"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Barolara ilişkin kanun teklifi kabul edildi

11 Temmuz 2020, Cumartesi 11:58
TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" kabul edildi.

Teklif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Kanun teklifinin yürürlüğünün durdurulması için ise metnin Resmi Gazete'de yayımlandığı gün CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacak.

Kabul edilen kanun teklifi ile Avukatlık Kanunu'nda şu değişiklikler yapılacak:

Aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek

5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari 2 bin avukatla bir baro kurulabilecek. Bu sayıların belirlenmesinde baro levhasına kayıtlı avukatlar ile levhaya kayıtlı olup olmadığına bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarıyla kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) görev yapan avukatlar da esas alınacak.

Kuruluş müracaatında, kuruluş talebini içeren dilekçe ile 2 bin avukatın imzasının ve bu avukatların belirlediği 4 kişilik kurucular kurulunun isimlerinin yer aldığı liste TBB'ye verilecek. Birlik, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere kurucular kurulunu görevlendirecek.

Türkiye Barolar Birliği'nde İstanbul, Ankara ve İzmir'in etkisi azalıyor

Her baro, baro başkanı dahil en az 4 delegeyle ve 5 bin üyesi olan barolar bakımından ayrıca her 5 bin üye için ilave bir delegeyle TBB Genel Kurulunda temsil edilecek. 49 üyeli bir baro ile 4 bin 900 üyeli baronun çıkaracağı delege sayısı eşit olacak. Bu eşitlenme İstanbul, Ankara ve İzmir gibi binlerce delegesi bulunan baroların TBB'de etkilerinin azalmasına neden olacak.

Seçimler barolar için ekimde, TBB için aralıkta düzenlenecek

Görev sürelerine bakılmaksızın tüm barolarda baro başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri ile TBB delege seçimleri 2020 yılı Ekim ayının ilk haftasında; TBB Başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri seçimleri ise 2020 yılı Aralık ayı içinde yapılacak.

Birden fazla baro kurulan illerde yeni kurulan barolar da seçimlere gidebilecek. Seçimler koruma kurullarına temsilci, hal hakem heyetleri ile il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine üye görevlendirilmesi, baroların eşit ve dönüşümlü temsili esas alınarak yapılacak. Bu görevlendirmelere ilişkin esaslar, TBB tarafından hazırlanan yönetmelikle belirlenecek.

Avukatlar hakkındaki davalara temyiz yolu

Avukatların, avukatlık ile TBB ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlar nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararlarına temyiz yolu açılacak.

Bu kapsamda ilk derece mahkemelerinden verilen 5 yıl veya daha az hapis cezaları ile miktarı ne olursa olsun adli para cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları da temyiz edilebilecek.

Euronews Türkçe

Etiketler: baro, kanun teklifi
Okunma Sayısı: 802
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  11.7.2020 19:52:41

  TBMM'i üyesi olan bir vekil şu teklifi vermelidir. SİYASİ PARTİLERDE İL,İLÇE BAŞKANLARI,MV,BELEDİYE BAŞKANLIĞI,BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN PARTİLERDE ÇOK ADAYLI SEÇİM YAPILMASI ŞARTI GETİRİLMELİDİR. Çok adaylı mv,belediye,il,ilçe,belediye meclis üyeliği seçimi yapmayan partilerin re'sen kapatılması yasası çıkarılmalıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı