"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

‘Lüzum etmez gomutanım’

Atilla YILMAZ
01 Haziran 2021, Salı
Na mahrem konusunda en çok dikkat etmesi gereken kişiler; İslâm’ın emirleri doğrultusunda hareket etme iddiasında olan kimselerdir.

Bu hali hazır medeniyetin en çok tahrip ettiği kurumların başında aile yapısı gelmektedir.

Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri; ‘Nev-i beşerin hayat-ı dünyeviyesinde en cemiyetli merkez ve en esaslı zenberek ve dünyevî saadet için bir Cennet, bir melce, bir tahassüngâh ise; aile hayatıdır’ der. 1

Resulullah (asm) buyurdular: ‘Kadınların yanına girmekten kaçının.’ 

Bir adam: ‘Kocasının (kardeş, amca, amca oğlu gibi) yakınları da mı?’ diye sordu. 

Aleyhisselâtü vesselâm: ‘Yakını ölümdür buyurdu.’

Mahremiyet konusunda hem hadisi şeriflerde hem de Risale-i Nurlar’da bir çok yerde tahşidatlar yapılmaktadır. Bu pandemi döneminde özellikle internet ortamlarında sosyal medya gruplarında yapılan toplantı ve görüşmelerde sıklıkla rastlanan erkekli hanımlı katılımlı ortamlara çok dikkat edilmesi ve İslâm’ın sınırlarını çizdiği mahremiyet ölçülerinin dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Dini bilgilendirme amaçlı ders ve sohbet zeminlerinde erkeklerin ayrı, hanımların ayrı sosyal mecra ortamlarında bulunmalarında özellikle yarar vardır. Çok eski zamanlarda belki dinî ve İslâmî öğretiler ve dersler konusunda hanımların yetersiz kalışlarından dolayı erkeklerin kadınlara hitapları konusunda mazeretler olabilirdi, ama bu gün gelinen noktada hanımlarda en az erkekler kadar dinî sahalarda otorite ve söz sahibi konumundadırlar elhamdülillah.

‘Kadınlar bilgi ve ilim noktasında eksik ve yetersizdir’ gibi düşüncelerin; bilgi teknoloji ve iletişim araçlarının fevkalâde ileri düzeye ulaştığı günümüzde bu anlayış doğru bir yaklaşım değildir. Özellikle Risale-i Nur hareketinin başlangıcından itibaren büyük İslâm mütefekkiri Bediüzzaman Said Nursî’nin Nur Risaleleri’nin muhatabı erkekler kadar da hanımlar olmuştur.

‘Cenab-ı Hakk’a yüzbinler şükür olsun, Risale-i Nur’un tamam kıymetini, o köyün mübarek valideleri ve hanımları tamam anlamışlar. O mübarek hanımların ve kıymettar ve halis ahret hemşirelerimin, Risale-i Nur’un intişarına gösterdikleri fedakârlık, beni ve bizi kemal-i sürurdan ağlattırdı.’ 2

Sadece Anadolu’da değil bütün yeryüzü coğrafyasında hanımların Risale-i Nur hizmetlerine katkıları fevkalâde yüksek düzeydedir.

Bir anekdotla yazımızı noktalayalım: Meslekdaşım, gönül insanı, değerli Abdi Tekerek Hocam bir zaman bana bir askerlik hatırasını anlatmıştı. (kendisi şu an kalp rahatsızlığı sebebiyle hastanede yatmaktadır. Rabbimden âcil şifalar diliyorum.)

Abdi Hocam yedek subay olarak askerliğini yaparken tabura yeni gelen askerlerin nizamiyede giriş işlemlerini yapmaktadır. Ve kimlik bilgilerini kayda almaktadır. Görevli olarak oturduğu masaya sırası geleni kabul ettiği her askere sorular sorarak kayıt yapmaktadır. Bu esnada, sırası gelen bir asker karşısına geldiğinde, diğer erlere sorduğu soruları ona da sorarak yazmaya başlar.

İsim soy isim? Memleketi? Ne iş yaptığı? Evli misin, bekâr mısın? Bu soruya geldiğinde asker evliyim der.

Abdi subay eşinin ismini sorar. Hanımın ismi?

Askerin verdiği cevap: Lüzum etmez.

Görevli yedek subay tekrar sorar: Evlâdım eşinin adı ne? 

Aldığı cevap yine aynıdır: Lüzum etmez.

Abdi subay şaşırır. “Ne demek lüzum etmez. Evlâdım buraya yazmam gerek, eşinin adını.”

Aldığı cevap bu kez daha da nettir:  Lüzum etmez gomutanım!

‘O an anladım ki bu askere yeni gelen çocuk mahremiyetten dolayı eşinin adını bir yabancı erkeğin duymasını istememektedir’ diyor yedek subay.

Bu askerin dini hassasiyetinden dolayı karısının ismini söylemediğini anlayan Abdi subay çok duygulanır ve ‘Tamam evlâdım. Lüzumu etmez’ der.

Dipnotlar:

1- Bediüzzaman Said Nursî, Asa-yı Musa.

2- Bediüzzaman Said Nursî, Kastamonu Lâhikası.

Okunma Sayısı: 1682
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahin KARAHAN

  1.6.2021 23:50:16

  Allah razı olsun.

 • Neslinur

  1.6.2021 11:56:06

  Saygıdeğer Atilla ağabey, günümüzde ahlaki dejenarasyon öyle bir tavan yapmış ki.. yazınızda ki askerin mahremiyet meselesi çoook masumane kalıyor(eşinin ismini gizlemesi) babana bile güvenme , kimsenin gözyaşına bakma gibi telkinlerle insanları acımasız bir şekilde bireyselliğe iten bir bakış açısı. Genç nesilleri arkasından sürükleyen ( onsekiz veya yirmi yaşındaki genç kız) ahlaki dejenarasyona tam bir örnek değil mi? Evrensel propaganda yapılıyor ve bu işten mali kazançlar elde edenlerin işine geliyor ne yazıkki. Bütün bunlar yapılırken modernlik, çağdaşlık, cesurluk, özgürlük adı altında yapılıyor. Demem o ki isminin mahrem kalssın çabası çok masumane kalıyor. Rabbim beterinden muhafaza etsin diye dua edelim. Hürmetle analım şefkat kahramanlarını ayrıca...

 • Ozan Kaya

  1.6.2021 09:07:22

  Atilla Ağabey. Çok güzel değinmişsiniz. Tv’lerle bu konuyu delik deşik yaptılar. Aileden başlaması gereken bir terbiyeyi artık halk nor normal görüyor..

 • Mehmet Türeli

  1.6.2021 07:18:33

  Şefkat kahramanlarını, yaptıkları fedakar hizmetleri, birlik, tesanüt, mufritane irtibatlarından dolayı tebrik etmek lazım. Biz erkeklere örnek olması dileğiyle

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı