın hakiki gerçeğini eleştirip öneri sunulmazsa taklit ve tembellik...

 • S.topuz

  3.6.2024 11:41:36

  ..."Hattâ ulemanın resmî bir kısmını kendilerine alıp, Demokratlara karşı sevketmek ve Demokratın tarafında, onlara mukabil gelecek Nurcuları ezmek; tâ Nurcular vasıtasıyla ulema, Demokrata iltica etmesinler. Çünki Nurcular hangi tarafa meyletseler ulema dahi taraftar olur. Çünki onlardan daha kuvvetli bir cereyan yok ki, ona girsinler."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı, Emirdağ-2 - 25

 • S.topuz

  3.6.2024 11:39:25

  ..."Hem manen eski İttihad-ı Muhammedî'den (A.S.M.) olan yüzbinler Nurcularla, eski zaman gibi farmason ve İttihadcıların mason kısmına karşı ittifakları gibi; şimdi de aynen İttihad-ı İslâm'dan olan Nurcular büyük bir yekûn teşkil eder. Demokratlara bir nokta-i istinaddır. Fakat Demokrat'a karşı eski partinin müfrit ve mason veya komünist manasını taşıyan kısmı, iki müdhiş darbeyi Demokratlara vurmaya hazırlanıyorlar. Eskiden nasıl Ahrarlar iki defa başa geçtiği halde, az bir zamanda onları devirdiler. Onların müttefiki olan İttihad-ı Muhammedî (A.S.M.) efradının çoklarını astılar. Ve Ahrar denilen Demokratları, kendilerinden daha dinsiz göstermeye çalıştılar. Aynen öyle de: Şimdi bir kısmı dindarlık perdesine girip Demokratları din aleyhine sevketmek veya kendileri gibi tahribata sevketmek istedikleri kat'iyyen tebeyyün ediyor. Hattâ ulemanın..." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı, Emirdağ-2 - 25

 • Arda Yıldız

  3.6.2024 01:36:49

  Fakat ama Süleyman Demirel beyin 28 şubattaki rolünü nasıl yorumlamalıyız?

 • Ferhat

  3.6.2024 00:33:55

  Ama üstadın burda söylediği demokratlar, demokrat partidir. Burda direkt demokrasiyi mi övüyor said nursi?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı